ŚWIETLICA

BohaterON

W bieżącym roku kalendarzowym przypada okrągła 75 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Już od kilku lat w naszym kraju przeprowadzana jest ogólnopolska akcja „BohaterOn” upamiętniająca to wydarzenie poprzez wysyłanie kartek do żyjących Powstańców. Nazwa akcji stanowi połączenie dwóch słów – polskiego „bohater” oraz angielskiego „ON”, czyli „włączyć”. Angielskie „ON”, zapożyczone z popularnych przyimków „on-off”, dosłownie włącza historię bohatera – film lub prezentację. Nazwa projektu ma również sygnalizować chęć włączenia do świadomości społecznej wydarzeń realizowanych w celu promocji dziejów naszego narodu oraz historii ludzi żyjących w czasach II wojny światowej i wykazujących się patriotyczną postawą – osób, które nie chciały zostać bohaterami i wcale się za nich nie uważają, ale narażając swoje zdrowie za walkę o ojczyznę, stały się wzorami do naśladowania.

W tym roku szkolnym po raz pierwszy do tej pięknej akcji dołączyła również nasza świetlica szkolna. Dzięki materiałom, które otrzymaliśmy od wrocławskiej Fundacji Rosa możliwe było przeprowadzenie tej małej lekcji historii. Uczestnikami zajęć byli uczniowie z kl. II-V, którzy z wielkim zainteresowaniem słuchali informacji dotyczących Powstania Warszawskiego. Równie chętnie odpowiadali na wszelkie zadane przez nauczyciela pytania dotyczące poruszanej tematyki. Niektórzy z nich wykazali się również niemałą wiedzą historyczną z zakresu samej II wojny światowej. Udowodnili to poprawnie wskazując na przygotowane przez nauczyciela kartki z zapisanymi datami oraz nazywając związane z nimi konkretne wydarzenia. Z dużą ciekawością przyglądali się przyniesionym przez nauczyciela mapom z zaznaczonymi miejscami związanymi z Powstaniem Warszawskim oraz kartkom z kalendarza przywiezionym z Muzeum Powstania Warszawskiego. Uczniowie chętnie współpracowali w grupie przy rozwiązywaniu poszczególnych zadań. Po wykonaniu kart pracy zabrano się za przygotowanie kartek z podziękowaniami dla żyjących Powstańców.                      

Z przygotowanych przez nauczyciela materiałów uczniowie stworzyli piękne, kolorowe laurki. Już teraz możemy śmiało potwierdzić nasz udział w przyszłorocznym projekcie. To była i zawsze będzie dla nas świetna lekcja historii! :)

BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz historii Polski XX wieku. Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną. Jest realizowana od 2016 roku przez dwie wrocławskie organizacje: Fundację Rosa i Fundację Sensoria, których działaniom przyświeca hasło: Pamięć – Edukacja – Pomoc.

Opracowała: Joanna Marcinczak

 

FOTO BohaterON

ŚWIETLICOWE POZDROWIENIA

Wzorem poprzedniego roku szkolnego, nasza świetlica szkolna również i w bieżącym roku bierze czynny udział w akcji wymiany pocztówek. „Świetlicowe pozdrowienia” to ogólnopolska akcja, której celem jest wysyłanie pocztówek do świetlic szkolnych w różnych regionach kraju. W obecnym roku szkolnym wszystkie zainteresowane szkoły zostały podzielone na kilka grup, w ramach których co miesiąc wysyłane są pocztówkowe pozdrowienia. Dzięki udziałowi w akcji uczniowie mają okazję poznać inne miasta, miasteczka czy też najciekawsze zabytki danego regionu oraz ich położenie na mapie Polski. Po za tym dzieci uczą się jak prawidłowo adresować kartki, wspólnie z nauczycielem redagują pozdrowienia, a na koniec każdy z nich składa na kartce swój własnoręczny podpis.

Dziękujemy bardzo Radzie Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 9 im. Jana Pawła II za pomoc w zakupieniu znaczków i pocztówek oraz Referatowi Promocji Miasta Ostrowa Wielkopolskiego za przekazanie pocztówek.

Opracowała: J. Marcinczak

 

FOTO ŚWIETLICOWE POZDROWIENIA

BY CZYTANIE STAŁO SIE PRZYJEMNOŚCIĄ...

Czytanie pełni niezwykle ważną rolę w rozwoju dziecka – pobudza wyobraźnię, uczy samodzielnego myślenia, ćwiczy pamięć i koncentrację.

„Szkolne Przygody Gangu Słodziaków” - to akcja dla klas I-III szkół podstawowych, którego celem jest budowanie nawyku codziennego czytania wśród uczniów.

Uczniowie klas I – III,  ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Ostrowie Wielkopolskim już po raz drugi przystąpili do konkursu i otrzymali książeczki, w których zbierać będą naklejki z podobiznami Słodziaków. Warunkiem otrzymania naklejek jest codzienne czytanie przez 10 minut, potwierdzone podpisem rodzica. W ten sposób dzieci mogą otrzymać 21 naklejek. Dzieciom bardzo podobają się spotkanie ze Słodziakami, które towarzyszą im podczas zajęć  w świetlicy szkolnej i odbywają się w każdy czwartek oraz piątek.

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie.

Opracowały: S. Larek, W. Piaskowska

DZIEŃ CHŁOPAKA W ŚWIETLICY

30 września wszyscy chłopcy, i ci mali, i ci duzi, obchodzą swoje święto. Także świetlica postanowiła uczcić ten dzień i zorganizować coś dla chłopaków. Dziewczynki złożyły chłopcom najserdeczniejsze życzenia: samym szóstek, uśmiechów, radości i jak najlepszej zabawy. Potem nasi super chłopcy zostali poczęstowani pysznymi cukiereczkami. 

Opracowała : Sylwia Larek

 

FOTO DZIEŃ CHŁOPAKA W ŚWIETLICY

NA SPORTOWO W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

Europejski Tydzień Sportu to inicjatywa mająca na celu promowanie sportu i aktywności fizycznej w całej Europie. Wartości te nieobce są również naszej szkole, której uczniowie odnoszą olbrzymie sukcesy sportowe na różnych gruntach, w tym tegoroczne brązowe medale Mistrzostw Województwa Wielkopolskiego dla dziewcząt w koszykówce oraz dla chłopców w piłce ręcznej.

Również świetlica szkolna, pragnąc zachęcić najmłodszych do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu, zorganizowała „Turniej gier i zabaw ruchowych
na boisku wielofunkcyjnym”. Wśród dyscyplin przyjętych z wielkim entuzjazmem znalazły się: wyścigi rzędów i zabawy z piłką. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za zaangażowanie i radość w pokonywaniu sportowych przeszkód!

Opracował: P. Talaga

 

FOTO NA SPORTOWO W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

IV TURNIEJ SZACHOWY

Zakończyliśmy IV edycję „Świetlicowego Turnieju Gry w Szachy”, w którym zgodnie z regulaminem udział biorą uczniowie klas I-III na stałe uczęszczający do świetlicy. Jesteśmy dumni z naszych podopiecznych, którzy są tak spragnieni sukcesów i współzawodnictwa, że jeszcze przed zakończeniem jednego Turnieju domagają się rozegrania kolejnego. Pragniemy zaznaczyć, że poziom uczestników z roku na rok jest coraz wyższy.

Do udziału w Turnieju zgłosiło się 22 zawodników. Po wielu godzinach emocjonującej walki w partii finałowej do stołu zasiedli: Wiktor Górecki z klasy 2b i Kacper Krysztofiak z klasy 2a. Najwyższe miejsce na podium i tytuł Szachowego Mistrza trafił do Kacpra Krysztofiaka, który oprócz mistrzowskiego tytułu otrzymał: grę planszową (Szachy), opaskę odblaskową i słodki upominek. Pozostali uczestnicy za trud i zaangażowanie otrzymali nagrody pocieszenia.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy udanych wakacji. Brawo!!!

Opracował: P. Talaga

 

FOTOIV TURNIEJ SZACHOWY

DZIEŃ MAMY

„Gdy kto chce zamknąć w jednym tylko słowie ogrom uczuć jasnych do granic ostatka, niech przyklęknąwszy to imię wypowie jedno, jedyne, przenajsłodsze...Matka”  .

Pod koniec maja w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia, których tematyka nawiązywała do corocznie obchodzonego Dnia Matki. Święto to znane jest niemalże w każdym zakątku świata, a w Polsce wspominamy je 26 maja. Zajęcia rozpoczęły się od wspólnej zabawy integracyjnej oraz swobodnych wypowiedzi dzieci na pytania zadanie przez nauczyciela. Dużo radości sprawiła dzieciom zabawa „Niedokończone zdania”. Siedząc w kręgu dzieci musiały dokończyć wypowiedziane przez nauczyciela zdania „Moja mama ma na imię…” czy też „Moja mama lubi najbardziej…”. Uczniowie mogli się również sprawdzić w inscenizacji zawodów wykonywanych przez mamy za pomocą pantomimy. Zawody te były ilustracją wiersza „Ile zawodów ma moja mama?”.

Na koniec wykonano pracę plastyczną – „Witraż z serduszkiem” i zaśpiewano znaną wszystkim piosenkę Majki Jeżowskiej pt. „A ja wolę moją mamę”.

Opracowała: Joanna Marcinczak

 

ŚWIETLICOWA WYMIANA POCZTÓWKOWA

Miesiące luty oraz marzec upłynęły nam na wypisywaniu pocztówek z wizerunkiem naszego miasta. W II semestrze bowiem nasza świetlica szkolna kontynuuje zapoczątkowaną we wrześniu świetlicową wymianę pocztówek.

Tak wypisane kartki wysyłane są później do zaprzyjaźnionych świetlic szkolnych na terenie całego kraju. Cieszymy się, że nasza „Świetlicowa mapa pocztówkowa” wzbogaciła się o kolejne piękne kartki. Tym samym możemy poznać nowe, często dotychczas nieznane miasta, miasteczka oraz wioski.

Mamy nadzieję, że do końca bieżącego roku szkolnego uda nam się pozyskać pocztówki ze wszystkich polskich województw. Dziękujemy bardzo Radzie Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 9 im. Jana Pawła II za pomoc w zakupieniu znaczków i pocztówek oraz Referatowi Promocji Miasta Ostrowa Wielkopolskiego za przekazanie pocztówek oraz folderów.

Opracowała: J. Marcinczak

 

FOTO ŚWIETLICOWA WYMIANA POCZTÓWKOWA

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS "ŚWIETLICA SZKOLNA MIEJSCEM DLA KLASYKI LITERATURY DZIECIĘCEJ"

13 marca w Szkole Podstawowej nr 5 im. Mieszka I odbył się międzyszkolny konkurs skierowany do uczniów klas I-III uczęszczających do świetlic szkolnych.
Uczestnicy konkursu „Świetlica Szkolna Miejscem dla Klasyki Literatury Dziecięcej” rywalizowali w trzech konkurencjach: test znajomości przeczytanych wierszy i baśni, recytacja fragmentu wiersza oraz losowanie rekwizytu i przyporządkowanie go do konkretnego utworu.

Literatura z jaką musiały zmierzyć się dzieci obejmowała wiersze Jana Brzechwy, Aleksandra Fredry, Stanisława Jachowicza, Marii Konopnickiej, Juliana Tuwima oraz Hanny Januszewskiej. Naszą szkołę reprezentowały uczennice z klasy III a - Amelia Albertowska oraz Lena Myszkowska. Wszystkie drużyny wykazały się dużą znajomością literatury dziecięcej co pokazały ostateczne wyniki konkursu. Zdobywcy 1 miejsca w każdej kategorii wiekowej otrzymali nagrody, a wszyscy uczestnicy pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.

Konkurs ten promuje czytelnictwo wśród dzieci oraz pokazuje jak ważne jest czytanie już od najmłodszych lat. To dzięki niemu możliwy jest rozwój wyobraźni u dzieci, a także jest to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu.

Opracowała: J. Marcinczak

 

FOTO MIĘDZYSZKOLNY KONKURS "ŚWIETLICA SZKOLNA MIEJSCEM DLA KLASYKI LITERATURY DZIECIĘCEJ"

INNOWACJA "ZAWSZE DOBRZE BAWIĘ SIĘ"

Wtorkowe popołudnie stało się dla nas centrum dobrej zabawy, w tym dniu bowiem odbyły się w naszej szkole działania związane z innowacją pedagogiczną „Zawsze dobrze bawię się”, która prowadzona jest przez nauczycielki świetlicy szkolnej: Sylwię Larek, Joannę Marcinczak oraz Weronikę Piaskowską. Innowacja dedykowana jest uczniom uczęszczającym do świetlicy szkolnej i odbywa się  raz w miesiącu w Szkole Podstawowej nr 9 w Ostrowie Wielkopolskim.

W prowadzeniu zajęć wykorzystywana jest Metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, zabawy z chustą animacyjną Klanza oraz zabawy słowno - muzyczne w języku angielskim. Prowadzone metodą Weroniki Sherborne ćwiczenia, mają na celu stworzenie dziecku okazji do poznania własnego ciała, usprawnienie motoryki, poczucia własnej siły, sprawności i w związku z tym możliwości ruchowych. Podczas ćwiczeń odbywających się w parach dzieci czują się bezpiecznie i chętnie podejmują wyzwania. Wiele ćwiczeń na zajęciach prowadzonych  tą metodą stanowi dla dzieci dużą atrakcję i wesołą zabawę w grupie, stwarza możliwość do twórczego działania oraz pobudzania spontaniczność i aktywność własnej. Na zajęciach dzieci uczą się również nowego słownictwa oraz zwrotów językowych, a także doskonalą nabyte już umiejętności. Śpiewają także krótkie piosenki w języku angielskim.

Dużo radości uczniom sprawiają zabawy ruchowe z wykorzystaniem chusty Klanza. Na zakończenie zajęć każdy z uczestników  został poczęstowany pysznymi słodkimi cukierkami. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom zajęć oraz zapraszamy na kolejne  już za miesiąc.

Opracowały: S. Larek, J. Marcinczak, W. Piaskowska

 

FOTO INNOWACJA "ZAWSZE DOBRZE BAWIĘ SIĘ"

 


stowarzyszenie
 szkola 2 0 talenty pasja bezpieczny internet

 

DMC Firewall is a Joomla Security extension!