ŚWIETLICA

ŚWIETLICOWA WYMIANA POCZTÓWKOWA

Miesiące luty oraz marzec upłynęły nam na wypisywaniu pocztówek z wizerunkiem naszego miasta. W II semestrze bowiem nasza świetlica szkolna kontynuuje zapoczątkowaną we wrześniu świetlicową wymianę pocztówek.

Tak wypisane kartki wysyłane są później do zaprzyjaźnionych świetlic szkolnych na terenie całego kraju. Cieszymy się, że nasza „Świetlicowa mapa pocztówkowa” wzbogaciła się o kolejne piękne kartki. Tym samym możemy poznać nowe, często dotychczas nieznane miasta, miasteczka oraz wioski.

Mamy nadzieję, że do końca bieżącego roku szkolnego uda nam się pozyskać pocztówki ze wszystkich polskich województw. Dziękujemy bardzo Radzie Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 9 im. Jana Pawła II za pomoc w zakupieniu znaczków i pocztówek oraz Referatowi Promocji Miasta Ostrowa Wielkopolskiego za przekazanie pocztówek oraz folderów.

Opracowała: J. Marcinczak

 

FOTO ŚWIETLICOWA WYMIANA POCZTÓWKOWA

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS "ŚWIETLICA SZKOLNA MIEJSCEM DLA KLASYKI LITERATURY DZIECIĘCEJ"

13 marca w Szkole Podstawowej nr 5 im. Mieszka I odbył się międzyszkolny konkurs skierowany do uczniów klas I-III uczęszczających do świetlic szkolnych.
Uczestnicy konkursu „Świetlica Szkolna Miejscem dla Klasyki Literatury Dziecięcej” rywalizowali w trzech konkurencjach: test znajomości przeczytanych wierszy i baśni, recytacja fragmentu wiersza oraz losowanie rekwizytu i przyporządkowanie go do konkretnego utworu.

Literatura z jaką musiały zmierzyć się dzieci obejmowała wiersze Jana Brzechwy, Aleksandra Fredry, Stanisława Jachowicza, Marii Konopnickiej, Juliana Tuwima oraz Hanny Januszewskiej. Naszą szkołę reprezentowały uczennice z klasy III a - Amelia Albertowska oraz Lena Myszkowska. Wszystkie drużyny wykazały się dużą znajomością literatury dziecięcej co pokazały ostateczne wyniki konkursu. Zdobywcy 1 miejsca w każdej kategorii wiekowej otrzymali nagrody, a wszyscy uczestnicy pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.

Konkurs ten promuje czytelnictwo wśród dzieci oraz pokazuje jak ważne jest czytanie już od najmłodszych lat. To dzięki niemu możliwy jest rozwój wyobraźni u dzieci, a także jest to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu.

Opracowała: J. Marcinczak

 

FOTO MIĘDZYSZKOLNY KONKURS "ŚWIETLICA SZKOLNA MIEJSCEM DLA KLASYKI LITERATURY DZIECIĘCEJ"

INNOWACJA "ZAWSZE DOBRZE BAWIĘ SIĘ"

Wtorkowe popołudnie stało się dla nas centrum dobrej zabawy, w tym dniu bowiem odbyły się w naszej szkole działania związane z innowacją pedagogiczną „Zawsze dobrze bawię się”, która prowadzona jest przez nauczycielki świetlicy szkolnej: Sylwię Larek, Joannę Marcinczak oraz Weronikę Piaskowską. Innowacja dedykowana jest uczniom uczęszczającym do świetlicy szkolnej i odbywa się  raz w miesiącu w Szkole Podstawowej nr 9 w Ostrowie Wielkopolskim.

W prowadzeniu zajęć wykorzystywana jest Metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, zabawy z chustą animacyjną Klanza oraz zabawy słowno - muzyczne w języku angielskim. Prowadzone metodą Weroniki Sherborne ćwiczenia, mają na celu stworzenie dziecku okazji do poznania własnego ciała, usprawnienie motoryki, poczucia własnej siły, sprawności i w związku z tym możliwości ruchowych. Podczas ćwiczeń odbywających się w parach dzieci czują się bezpiecznie i chętnie podejmują wyzwania. Wiele ćwiczeń na zajęciach prowadzonych  tą metodą stanowi dla dzieci dużą atrakcję i wesołą zabawę w grupie, stwarza możliwość do twórczego działania oraz pobudzania spontaniczność i aktywność własnej. Na zajęciach dzieci uczą się również nowego słownictwa oraz zwrotów językowych, a także doskonalą nabyte już umiejętności. Śpiewają także krótkie piosenki w języku angielskim.

Dużo radości uczniom sprawiają zabawy ruchowe z wykorzystaniem chusty Klanza. Na zakończenie zajęć każdy z uczestników  został poczęstowany pysznymi słodkimi cukierkami. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom zajęć oraz zapraszamy na kolejne  już za miesiąc.

Opracowały: S. Larek, J. Marcinczak, W. Piaskowska

 

FOTO INNOWACJA "ZAWSZE DOBRZE BAWIĘ SIĘ"

OPUSZCZAMY SZKOLNE MURY

W towarzystwie promieni słonecznych, po pojawieniu się kwiecistych zwiastunów wiosny, rozpoczęliśmy w świetlicy szkolnej sezon boiskowy. Zarówno dzieci jak i wychowawcy z radością wybrali się poza mury szkoły, aby cieszyć się przedwiośniem. Do naszej dyspozycji, poza boiskiem szkolnym, na którym gramy w gry zespołowe, mamy także plac zabaw, z którego lada moment będziemy mogli korzystać.

Z nieukrywaną radością czekamy na powrót prawdziwej wiosny, cieplutkie dni i piesze wycieczki. Wiosno, wiosenko, przybywaj … czekamy!!!

Opracował: P. Talaga

 

FOTO OPUSZCZAMY SZKOLNE MURY

PÓŁKOLONIE "CIEKAWE FERIE ZIMOWE"

„Ciekawe ferie zimowe” pod takim hasłem w dniach 14-18 stycznia grupa uczniów ostrowskich szkół podstawowych wzięła udział w półkoloniach zorganizowanych przez Stowarzyszenie „Ludzie dla ludzi”. Podczas pierwszego dnia zajęć uczniowie uczestniczyli w miejskiej inauguracji „Ferie na sportowo” zorganizowanej przez Ostrowski Szkolny Związek Sportowy. W nowej hali sportowej uczniowie doskonalili swoją sprawność fizyczną rywalizując w rozmaitych konkurencjach w ramach wyścigu rzędów. Dzieci chętnie brały udział w zajęciach integracyjnych, zabawach z chustą animacyjną czy też grach i zabawach ruchowych w sali gimnastycznej oraz sali gimnastyki korekcyjnej. Dużym powodzeniem cieszyły się zabawy typu „Ludzie do ludzi”, "Murarz” czy „Dwa ognie”. Nie zabrakło także zajęć komputerowych, gier towarzyskich i planszowych czy wspólnego oglądania filmu „Magiczne drzewo”. Półkolonie obejmowały również zajęcia poza szkołą. Drugiego dnia uczestnicy obejrzeli film animowany pt. „Sekretny świat kotów” w Kinie Komeda. W drodze powrotnej był również czas na zabawy na śniegu i lepienie bałwanów. W kolejnym dniu półkolonii dzieci odwiedziły „Factory Centrum Fitness”, gdzie w ramach swoich grup brały udział w różnych zajęciach ruchowych. Na koniec wizyty zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie z koszykarzem BM Slam Stal, panem Witalijem Kowalenko. „Ciekawe ferie zimowe” to także zajęcia profilaktyczne i zajęcia promujące zdrowy styl życia. W ramach tych zajęć uczniowie zapoznali się z różnymi formami wypoczynku, a także przygotowali w grupach swoje własne piramidy żywieniowe. Oprócz tego dzieci poznały zasady reagowania na zagrożenia związane z uzależnieniami i nadmiernym korzystaniem z komputera i Internetu. W czasie półkolonii zimowych dzieci uczestniczyły także w spotkaniu z ratownikami WOPR. Panowie opowiadali o procedurach związanych z zachowaniem się na wypadek załamania się lodu na rzece. Dzieci miały okazję przećwiczyć etapy udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym. Półkolonie były także okazją do warsztatowych działań kulinarnych. W ramach promocji zdrowia uczestnicy własnoręcznie upiekli ciasteczka owsiane oraz przyrządzili smaczne sałatki owocowe. Półkolonie to nie tylko sport, film czy kulinaria. Ostatniego dnia biorący udział w półkoloniach wykonali piękne laurki dla swoich babć i dziadków z okazji ich święta. Czas półkolonii minął bardzo szybko. Na zakończenie turnusu dzieci otrzymały dyplomy oraz upominki. Opiekunami w czasie półkolonii były panie: Maria Grobelna, Renata Sikora oraz Joanna Marcinczak. Półkolonie organizowane w naszej szkole zostały dofinansowane przez Gminę Miasto Ostrów Wielkopolski.

Opracowała: Joanna Marcinczak

 

FOTO PÓŁKOLONIE "CIEKAWE FERIE ZIMOWE"

NASZ GOŚĆ

11 grudnia to wyjątkowy dzień dla świetlicowej grupy „Księżniczek  i Rycerzy”. Gościem zajęć była p. wicedyrektor Maria Gryczka. Na wstępie dziewczęta i chłopcy w różnorodny sposób przedstawili się i zaprezentowali swoje zainteresowania. Następnie wzięli udział w scenkach sytuacyjnych na zadawany temat: „Dobry-zły”.. . W ćwiczeniach dykcyjnych „Król Karol kupił królowej Karolinie…” wykazywali się poprawnością wymowy oraz pomysłowością realizacji drugiej części zadania. Pełni zaangażowania uczestniczyli w ćwiczeniach wyrażania emocji mimiką  twarzy oraz ciała.

Druga część zajęć przeniosła wszystkich w krajobraz zamków i przygód księżniczki Zosi i rycerza Piotrka. Wykonane prace plastyczne wyróżniały się wyjątkowym doborem barw, pomysłowością i bajkową fantazją artystów. "Obrazy” zostały zaprezentowane, by każdy twórca mógł zapoznać się z pracą pozostałych artystów.

Grupa „Księżniczek i Rycerzy" podziękowała p. wicedyrektor Marii Gryczce za przyjęcie zaproszenia oraz udział w zajęciach.

Miłym akcentem kończącym spotkanie pełne wrażeń było wspólne zdjęcia.

Opracowała: B. Krupka

 

FOTO NASZ GOŚĆ

POZNAJEMY TO, CO NIEZNANE

Dla świetlicowej grupy „Księżniczek i Rycerzy” 13 grudnia był dniem wyjątkowym. O godz. 12.25 rozpoczęto wyprawę. Wszyscy byli podekscytowani tym, co miało się wydarzyć. Pod opieką p. B. Krupki i S. Larek grupa odwiedziła ostrowską Mediatekę.

Miejsce to jest rozszerzoną ofertą Biblioteki Publicznej im. Stefana Rowińskiego, w którym szczególną rolę gra wyobraźnia wspomagana nowoczesnymi narzędziami. Na wstępie zaproszono nas do Bajkoteki - strefy wyobraźni, gdzie w magiczny sposób świat sztuki z zabawą tworzy jedno. Dziewczęta i chłopcy mogli skorzystać z następujących narzędzi: komputerów z opracowaniem graficznym, tabletów, interaktywnej podłogi, zagadkowych i sprawnościowych paneli funbox oraz klocków najnowszej generacji. Następne działania zaplanowane dla naszej grupy odbyły się w studio Komedy, znakomitego kompozytora, związanego z naszym miastem oraz patronującego działalności muzycznej. W wygłuszonym dźwiękochłonnymi okładzinami pomieszczeniu znajdują się  keyboardy, elektroniczna perkusja, gitara elektryczna, mikrofony i słuchawki, miksery, a zespół świetlicowy mógł bawiąc się aranżacją dźwięku skomponować i zaśpiewać swój utwór, którego zapis dostaliśmy na własność. Bardzo szybko minął nam czas zabaw i zajęć prowadzonych przez Panie z Mediateki, którym podziękowaliśmy wręczając przygotowany wcześniej upominek. Było to pierwsze z zaplanowanych spotkań z kulturą w ramach innowacji pod hasłem „Czytam, odkrywam, tworzę”. Głównym celem kolejnych spotkań jest zdobywanie nowych doświadczeń poprzez zabawę i poznawanie tego co nieznane. Na pożegnanie pracownicy Mediateki stwierdzili, że tak grzecznie i kulturalnie mogą się zachować tylko prawdziwe Księżniczki i Rycerze! Cdn….

Opracowały: B.Krupka S.Larek

 

FOTO POZNAJEMY TO, CO NIEZNANE

MIKOŁAJKOWE PREZENTY W ŚWIETLICY

Klocki, gry, puzzle, lalki, autka, to marzenie każdego dziecka. Choć dzieci mają w świetlicy mnóstwo zajęć! Przede wszystkim mogą się bawić, a to póki co dla uczniów zmęczonych obowiązkami dnia codziennego duża atrakcja. W świetlicy uczniowie mają do dyspozycji wiele zabawek. Od zeszłego tygodnia nasi podopieczni mogą się cieszyć nowymi grami, puzzlami, zabawkami, klockami, autami, kuchenką i owocami. A wszystko to dzięki udziałowi w projekcie z edukacji finansowej oraz Pani Dyrektor Justynie Uciechowskiej i Paniom Monice Wróblewskiej i Martynie Ligęzie - fundatorkom prezentów do świetlicy, która to wzbogaciła się o nowe gry i zabawki. Będą one umilać dzieciom spędzony tu czas. Prezenty sprawiły dzieciom wiele radości.

Serdecznie dziękujemy!

Opracowała: Sylwia Larek

„ŚWIĘTY ANDRZEJ CI UKAŻE, CO CI LOS PRZYNIESIE W DARZE”

Andrzejki obchodzone w noc z 29 na 30 listopada, czyli w wigilię św. Andrzeja to wyjątkowy wieczór. Zgodnie z tradycją św. Andrzej uchyla rąbka tajemnicy wszystkim pragnącym poznać, jaka przyszłość ich czeka w uczuciach, zdrowiu czy w pracy. Kiedyś andrzejki były ostatnią okazją do zabawy przed rozpoczynającym się okresem Adwentu, w którym powstrzymywano się od zabaw.
Zgodnie ze zwyczajem, aby tradycji stało się zadość 29 listopada w naszej szkole zostały zorganizowane świetlicowe andrzejki. W tym dniu dzieci uczęszczające do świetlicy wzięły udział w licznych wróżbach. Na początek nauczyciel poprosił wszystkich uczestników o wymyślenie życzenia. Zadaniem wybranej osoby było wrzucić przez lewe ramię symboliczny grosik do miski z wodą i wypowiedzieć zaklęcie „hokus-pokus, czary mary, aby wróżba się spełniła złóżmy dary”. Moneta, która wpadła do miski dawała szansę na spełnienie życzenia. Kolejna wróżba polegała na zakręceniu czarodziejską butelką i odczytaniu wróżby, na której zatrzymała się butelka. Dalej uczniowie losowali przedmioty ukryte pod kubeczkami różaniec, pieniążek, bilet, klucze, skrawek papieru, listek oraz pierścionek. Następnie prowadzący zaprosił wszystkich do wybrania karteczek w sześciu kolorach, z których każdy oznaczał pewną przestrogę na przyszłość. Na koniec odbyła się wróżba z ustawianiem butów, osobno dla dziewczynek i chłopców oraz wróżba z imionami zapisanymi na czerwonych sercach. Szpilka, którą dzieci przekłuwały serca wskazywała imię przyszłego męża czy żony.
Podczas zabawy we „wróżenie” uczniom towarzyszyły wielkie emocje, radość i wszechobecny uśmiech. To był wyjątkowy dzień, który wszystkich wprowadził w dobry nastrój.
 
Opracowała: J. Marcinczak
 

"KOCHAM POLSKĘ - WOLNĄ POLSKĘ"

W tym roku kalendarzowym obchodzimy 100 rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Z tej okazji organizowane są różne akademie, apele czy też koncerty. Świetlica szkolna postanowiła również włączyć się w te obchody biorąc udział w ogólnopolskiej akcji wymiany listów między szkołami.

Akcja wymiany listów „Kocham Polskę – Wolną Polskę” ma na celu uczcić 100 rocznicę niepodległości Polski głównie poprzez ukazanie w listach piękna naszego kraju. W tym celu chętne szkoły wysyłają do innych szkół biorących udział w akcji listy z ciekawostkami, informacjami na temat swojego regionu czy miasta. Wszystkie napisane listy oraz dołączone do nich zdjęcia, foldery pokazują uczniom z całej Polski jaki nasz kraj jest piękny.

Do tej pory otrzymaliśmy listy ze szkół z: Kobyłki, Krosna, Krakowa, Warszawy, Swarzędza, Zakrzewka, Skalmierzyc, Rudy Śląskiej oraz Pyskowic. Na bieżąco czytamy wszystkie otrzymane listy, ciekawostki oraz przeglądamy otrzymane albumy przedstawiające inne regiony naszego kraju.

Uczniowie naszej szkoły oprócz listów wysyłali do innych szkół również fragmenty książki p. Macieja Maślińskiego pt. „Baśnie i opowieści Ostrowa Wielkopolskiego i okolic” a także tekst „Legenda o założeniu Ostrowa”. Do listu dołączyliśmy również folder przedstawiający najciekawsze miejsca i zabytki naszego miasta.


Opracowała: J. Marcinczak

 


stowarzyszenie
 szkola 2 0 talenty pasja bezpieczny internet

 

DMC Firewall is a Joomla Security extension!