ŚWIETLICA

ŚWIETLICOWA WYMIANA POCZTÓWKOWA

Wymiana pocztówkowa to świetna zabawa dla dzieci żyjących w obecnych czasach, w których są one osaczone przez różne portale społecznościowe, fora czy komunikatory. W dobie komputerów i Internetu coraz bardziej zanika zwyczaj porozumiewania się w tradycyjny sposób. Wysyłanie pocztówek i listów należy już do rzadkości - szczególnie wśród młodszego pokolenia, a poczta stała się miejscem niemalże obcym.

W bieżącym roku szkolnym nasza świetlica szkolna przystąpiła do ogólnopolskiej akcji wysyłania kartek pocztowych do świetlic z różnych regionów Polski. Zasada działania tej akcji polega na tym, że dzieci ze szkoły zainteresowanej programem wymieniają się kartkami pocztowymi z uczniami innych szkół biorących udział w zabawie.

Bez wątpienia, wymiana pocztówkowa jest nietuzinkową formą nauki geografii. Dzieci podziwiając widokówki z różnych części kraju mają możliwość poznania innych regionów, miast, miejscowości, ich ciekawych zakątków, zabytków oraz położenia na mapie. Jest to również świetna sposobność, by przybliżyć uczniom zasady działania poczty oraz nauki samodzielnego wypisywania kartek.

Możliwość nawiązania kontaktu z rówieśnikami z pewnością otwiera dzieci na świat i nowe przyjaźnie oraz zapewnia radosne oczekiwanie na przychodzące pocztówki.

Opracowała: J. Marcinczak

 

FOTO ŚWIETLICOWA WYMIANA POCZTÓWKOWA

GANG SŁODZIAKÓW W SP9

Do naszej szkoły zawitały Słodziaki i zaprosiły dzieci do wspólnego czytania oraz konkursu. Sieć sklepów Biedronka aktywnie wspiera inicjatywy na rzecz czytelnictwa wśród najmłodszych. Dlatego do szkół w Polsce przesłano maskotki Słodziaków i książki o przygodach Gangu Słodziaków. W związku z tym dzieci z klas I – III  uczęszczające do świetlicy szkolnej otrzymują broszurkę (mini album) motywującą do czytania w domu i zbierania w sposób uczciwy podpisów rodziców potwierdzających czytanie głośne lub ciche dowolnych tekstów. Po wypełnieniu broszurek dzieci przynoszą je do szkoły i otrzymują naklejki . Równocześnie Biedronka ogłasza konkurs dla uczniów szkół podstawowych, którego celem jest motywowanie dzieci z klas I-III do czytania oraz tworzenia własnych historii. Inspiracją dla dzieci, które rozpoczynają swą przygodę z literaturą i  do wzięcia udziału w zmaganiach staną się ilustrowane opowieści o przygodach Gangu Słodziaków, czytane przez nauczycieli w świetlicy szkolnej. Prace konkursowe uczniowie przygotowują  podczas zajęć świetlicowych, będą one stworzone zgodnie z wymogami konkursu i  w zależności od poziomu:
• Klasy I rysują swoje historie o dalszych losach Słodziaków - dowolna technika, format A3
• Klasy II tworzą komiksy (rysunki z elementami tekstów) - dowolna technika, format A3
• Klasy III piszą krótkie historie i je ilustrują - dowolna technika, format A3
Opiekunami konkursu są: Sylwia Larek, Monika Walczak i Weronika Piaskowska. Zachęcamy do propagowania czytelnictwa wśród najmłodszych oraz wzięcia udziału w konkursie plastyczno – literackim. Życzcie nam powodzenia.

