- Details
-
Published: Wednesday, 09 May 2018 18:05
W dniach od 1 marca do 30 kwietnia br. w całej Polsce trwała akcja czytania cyklu powieści Małgorzaty Musierowicz, nazwanego na część jednej z poznańskiej dzielnic Jeżycjadą. Właśnie na Jeżycach, w szczególności na ulicy Roosvelta, toczy się akcja tych książek.
Biblioteka szkolna chętnie włączyła się w czytelnicze wydarzenie. W ramach projektu „Spotkania z rodziną Borejków” odbyło się szereg działań popularyzujących twórczość Małgorzaty Musierowicz.
18 kwietnia miały miejsce główne obchody II Ogólnopolskiego Czytania Jeżycjady. Do czytelni zostały zaproszone kolejno klasy piąte i szóste, które były uczestnikami imprezy czytelniczej przygotowanej przez Szkolny Klub Książki. Uczniowie czytali wybrane fragmenty z powieści Małgorzaty Musierowicz, a także scharakteryzowali krótko samą autorkę i jej najważniejszych bohaterów. Specjalnymi gośćmi w czasie całodziennego czytania Jeżycjady byli dr Bogna Skrzypczak-Walkowiak (literaturoznawca, pisarka) i dr Tomasz Gruchot (teoretyk literatury oraz moderator Ostrowskich Szkolnych Klubów Książki). Wraz z młodzieżą czytały także nauczycielki języka polskiego i nauczyciele bibliotekarze.
Szkolny Klub Książki poznał także Jeżycjadę „od kuchni”. Uczestniczki klubu zgłębiły bowiem w praktyce tajniki kuchni Mili Borejko i przygotowały trzy rodzaje past według przepisów zamieszczonych w „Łasuchu literackim” w rozdziale 6 „Co piszczy w Kwiecie kalafiora?”. Przed przystąpieniem do pracy dziewczynki wysłuchały fragmentów tej specyficznej książki kucharskiej, a w trakcie konsumpcji bibliotekarki zaproponowały fragment z „Kalamburki”.
Twórczość Małgorzaty Musierowicz promowano także na lekcjach bibliotecznych. W ramach „Spotkań z rodziną Borejków” odbyło się także popołudnie filmowe z serii „Nakręcone książki”, w czasie którego odbyła się projekcja filmu „ESD” zrealizowanego na podstawie książek „Kwiat kalafiora” i „Ida sierpniowa”, według scenariusza samej autorki i w reżyserii Anny Sokołowskiej.
Wszystkim tym wydarzeniom towarzyszyła wystawka książek Małgorzaty Musierowicz oraz został stworzony specjalny kącki czytelniczy do indywidualnego cichego czytania. Uczniowie zachęceni wcześniejszymi wydarzeniami chętnie z niego korzystali, bo Jeżycjadę można czytać wszędzie, zawsze i wciąż od nowa, choć niekoniecznie od początku.
Przyjaźń z Borejkami można rozpocząć od dowolnego z 22 tomów, a ich perypetie poznawać chronologicznie lub na wyrywki, dlatego chociaż oficjalne obchody II Ogólnopolskiego Czytania Jeżycjady zostały zakończone, biblioteka szkolna zaprasza uczniów do wypożyczania i czytania książek Małgorzaty Musierowicz.
Opracowała: R. Sikora
FOTO „SPOTKANIA Z RODZINĄ BOREJKÓW” W RAMACH II OGÓLNOPOLSKIEGO CZYTANIA JEŻYCJADY