PO PIERWSZE RODZINA

PO PIERWSZE RODZINA – PODSUMOWANIE PROJEKTU

    Od kwietnia do czerwca tego roku podejmowanych było w naszej szkole wiele działań, które doskonale wpisały się w projekt promujący wartość rodziny, do którego przystąpiliśmy jako placówka dwa miesiące temu. Konkurs organizowany jest przez Wojewodę Wielkopolskiego oraz Wielkopolskiego Kuratora Oświaty. Podsumowania projektu dokonano podczas apelu, a poszczególne działania dokumentowane były na bieżąco w artykułach na stronie internetowej szkoły. Jako podsumowanie projektu udostępniamy dla wszystkich prezentację multimedialną oraz film, w których  zaprezentowane zostały zadania zrealizowane przez naszych Uczniów, Rodziców i Nauczycieli.                 

OBEJRZYJ PREZENTACJĘ

        OBJERZYJ FILM            

                                                                                                           

Opracowała: E. Szóstak

"PO PIERWSZE RODZINA!" - FESTYN SZKOLNY

Uśmiechnięte buzie dzieci i wspólna, wesoła zabawa to cele, które przyświecały osiemnastej edycji Festynu Rodzinnego, który 8 czerwca został zorganizowany w naszej szkole. Hasło przewodnie festynu „Po pierwsze rodzina” było eksponowane podczas całej imprezy. To piknikowe spotkanie prowadzili, jak co roku Małgorzata Frąszczak i Tomasz Barna, a oprawą muzyczną zajął się Robert Kaczorowski. W imprezie gościnnie uczestniczyła Naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu pani Jolanta Maćkowiak, przedstawiciele Rady Osiedla nr 4 na czele z przewodniczącą panią Darią Jakubek – Szczepaniak, dzielnicowy st. sierż. Piotr Owsiak, dyrektor Publicznego Przedszkola nr 15 pani Małgorzata Olejniczak - Hyla, dyrektor Żłobka Miejskiego pani Ewa Brzozowska oraz inni zaprzyjaźnieni ze szkołą goście.  

Uczestnicy festynu mogli wziąć udział w licznych grach i zabawach. Sporym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty artystyczne i kiermasz prac plastycznych oraz malowanie twarzy. Na scenie prezentowały się talenty wokalne i taneczne. Atrakcją były estradowe prezentacje rodzinne. Nie zabrakło też gościnnych występów solistów i zaprzyjaźnionych grup. Zgodnie z przesłaniem imprezy, rodzinny charakter miał również tradycyjny Konkurs Wiedzy o Ostrowie Wielkopolskim. Drużyny wykazały się rozległą wiedzą o naszym mieście, co zostało nagrodzone wielkimi brawami i drobnymi upominkami. W myśl zasady „w zdrowym ciele zdrowy duch” na festynie nie zabrakło wydarzeń sportowych. Rodzice, nauczyciele i uczniowie rozegrali turniej siatkarski, w którym mistrzami zostali nauczyciele „dziewiątki”. Ponadto na scenie odbyło się dekorowanie dzieci, które walczyły w biegu o Puchar Dyrektora Szkoły Justyny Uciechowskiej. Na boisku wielofunkcyjnym rozgrywane były różne konkurencje m.in. z piłkami i skakankami. Uczniowie mogli sprawdzić swoją zręczność, zwinność i wiele sportowych talentów. Zabawy ruchowe dla najmłodszych organizował również zaprzyjaźniony ze szkołą klown Czesio. Podczas imprezy odbyła się loteria fantowa. Każdy los wygrywał, a punktem kulminacyjnym było losowanie atrakcyjnych nagród głównych. W tym roku były to: rower, hulajnogi, tablety, ozobot oraz zestawy upominkowe i inne niespodzianki. Zebrane w ten sposób fundusze zostaną przeznaczone na modernizację sali do nauki języków obcych.      

Festyn Rodzinny wpisał się w prorodzinne działania szkoły. Ta impreza to zawsze duże święto. Spotykają się tutaj wszystkie pokolenia, począwszy od najmłodszych, skończywszy na dziadkach. Chętnie odwiedzają nas absolwenci. W czasie plenerowej zabawy funkcjonowała kawiarenka, w której serwowano pyszne ciasta oraz gorące napoje. Jeśli uczestnicy festynu w czasie popołudniowej zabawy zgłodnieli, mogli posilić się w punkcie gastronomicznym, w którym czekały na nich liczne smakołyki. W imprezie wzięli także udział strażnicy miejscy, którzy znakowali rowery. Każdy mógł również zajrzeć do karetki ostrowskiego pogotowia. Odwiedzili nas również policjanci i strażacy, którzy prezentowali swoje wyposażenie. Pogoda dopisała, a liczba uczestników w dobrych humorach świadczyła o wyśmienitej zabawie. Nie pozostaje nam nic innego jak powiedzieć „Do zobaczenia za rok”.

                                                                      Opracowała: M. Frąszczak

 

FOTO "PO PIERWSZE RODZINA!" - FESTYN SZKOLNY

KONCERT DLA IGI

29 maja 2018 roku w naszej szkole odbył się koncert charytatywny dla chorej uczennicy klasy trzeciej. Koncert został zorganizowany z inicjatywy dyrekcji i grona pedagogicznego szkoły. Swój talent muzyczno - wokalny zaprezentowali nauczyciele, rodzice i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9 oraz harcerze i drużyna zuchowa. Duża frekwencja rodziców i dzieci oraz ich hojność przerosła nasze oczekiwania.

Wyrażamy nadzieję, że nasz koncert – przesłanie dla Igi ukoił jej duszę i obdarował radością serca, choć przez moment w jej trudnej walce z cierpieniem.

Wszystkim artystom i uczestnikom koncertu serdecznie dziękujemy.


Opracowała: B Niklewicz

 

FOTO KONCERT DLA IGI

PO PIERWSZE RODZINA - NASZE WSPÓLNE DZIEŁA

  Pod koniec maja uczniowie wraz z rodzicami oraz z pomocą wychowawców klas utworzyli plakaty, które w bardzo wymowny sposób pokazują, jak ważna w życiu każdego dziecka i dorosłego jest kochająca się rodzina. Plakaty zostały opatrzone logo projektu „Po Pierwsze Rodzina” towarzyszące nam podczas realizacji różnych zadań. Prace z poszczególnych klas są niezwykle urokliwe i ukazują w naturalny sposób szczęście rodzinne.  Wystawę plakatów można obejrzeć na szkolnym korytarzu oraz przy scenie podczas festynu szkolnego.

Opracowała: E. Szóstak

 

FOTO PO PIERWSZE RODZINA - NASZE WSPÓLNE DZIEŁA

„SPOTKANIA Z RODZINĄ BOREJKÓW” W RAMACH II OGÓLNOPOLSKIEGO CZYTANIA JEŻYCJADY

W dniach od 1 marca do 30 kwietnia br. w całej Polsce trwała akcja czytania cyklu powieści Małgorzaty Musierowicz, nazwanego na część jednej z  poznańskiej  dzielnic Jeżycjadą. Właśnie na Jeżycach, w szczególności na  ulicy Roosvelta, toczy się akcja tych książek.

Biblioteka szkolna chętnie włączyła się w czytelnicze wydarzenie. W ramach projektu „Spotkania z rodziną Borejków” odbyło się szereg działań popularyzujących twórczość Małgorzaty Musierowicz.

18 kwietnia miały miejsce główne obchody II Ogólnopolskiego Czytania Jeżycjady. Do  czytelni  zostały zaproszone kolejno klasy piąte i szóste, które były uczestnikami imprezy czytelniczej przygotowanej przez Szkolny Klub Książki. Uczniowie czytali wybrane fragmenty z powieści Małgorzaty Musierowicz,  a także scharakteryzowali krótko samą autorkę i jej najważniejszych bohaterów. Specjalnymi gośćmi w czasie całodziennego czytania Jeżycjady byli dr Bogna Skrzypczak-Walkowiak (literaturoznawca, pisarka) i dr Tomasz Gruchot (teoretyk literatury oraz moderator Ostrowskich Szkolnych Klubów Książki). Wraz z młodzieżą czytały także nauczycielki języka polskiego i nauczyciele bibliotekarze.

Szkolny Klub Książki poznał także Jeżycjadę „od kuchni”. Uczestniczki klubu zgłębiły bowiem w praktyce tajniki kuchni Mili Borejko i przygotowały trzy rodzaje past według przepisów zamieszczonych w „Łasuchu literackim” w rozdziale 6 „Co piszczy w Kwiecie kalafiora?”. Przed przystąpieniem do pracy dziewczynki wysłuchały fragmentów tej specyficznej książki kucharskiej, a w trakcie konsumpcji bibliotekarki zaproponowały fragment z „Kalamburki”.

Twórczość Małgorzaty Musierowicz promowano także na lekcjach bibliotecznych. W ramach „Spotkań z rodziną Borejków” odbyło się także popołudnie filmowe z serii „Nakręcone książki”, w czasie którego odbyła się projekcja filmu „ESD”  zrealizowanego na podstawie książek „Kwiat kalafiora” i „Ida sierpniowa”, według scenariusza samej autorki i w reżyserii Anny Sokołowskiej.

Wszystkim tym wydarzeniom towarzyszyła wystawka książek Małgorzaty Musierowicz oraz został stworzony specjalny kącki czytelniczy do indywidualnego cichego czytania. Uczniowie zachęceni wcześniejszymi wydarzeniami chętnie z niego korzystali, bo Jeżycjadę można czytać wszędzie, zawsze i wciąż od nowa,  choć niekoniecznie od początku.

Przyjaźń z Borejkami można rozpocząć od dowolnego z 22 tomów, a ich perypetie poznawać chronologicznie lub na wyrywki, dlatego chociaż oficjalne obchody II Ogólnopolskiego Czytania Jeżycjady zostały zakończone, biblioteka szkolna zaprasza uczniów do wypożyczania i czytania książek Małgorzaty Musierowicz.

Opracowała: R. Sikora

 

FOTO „SPOTKANIA Z RODZINĄ BOREJKÓW” W RAMACH II OGÓLNOPOLSKIEGO CZYTANIA JEŻYCJADY

PO PIERWSZE RODZINA

                „Bycie rodziną oznacza,
że jesteś częścią czegoś pięknego,
oznacza, że kochasz i będziesz
kochany do końca swojego życia.”

   W miesiącu kwietniu nasza szkoła przystąpiła do realizacji Konkursu  ogłoszonego przez Wojewodę Wielkopolskiego oraz Wielkopolskiego Kuratora Oświaty. Celem konkursu jest promocja wartości rodzinnych wśród społeczności szkolnych, kształcenie odpowiedzialności za własny rozwój, podejmowanie zespołowych pomysłów i realizacji zadań, rozwijanie umiejętności poszukiwania, porządkowania i wykorzystania informacji z różnych źródeł, rozwijanie umiejętności rozwiązywania problemów  w twórczy sposób, umiejętność stosowania teorii w praktyce.

   Działania podejmowane w ramach realizacji Konkursu przeprowadzane są w czasie 2 miesięcy i angażują trzy podmioty: Rodziców, Uczniów oraz Nauczycieli. W połowie miesiąca kwietnia nauczyciele opracowali wspólnie harmonogram, w którym szczegółowo ustalili zadania projektowe do realizacji, o których pozostali nauczyciele zostali poinformowani w czasie wspólnego spotkania, a lista zadań udostępniona została całej społeczności szkolnej na stronie internetowej.

   Pierwszym działaniem projektu jest stworzenie logo, które umieszczone zostanie na plakatach tworzonych przez rodziców oraz dzieci z pomocą wychowawców klas. Kolejnym zadaniem będzie działanie przeprowadzone w bibliotece szkolnej – akcja czytania w ramach promowania wartości rodziny, funkcjonowania młodego człowieka w rodzinie - Spotkania z rodziną Borejków. W miesiącu maju odbędzie się koncert charytatywny dla chorej uczennicy naszej szkoły, który będzie angażował podczas występów muzycznych rodziców wraz z dziećmi. W miesiącu maju oraz czerwcu dwie klasy przeprowadzą innowację, której głównymi uczestnikami będą rodzice oraz ich pociechy.  Punktem kulminacyjnym naszego projektu będzie festyn szkolny pod tym samym tytułem, który znajduje się na logo „Po Pierwsze Rodzina”, podczas którego zostanie zrealizowanych wiele działań, mających na celu zaangażowanie rodziców, dzieci i nauczycieli. Jednym z nich będzie wspólne rodzinne muzykowanie – uczniowie będą występować na scenie wraz z rodzicami, rodzeństwem. Kolejnym działaniem będzie integracja rodziców i nauczycieli podczas wspólnego meczu. W czasie festynu przeprowadzony zostanie także Rodzinny Turniej Wiedzy o Ostrowie, w którym głównymi bohaterami będą rodzice oraz dzieci. W czasie festynu członkowie Małej Szkoły Medialnej przeprowadzą sondę z rodzicami, uczniami oraz nauczycielami, podczas której będą pytać o wartości rodzinne oraz znaczenie rodziny w ich życiu. Działaniem kończącym i zamykającym projekt będą pikniki rodzinne w wybranych klasach, podczas których rodziny będą miały okazję się lepiej poznać i podkreślić,  jak ważne są dla nich chwilę spędzony  z najbliższymi.

Opracowała: E. Szóstak

 

FOTO PO PIERWSZE RODZINA

 


stowarzyszenie
 szkola 2 0 talenty pasja bezpieczny internet

 

DMC Firewall is a Joomla Security extension!