Opracowała: S. Larek

 

FOTO GANG SŁODZIAKÓW W SP9

NASZA ŚWIETLICA JEDNOCZY, UCZY I INSPIRUJE

W szkolnej świetlicy znów zrobiło się gwarno i wesoło. Wrzesień upłynął nam na wzajemnym poznawaniu i integrowaniu się grupy. Aby zabawa, nauka i odpoczynek w świetlicy mogły przebiegać w miłej i bezpiecznej atmosferze omówiliśmy zasady jakich należy przestrzegać zarówno w szkole jak i w drodze do niej. Rozmawialiśmy na temat systematycznego odrabiania zadań domowych, samodzielnej nauki, a także organizacji pomocy koleżeńskiej przy odrabianiu zadań w świetlicy.

Dzięki zaangażowaniu dzieci  nasza świetlica przybrała barwy jesieni. Wykonaliśmy wiele ciekawych prac plastycznych i udekorowaliśmy kącik przyrodniczy pięknymi wrzosami.

 

Autor: Sylwia Larek

 

FOTO NASZA ŚWIETLICA JEDNOCZY, UCZY I INSPIRUJE

ZAKOŃCZENIE INNOWACJI "DOBRZE BAWIĘ SIĘ"

5 czerwca już po raz ostatni w tym roku szkolnym odbyły się w naszej szkole działania związane z innowacją pedagogiczną „Zawsze dobrze bawię się”, która prowadzona jest przez nauczycielki świetlicy szkolnej: Sylwię Larek, Joannę Marcinczak i Monikę Wróblewską. Innowacja dedykowana była uczniom klas I-III, którzy uczęszczają do świetlicy szkolnej i odbywała się od lutego do czerwca 2018 roku w naszej szkole. W prowadzeniu zajęć wykorzystana była Metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, zabawy z chustą animacyjną Klanza oraz zabawy słowno-muzyczne w języku angielskim.

Ćwiczenia prowadzone  metodą W.Sherborne miały na celu stworzenie dziecku okazji do poznania własnego ciała, usprawnienia motoryki, poczucia własnej siły, sprawności i w związku z tym możliwości ruchowych. Podczas ćwiczeń odbywających się w parach lub w grupie czynnie uczestniczyli też rodzice co sprawia, że dzieci czuły się bezpiecznie i chętniej podejmowały wyzwania. Wiele ćwiczeń na zajęciach prowadzonych tą metodą stanowiło dla dzieci dużą atrakcję i wesołą zabawę w grupie, stwarzało możliwość do twórczego działania oraz pobudzania spontaniczność i aktywność własnej dziecka.

Na zajęciach dzieci uczyły się również nowego słownictwa oraz zwrotów językowych, a także doskonaliły nabyte już umiejętności. Śpiewały też krótkie piosenki w języku angielskim. Dużo radości zarówno uczniom jak i rodzicom sprawiały zabawy ruchowe z wykorzystaniem chusty Klanza. Na zakończenie zajęć każdy z uczestników został poczęstowany pysznymi słodkościami.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom zajęć oraz zapraszamy na kolejne już w przyszłym roku szkolnym.

Opracowały: S. Larek, M.Wróblewska, J. Marcinczak

 

FOTO ZAKOŃCZENIE INNOWACJI "DOBRZE BAWIĘ SIĘ"

SZACHOWY MISTRZ W ŚWIETLICY SZKOLNEJ…. PO RAZ TRZECI!!!

Chwalimy się i ogromnie cieszymy….. Czym? - spytacie. Otóż chwalimy się, przekraczającym nasze największe wyobrażenie, zainteresowaniem młodych uczestników świetlicy szkolnej grą w szachy. W bieżącym roku szkolnym założyliśmy, że „Świetlicowy Turniej Gry w Szachy”, zorganizujemy dwa razy, po jednym w każdym semestrze. Nie udało się 😉 i pod naporem chętnych, zorganizowaliśmy jego kolejną edycję. Do udziału w rozgrywkach zgłosiło się 29 zawodników z klas I - III. Tak jak poprzednimi razy byliśmy świadkami walki na bardzo wysokim i wyrównanym poziomie. W partii finałowej do stołu zasiedli: Kacper Krysztofiak z klasy 1a i Wiktor Górecki z klasy 1b. Najwyższe miejsce na podium i tytuł III Szachowego Mistrza trafiły do Wiktora Góreckiego, który w nagrodę otrzymał: grę planszową, zestaw pisarski, „smycz” i bańki mydlane. Pozostali uczestnicy na pocieszenie otrzymali bańki mydlane i wafelki. Z ogromną dumą i satysfakcją wszystkim uczestnikom gratulujemy doskonałego przygotowania, konsekwencji, umiejętności logicznego myślenia oraz przestrzegania zasad fair play. Gratulacje !!!

    Opracował: P. Talaga

 

FOTO SZACHOWY MISTRZ W ŚWIETLICY SZKOLNEJ…. PO RAZ TRZECI!!!

ŚWIETLICOWY KLUB MŁODEGO EUROPEJCZYKA

Świetlicowy Klubu Młodego Europejczyka  w ramach zajęć świetlicowych  zrzesza uczniów zainteresowanych tematyką europejską. Głównym celem klubu jest propagowanie wiedzy na temat Europy oraz wspólnego dziedzictwa kulturowego. Członkowie klubu poznają kulturę, tradycje i zwyczaje krajów należących do Unii Europejskiej oraz wartości wnoszone przez Polskę do UE, promują ideę zjednoczonej Europy w najbliższym środowisku, współpracują z innymi instytucjami zajmującymi się integracją europejską. Poprzez działalność w klubie uczniowie uczą się wyszukiwania i gromadzenia informacji, planowania i działania zespołowego oraz prezentowania efektów swojej pracy innym. W trakcie naszych zajęć pogłębiamy naszą wiedzę na temat krajów Unii Europejskiej, bawimy się rozwiązując quizy, wykonujemy prace plastyczne przedstawiające zabytki europejskie oraz flagi poznanych państw, wykorzystujemy kącik dla dzieci  (europa.eu) oraz wiele innych ciekawych platform o tematyce europejskiej. Nasze zajęcia odbywają się w świetlicy szkolnej oraz w sali multimedialnej. Opiekunem Świetlicowego Klubu Młodego Europejczyka jest pani Martyka Kupczyk-Kubacka.

Opracowała: M. Kupczyk - Kubacka

 

FOTO ŚWIETLICOWY KLUB MŁODEGO EUROPEJCZYKA

EUROPEJSKI TYDZIEŃ SPORTU W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

W ramach obchodów  Europejskiego Tygodnia Sportu w Szkole Podstawowej nr 9 w Ostrowie Wielkopolskim, odbywało się wiele konkurencji  sportowych oraz towarzyskich. Do tych szeroko zakrojonych działań dołączyła również świetlica szkolna, przeprowadzając w poniedziałkowe popołudnie turniej gier i zabaw ruchowych na boisku wielofunkcyjnym. Odbyły się „Wyścigi rzędów”, w których uczestniczyły dzieci  przebywające w świetlicy. Wśród zabaw znalazły się między innymi: wyścigi z gazetami, zabawa Kret, wyścigi piesków, czy skoki w workach. Dobrej i wesołej zabawy było przy tym co niemiara.

Opracowała: S. Larek, M. Wróblewska

 

FOTO EUROPEJSKI TYDZIEŃ SPORTU W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

ZAJĘCIA Z INNOWACJI "DOBRZE BAWIĘ SIĘ"

8 maja po raz drugi odbyły się w naszej szkole zajęcia w ramach innowacji pedagogicznej „Zawsze dobrze bawię się”, która prowadzona jest przez nauczycieli świetlicy szkolnej: Sylwię Larek, Joannę Marcinczak oraz Monikę Wróblewską. Zajęcia te dedykowane są wszystkim uczniom z klas I-III. W ramach zajęć wykorzystywana jest przede wszystkim Metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, zabawy z chustą animacyjną Klanza oraz zabawy słowno-muzyczne w języku angielskim. Ćwiczenia w oparciu o metodę W. Sherborne miały na celu wspomaganie rozwoju dzieci poprzez ruch oraz rozwijanie świadomości własnego ciała i przestrzeni. Poprzez zabawy słowno-muzyczne w języku angielskim dzieci utrwalały znajomość podstawowego słownictwa związanego z emocjami, a także nauczyły się prostych piosenek ilustrujących części ciała. Zabawy te wprowadzone zostały w ramach metody Total Physical Response, czyli reagowania całym ciałem. Niezwykle ważne były również wszelkie zabawy ruchowe wykorzystujące chustę Klanza, która wytworzyła pogodny i radosny nastrój wśród uczestników innowacji. Dzięki nim wzmocniły się relacje w grupie a także rozwijano poczucie bezpieczeństwa czy przynależności do grupy. Na zakończenie zajęć w ramach podziękowań każde z dzieci otrzymało słodki bonus w postaci cukierków. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za aktywny udział i już dziś serdecznie zapraszamy na kolejne zajęcia w czerwcu.

Opracowały: J. Marcinczak, S. Larek, M. Wróblewska

 

FOTO ZAJĘCIA Z INNOWACJI "DOBRZE BAWIĘ SIĘ"

PRZEDSZKOLAKI Z WIZYTĄ

14 maja 2018 roku w Szkole Podstawowej nr 9, pojawili się bardzo mili Goście. Odwiedziły nas dzieci z Publicznego Przedszkola nr 15, wraz ze swoją wychowawczynią, Panią Patrycją Królak. Goście swoją przygodę w szkolnych murach rozpoczęli, wizytą w świetlicy szkolnej. Młodsi koledzy z przedszkola, w towarzystwie starszych kolegów ze świetlicy miło spędzili czas na wspólnych zajęciach plastycznych. Nie obeszło się również bez zagadek sprawdzających znajomość wiedzy przedszkolaków o szkole. Na zakończenie spotkania wszyscy zostali obdarowani słodkimi lizakami. Dzieciom bardzo podobała się wizyta w szkole, o której będą przypominały im wspólnie wykonane, prace plastyczne i kolorowanki.

Opracowała: S. Larek

 

FOTO PRZEDSZKOLAKI Z WIZYTĄ

INNOWACJA „ZAWSZE DOBRZE BAWIĘ SIĘ”

28 lutego po raz pierwszy w tym roku szkolnym odbyły się w naszej szkole działania związane z innowacją pedagogiczną „Zawsze dobrze bawię się”, która prowadzona jest przez nauczycielki świetlicy szkolnej: Sylwię Larek, Joannę Marcinczak i Monikę Wróblewską. Innowacja dedykowana była uczniom klas pierwszych. W prowadzeniu zajęć wykorzystana była Metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, zabawy z chustą animacyjną Klanza oraz zabawy słowno-muzyczne w języku angielskim.

Ćwiczenia prowadzone  metodą W.Sherborne miały na celu stworzenie dziecku okazji do poznania własnego ciała, usprawnienia motoryki, poczucia własnej siły, sprawności i w związku z tym możliwości ruchowych. Uczestnicy wykazali się ogromnym zaangażowaniem oraz chęcią do współpracy. Wspólne ćwiczenia stanowiły dla dzieci dużą atrakcję i co najważniejsze wesołą zabawę w grupie, stwarzały możliwości twórczego działania oraz pobudzały spontaniczność i aktywność. Na zajęciach dzieci uczyły się również nowego słownictwa oraz zwrotów językowych, a także doskonaliły nabyte już umiejętności. Śpiewały też krótkie piosenki w języku angielskim. Dużo radości sprawiały zabawy ruchowe z wykorzystaniem chusty Klanza. Na zakończenie zajęć każdy z uczestników został poczęstowany pysznymi słodkościami. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom zajęć oraz zapraszamy na kolejne już w przyszłym roku szkolnym.

Opracowały: M. Wróblewska, S. Larek, J. Marcinczak

 

FOTO INNOWACJA „ZAWSZE DOBRZE BAWIĘ SIĘ”

 


stowarzyszenie
 szkola 2 0 talenty pasja bezpieczny internet

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd