We wtorek, 11. czerwca w ostrowskim Forum Synagoga odbył się 13. Konkurs Wiedzy o Krajach Unii Europejskiej organizowany przez Szkołę Podstawową nr 7. Tegoroczne motto konkursu brzmiało: „Europa – nasz wspólny dom. Zjednoczeni w różnorodności.” Jak powiedziała dyrektor SP7, pani Urszula Twardowska, celem konkursu jest zaprezentowanie przez młodych Europejczyków wartości i kultury europejskiej.

W tym roku konkurs był podzielony na dwa etapy wiekowe: klasy II-IV oraz V-VIII.

W przedziale wiekowym II-IV grupa naszych uczniów w składzie: Maja Pawlak, Ewa Szpera, Maria Ziółkowska i Mateusz Michalak zaprezentowała spektakl o Grecji. Zadaniem zespołu było przybliżenie greckiej baśni, jej głównego bohatera, dziesięciu greckich słów oraz greckiej piosenki z repertuaru dziecięcego. Uczniowie naszej szkoły zabrali widzów w podróż na grecki targ. Najpierw na scenę weszły greckie boginie, które pokrótce  streściły losy Syzyfa. Następnie wkroczył on sam tocząc ciężki kamień i ocierając w udręce czoło. Ostatnim punktem naszego wystąpienia była prezentacja straganu owocowo-warzywnego i przedstawienie owoców w języku greckim, a na koniec wykonanie piosenki o zwierzętach, które można kupić na greckiej agorze.

Łącznie w przedziale klas II-IV zaprezentowało się siedem szkół. Dzieci zabrały nas w przepiękną podróż prezentując baśnie z wielu europejskich krajów, od francuskiej Pięknej i Bestii po czeskiego Rumcajsa.

W przedziale klas V-VIII wystąpiło sześć szkół. Każda ze szkół zaprezentowała kulturę i zwyczaje regionalne wybranych państw europejskich, wśród nich królowała Wielka Brytania i Szkocja. Nasi uczniowie w składzie: Olga Włodarczyk, Zofia Chojnacka, Wiktoria Czerniak oraz Remigiusz Zalewski zabrali uczestników konkursu w podróż do słonecznej Italii. Na początku Olga w formie rymowanego wiersza opowiedziała o tym, czym zachwycić nas mogą Włochy. Podkreśliła również, że jest to jedno z państw, z którym współpracujemy w programie Erasmus. Następnie na scenie wystąpiła Wiktoria w roli dziennikarki włoskiej telewizji RAI, która przeniosła widzów w odległe czasy przeprowadzając wywiad ze św. Franciszkiem z Asyżu. Po zakończonym wywiadzie na scenie wystąpiła Zosia, która zaśpiewała piosenkę w języku włoskim zatytułowaną „Viva Italia” . Na koniec wystąpienia Wiktoria zaprezentowała 10 krótkich wypowiedzi dotyczących kultury i zwyczajów włoskich. Występ został nagrodzony gromkimi brawami.

Jury w składzie Aleksandra Kiełb-Szawuła, Karolina Lis oraz Barbara Zabłocka miało wielki orzech do zgryzienia.  Miło nam poinformować, że to właśnie w kategorii klas II-IV uczniom naszej szkoły przypadł w udziale laur pierwszeństwa, a przedstawienie o Syzyfie i greckim targu okazało się najbardziej efektowne w swojej kategorii wiekowej. Spektakl przygotowały dzieci z klasy IVD pod opieką anglistki – Joanny Rossowskiej. Uczniowie ze starszej grupy wiekowej klas V-VIII również zrobili duże wrażenie artystyczne i zajęli wysokie, bo  II miejsce spośród wszystkich uczestniczących szkół. Uczniów starszej grupy wiekowej przygotowały do konkursu – p.Urszula Kupczyk oraz Ewa Szóstak.                 

Opracowały: J. Rossowska, E. Szóstak

 

 

 


stowarzyszenie
 szkola 2 0 talenty pasja bezpieczny internet

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd