Na wniosek Rzecznika Praw Dziecka  Sejm Rzeczpospolitej Polskiej podjął w 2014 roku uchwałę ustanawiającą datę 20 listopada Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka. W naszej   szkole uczniowie i nauczyciele rozmawiają o tym, że dzieci mają swoje prawa, przypominają, że są one niezbywalne i należy ich zawsze przestrzegać. Na całym świecie 19 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci, a 20 listopada przypada rocznica uchwalenia  przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w 1989 roku Konwencji Praw Dziecka. Inicjatorką tego dokumentu była Polska, a twórcom dokumentu przewodziła myśl Janusza Korczaka, który nawoływał do podmiotowego traktowania dzieci.

     W minionym tygodniu w naszej szkole trwały Obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Praw Dziecka. Świetlica szkolna również brała czynny udział w tym wydarzeniu. Na początku tygodnia przedstawiono uczniom najważniejsze prawa w formie prezentacji multimedialnej, dzięki której dowiedzieli się oni co im przysługuje i do czego mają prawo. Przybliżono również postać Rzecznika Praw Dziecka p. Marka Michalaka, rozwiązywano quiz związany z Konwencją o Prawach Dziecka, kolorowano kolorowanki tematyczne oraz oglądano ilustracje obrazujące omawiane prawa. Dzieci w naszej świetlicy starały się odpowiedzieć na pytanie - „Czy znasz swoje prawa i obowiązki?” Zaprezentowane pogadanki, wiersze, piosenki o tej tematyce pozwoliły na sprawdzenie znajomości przez uczniów praw i obowiązków jakie im przysługują.

     Dzieci wykazały się większą znajomością swoich praw niż obowiązków. Uczestnicząc w zajęciach uczą się szanować swoje prawa i prawa rówieśników, nie zapominając jednocześnie o obowiązkach. Ukoronowaniem tych działań było wykonanie pociągu Praw i Obowiązków Dziecka, na każdym z wagonów zostały zilustrowane zarówno prawa jak i obowiązki. Pociąg stał się on  atrakcja i ozdobą naszej świetlicy.

     Tydzień ten dostarczył nam dużo nowej wiedzy na temat Praw Dziecka przynosząc jednocześnie dobrą zabawę i miłe spędzenie czasu. W zorganizowanie Tygodnia Praw Dziecka w świetlicy zaangażowani byli wychowawcy świetlicy.

Opracowała: S. Larek

 

 

 


stowarzyszenie
 szkola 2 0 talenty pasja bezpieczny internet

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd