21 marca wszystkim kojarzy się z Pierwszym Dniem Wiosny lub Dniem Wagarowicza...To jednak również Dzień Motyla, czyli dzień wrażliwości na drugiego człowieka. Tego dnia wyjątkowo otwieramy się na innych...Innych a jednocześnie bardzo podobnych do nas.

   Od kilku lat właśnie tego dnia obchodzony jest też Światowy Dzień Chorych na Zespół Downa, nazwany Dniem Kolorowej Skarpetki. Nasza szkoła w tym roku również przyłączyła się do akcji solidaryzując się tym samym z osobami z zespołem Downa – działania koordynowała pani Ewa Nawrocka oraz Szkolny Samorząd Uczniowski. Tego dnia dzieci i nauczyciele przywitali wiosnę w kolorowych skarpetkach. Dlaczego? Zakładając kolorową skarpetkę mogliśmy zwrócić na siebie uwagę, a tym samym zwrócić uwagę na problemy ludzi chorych na Zespół Downa. W Światowym Dniu Chorych na Zespół Downa chcieliśmy pokazać, że różni nas od nich tak niewiele, jeden dodatkowy, niepasujący chromosom – tak jak nasza dodatkowa niepasująca skarpetka!

   Uczniowie z poszczególnych klas I-III i IV-VI mieli okazję uczestniczyć w zajęciach przybliżających tematykę osób chorych na zespół Downa. Mieli też możliwość podyskutować oraz obejrzeć ciekawe filmy na ten temat (linki poniżej).

   Ponadto, witając wiosnę klasy I-III wykonały tradycyjnie MAIKI-GAIKI. Dzieci w kolorowych ubraniach, skarpetkach nie do pary i z wielobarwnymi gałązkami w dłoni przemaszerowały korowodami po osiedlu. Pogoda dopisała, słoneczko z zaciekawieniem wyglądało co rusz zza chmurek, a smog wystraszył się i... uciekł! Oby na zawsze!

   Pierwszy Dzień Wiosny kojarzy nam się z przebudzeniem. Nie tylko przyroda budzi się do życia....my sami budzimy się z odrętwienia, budzi się w nas wrażliwość dziecka, wrażliwość na drugiego człowieka i piękno otaczającego nas świata. Wrażliwość, którą bardzo mocno rozwiniętą mają właśnie osoby z zespołem Downa. Cieszmy się zatem wiosną, cieszmy się chwilą i małymi rzeczami. Dostrzegajmy drugiego człowieka. Pielęgnujmy w sobie tę wrażliwość, otwartość i radość przez cały czas!


Opracowała: M. Przegoń

Przydatne linki:

https://www.youtube.com/watch?v=cFrHJ-dn5a4

https://www.youtube.com/watch?v=mZUVhhBL7ok

 

 

 


stowarzyszenie
 szkola 2 0 talenty pasja bezpieczny internet

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd