ŚWIETLICA

NASZ GOŚĆ

11 grudnia to wyjątkowy dzień dla świetlicowej grupy „Księżniczek  i Rycerzy”. Gościem zajęć była p. wicedyrektor Maria Gryczka. Na wstępie dziewczęta i chłopcy w różnorodny sposób przedstawili się i zaprezentowali swoje zainteresowania. Następnie wzięli udział w scenkach sytuacyjnych na zadawany temat: „Dobry-zły”.. . W ćwiczeniach dykcyjnych „Król Karol kupił królowej Karolinie…” wykazywali się poprawnością wymowy oraz pomysłowością realizacji drugiej części zadania. Pełni zaangażowania uczestniczyli w ćwiczeniach wyrażania emocji mimiką  twarzy oraz ciała.

Druga część zajęć przeniosła wszystkich w krajobraz zamków i przygód księżniczki Zosi i rycerza Piotrka. Wykonane prace plastyczne wyróżniały się wyjątkowym doborem barw, pomysłowością i bajkową fantazją artystów. "Obrazy” zostały zaprezentowane, by każdy twórca mógł zapoznać się z pracą pozostałych artystów.

Grupa „Księżniczek i Rycerzy" podziękowała p. wicedyrektor Marii Gryczce za przyjęcie zaproszenia oraz udział w zajęciach.

Miłym akcentem kończącym spotkanie pełne wrażeń było wspólne zdjęcia.

Opracowała: B. Krupka

 

FOTO NASZ GOŚĆ

POZNAJEMY TO, CO NIEZNANE

Dla świetlicowej grupy „Księżniczek i Rycerzy” 13 grudnia był dniem wyjątkowym. O godz. 12.25 rozpoczęto wyprawę. Wszyscy byli podekscytowani tym, co miało się wydarzyć. Pod opieką p. B. Krupki i S. Larek grupa odwiedziła ostrowską Mediatekę.

Miejsce to jest rozszerzoną ofertą Biblioteki Publicznej im. Stefana Rowińskiego, w którym szczególną rolę gra wyobraźnia wspomagana nowoczesnymi narzędziami. Na wstępie zaproszono nas do Bajkoteki - strefy wyobraźni, gdzie w magiczny sposób świat sztuki z zabawą tworzy jedno. Dziewczęta i chłopcy mogli skorzystać z następujących narzędzi: komputerów z opracowaniem graficznym, tabletów, interaktywnej podłogi, zagadkowych i sprawnościowych paneli funbox oraz klocków najnowszej generacji. Następne działania zaplanowane dla naszej grupy odbyły się w studio Komedy, znakomitego kompozytora, związanego z naszym miastem oraz patronującego działalności muzycznej. W wygłuszonym dźwiękochłonnymi okładzinami pomieszczeniu znajdują się  keyboardy, elektroniczna perkusja, gitara elektryczna, mikrofony i słuchawki, miksery, a zespół świetlicowy mógł bawiąc się aranżacją dźwięku skomponować i zaśpiewać swój utwór, którego zapis dostaliśmy na własność. Bardzo szybko minął nam czas zabaw i zajęć prowadzonych przez Panie z Mediateki, którym podziękowaliśmy wręczając przygotowany wcześniej upominek. Było to pierwsze z zaplanowanych spotkań z kulturą w ramach innowacji pod hasłem „Czytam, odkrywam, tworzę”. Głównym celem kolejnych spotkań jest zdobywanie nowych doświadczeń poprzez zabawę i poznawanie tego co nieznane. Na pożegnanie pracownicy Mediateki stwierdzili, że tak grzecznie i kulturalnie mogą się zachować tylko prawdziwe Księżniczki i Rycerze! Cdn….

Opracowały: B.Krupka S.Larek

 

FOTO POZNAJEMY TO, CO NIEZNANE

MIKOŁAJKOWE PREZENTY W ŚWIETLICY

Klocki, gry, puzzle, lalki, autka, to marzenie każdego dziecka. Choć dzieci mają w świetlicy mnóstwo zajęć! Przede wszystkim mogą się bawić, a to póki co dla uczniów zmęczonych obowiązkami dnia codziennego duża atrakcja. W świetlicy uczniowie mają do dyspozycji wiele zabawek. Od zeszłego tygodnia nasi podopieczni mogą się cieszyć nowymi grami, puzzlami, zabawkami, klockami, autami, kuchenką i owocami. A wszystko to dzięki udziałowi w projekcie z edukacji finansowej oraz Pani Dyrektor Justynie Uciechowskiej i Paniom Monice Wróblewskiej i Martynie Ligęzie - fundatorkom prezentów do świetlicy, która to wzbogaciła się o nowe gry i zabawki. Będą one umilać dzieciom spędzony tu czas. Prezenty sprawiły dzieciom wiele radości.

Serdecznie dziękujemy!

Opracowała: Sylwia Larek

„ŚWIĘTY ANDRZEJ CI UKAŻE, CO CI LOS PRZYNIESIE W DARZE”

Andrzejki obchodzone w noc z 29 na 30 listopada, czyli w wigilię św. Andrzeja to wyjątkowy wieczór. Zgodnie z tradycją św. Andrzej uchyla rąbka tajemnicy wszystkim pragnącym poznać, jaka przyszłość ich czeka w uczuciach, zdrowiu czy w pracy. Kiedyś andrzejki były ostatnią okazją do zabawy przed rozpoczynającym się okresem Adwentu, w którym powstrzymywano się od zabaw.
Zgodnie ze zwyczajem, aby tradycji stało się zadość 29 listopada w naszej szkole zostały zorganizowane świetlicowe andrzejki. W tym dniu dzieci uczęszczające do świetlicy wzięły udział w licznych wróżbach. Na początek nauczyciel poprosił wszystkich uczestników o wymyślenie życzenia. Zadaniem wybranej osoby było wrzucić przez lewe ramię symboliczny grosik do miski z wodą i wypowiedzieć zaklęcie „hokus-pokus, czary mary, aby wróżba się spełniła złóżmy dary”. Moneta, która wpadła do miski dawała szansę na spełnienie życzenia. Kolejna wróżba polegała na zakręceniu czarodziejską butelką i odczytaniu wróżby, na której zatrzymała się butelka. Dalej uczniowie losowali przedmioty ukryte pod kubeczkami różaniec, pieniążek, bilet, klucze, skrawek papieru, listek oraz pierścionek. Następnie prowadzący zaprosił wszystkich do wybrania karteczek w sześciu kolorach, z których każdy oznaczał pewną przestrogę na przyszłość. Na koniec odbyła się wróżba z ustawianiem butów, osobno dla dziewczynek i chłopców oraz wróżba z imionami zapisanymi na czerwonych sercach. Szpilka, którą dzieci przekłuwały serca wskazywała imię przyszłego męża czy żony.
Podczas zabawy we „wróżenie” uczniom towarzyszyły wielkie emocje, radość i wszechobecny uśmiech. To był wyjątkowy dzień, który wszystkich wprowadził w dobry nastrój.
 
Opracowała: J. Marcinczak
 

"KOCHAM POLSKĘ - WOLNĄ POLSKĘ"

W tym roku kalendarzowym obchodzimy 100 rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Z tej okazji organizowane są różne akademie, apele czy też koncerty. Świetlica szkolna postanowiła również włączyć się w te obchody biorąc udział w ogólnopolskiej akcji wymiany listów między szkołami.

Akcja wymiany listów „Kocham Polskę – Wolną Polskę” ma na celu uczcić 100 rocznicę niepodległości Polski głównie poprzez ukazanie w listach piękna naszego kraju. W tym celu chętne szkoły wysyłają do innych szkół biorących udział w akcji listy z ciekawostkami, informacjami na temat swojego regionu czy miasta. Wszystkie napisane listy oraz dołączone do nich zdjęcia, foldery pokazują uczniom z całej Polski jaki nasz kraj jest piękny.

Do tej pory otrzymaliśmy listy ze szkół z: Kobyłki, Krosna, Krakowa, Warszawy, Swarzędza, Zakrzewka, Skalmierzyc, Rudy Śląskiej oraz Pyskowic. Na bieżąco czytamy wszystkie otrzymane listy, ciekawostki oraz przeglądamy otrzymane albumy przedstawiające inne regiony naszego kraju.

Uczniowie naszej szkoły oprócz listów wysyłali do innych szkół również fragmenty książki p. Macieja Maślińskiego pt. „Baśnie i opowieści Ostrowa Wielkopolskiego i okolic” a także tekst „Legenda o założeniu Ostrowa”. Do listu dołączyliśmy również folder przedstawiający najciekawsze miejsca i zabytki naszego miasta.


Opracowała: J. Marcinczak

W DNIU PRAW DZIECKA ŚWIETLICA GOŚCIŁA PRZEDSZKOLAKÓW

20 października 2018 roku w Szkole Podstawowej nr 9, pojawili się bardzo mili Goście. Odwiedziły nas dzieci z Publicznego Przedszkola nr 15, wraz z wychowawczynią, panią Danutą Piasecką  oraz pomocą nauczyciela, panią Justyną Kwiecień. Goście swoją przygodę w szkolnych murach rozpoczęli wizytą w świetlicy szkolnej. Młodsi koledzy z przedszkola, w towarzystwie starszych kolegów ze świetlicy miło spędzili czas na wspólnych zajęciach związanych z obchodami Dnia Praw Dziecka.

Podczas zajęć edukacyjnych dzieci zapoznały się z zagadnieniem prawa na bazie fragmentu bajki pt. „Król Maciuś I”, poznały również prawa dziecka oraz wykonały prace plastyczne pt. „Radosne dzieci maja swoje prawa”. Nie mogło zabraknąć również wesołej zabawy z chustą Klanza, oraz zagadek sprawdzających znajomość wiedzy przedszkolaków o prawach dziecka. Na zakończenie spotkania wszyscy zostali obdarowani słodkimi cukiereczkami, oczywiście w tym dniu nie mogło zabraknąć balonów. Dzieciom bardzo podobała się wizyta, o której będą przypominały im wspólnie wykonane prace plastyczne.

Opracowała :Sylwia Larek

 

Czytaj więcej: W DNIU PRAW DZIECKA ŚWIETLICA GOŚCIŁA PRZEDSZKOLAKÓW

MISTRZ, MISTRZUNIO

W tym miesiącu zakończyliśmy „Świetlicowy Turniej Gry w Szachy”, który na stałe wpisał się do kalendarza imprez odbywających się w świetlicy szkolnej. Zarówno zasady jak i regulamin nie uległy zmianie, tak więc udział w nim mogli wziąć tylko uczniowie na stałe uczęszczający do świetlicy. Pragniemy zaznaczyć, że dzięki temu, iż na co dzień dużo czasu poświęcamy na rozgrywanie z uczniami gier planszowych i logicznych, poziom uczestników z roku na rok jest coraz wyższy. Do udziału w turnieju zgłosiło się 17 zawodników, z których wyłoniono zwycięską dwójkę. Po wielu godzinach emocjonującej walki w partii finałowej do stołu zasiedli: Wiktor Górecki z klasy 2b i Tobiasz Patalong z klasy 4c.

Najwyższe miejsce na podium i tytuł Szachowego Mistrza trafił do Wiktora Góreckiego, który oprócz mistrzowskiego tytułu otrzymał: grę planszową (Szachy), kubek i bańki mydlane. Pozostali uczestnicy, w nagrodę za udział i trud włożony w każdą rozgrywaną partię otrzymali, podobnie jak zwycięzca, bańki mydlane i słodkości.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy umiejętności, przestrzegania zasad fair play oraz sportowego zacięcia. Brawo!!!

Opracował: P. Talaga

 

FOTO MISTRZ, MISTRZUNIO

ŚLUBOWANIE NA ŚWIETLICZAKA

7.11.2018r. w naszej świetlicy szkolnej odbyło się „Ślubowanie na świetliczaka”. Uczniowie klas pierwszych w tym dniu stali się członkami świetlicowej społeczności. Na uroczystość, oprócz kandydatów na świetliczaka, gościliśmy również przedstawicieli kadry pedagogicznej, panią dyrektor Justynę Uciechowską, obie panie wicedyrektor: panią Iwonę Wojciechowską oraz panią Marię Gryczkę jak również innych nauczycieli.

Kandydaci zostali podzieleni na cztery grupy. Przed dołączeniem do świetlicowej braci każda z grup została poddana kilku próbom: wiedzy, sprawności, zręczności, współpracy, a także próbie uśmiechu. Podczas ślubowania sprawdziliśmy znajomość regulaminu świetlicy szkolnej, a następnie uczniowie klas pierwszych podpisali się pod nim na znak akceptacji świetlicowych zasad. Każda z grup otrzymywała punkt za dobrze wykonane zadanie. Warunkiem przystąpienia do świetlicowego grona było wykonanie wszystkich zadań. Sądząc po szybkości  i uśmiechach pierwszoklasistów można było zauważyć, że wykonanie tych zadań nie sprawiło im żadnego problemu.

Po części rozrywkowej przyszedł czas na część oficjalną. Pierwszoklasiści po złożeniu uroczystego ślubowania i dotknięciu ramion wielką czerwoną kredką zostali pasowani na świetliczaka. Na zakończenie każdy z nich otrzymał słodki upominek.

opracowała: Weronika Piaskowska

 

FOTO ŚLUBOWANIE NA ŚWIETLICZAKA

ŚWIETLICOWA WYMIANA POCZTÓWKOWA

Wymiana pocztówkowa to świetna zabawa dla dzieci żyjących w obecnych czasach, w których są one osaczone przez różne portale społecznościowe, fora czy komunikatory. W dobie komputerów i Internetu coraz bardziej zanika zwyczaj porozumiewania się w tradycyjny sposób. Wysyłanie pocztówek i listów należy już do rzadkości - szczególnie wśród młodszego pokolenia, a poczta stała się miejscem niemalże obcym.

W bieżącym roku szkolnym nasza świetlica szkolna przystąpiła do ogólnopolskiej akcji wysyłania kartek pocztowych do świetlic z różnych regionów Polski. Zasada działania tej akcji polega na tym, że dzieci ze szkoły zainteresowanej programem wymieniają się kartkami pocztowymi z uczniami innych szkół biorących udział w zabawie.

Bez wątpienia, wymiana pocztówkowa jest nietuzinkową formą nauki geografii. Dzieci podziwiając widokówki z różnych części kraju mają możliwość poznania innych regionów, miast, miejscowości, ich ciekawych zakątków, zabytków oraz położenia na mapie. Jest to również świetna sposobność, by przybliżyć uczniom zasady działania poczty oraz nauki samodzielnego wypisywania kartek.

Możliwość nawiązania kontaktu z rówieśnikami z pewnością otwiera dzieci na świat i nowe przyjaźnie oraz zapewnia radosne oczekiwanie na przychodzące pocztówki.

Opracowała: J. Marcinczak

 

FOTO ŚWIETLICOWA WYMIANA POCZTÓWKOWA

GANG SŁODZIAKÓW W SP9

Do naszej szkoły zawitały Słodziaki i zaprosiły dzieci do wspólnego czytania oraz konkursu. Sieć sklepów Biedronka aktywnie wspiera inicjatywy na rzecz czytelnictwa wśród najmłodszych. Dlatego do szkół w Polsce przesłano maskotki Słodziaków i książki o przygodach Gangu Słodziaków. W związku z tym dzieci z klas I – III  uczęszczające do świetlicy szkolnej otrzymują broszurkę (mini album) motywującą do czytania w domu i zbierania w sposób uczciwy podpisów rodziców potwierdzających czytanie głośne lub ciche dowolnych tekstów. Po wypełnieniu broszurek dzieci przynoszą je do szkoły i otrzymują naklejki . Równocześnie Biedronka ogłasza konkurs dla uczniów szkół podstawowych, którego celem jest motywowanie dzieci z klas I-III do czytania oraz tworzenia własnych historii. Inspiracją dla dzieci, które rozpoczynają swą przygodę z literaturą i  do wzięcia udziału w zmaganiach staną się ilustrowane opowieści o przygodach Gangu Słodziaków, czytane przez nauczycieli w świetlicy szkolnej. Prace konkursowe uczniowie przygotowują  podczas zajęć świetlicowych, będą one stworzone zgodnie z wymogami konkursu i  w zależności od poziomu:
• Klasy I rysują swoje historie o dalszych losach Słodziaków - dowolna technika, format A3
• Klasy II tworzą komiksy (rysunki z elementami tekstów) - dowolna technika, format A3
• Klasy III piszą krótkie historie i je ilustrują - dowolna technika, format A3
Opiekunami konkursu są: Sylwia Larek, Monika Walczak i Weronika Piaskowska. Zachęcamy do propagowania czytelnictwa wśród najmłodszych oraz wzięcia udziału w konkursie plastyczno – literackim. Życzcie nam powodzenia.

Opracowała: S. Larek

 

FOTO GANG SŁODZIAKÓW W SP9

 


stowarzyszenie
 szkola 2 0 talenty pasja bezpieczny internet

 

Our website is protected by DMC Firewall!