Andrzejki obchodzone w noc z 29 na 30 listopada, czyli w wigilię św. Andrzeja to wyjątkowy wieczór. Zgodnie z tradycją św. Andrzej uchyla rąbka tajemnicy wszystkim pragnącym poznać, jaka przyszłość ich czeka w uczuciach, zdrowiu czy w pracy. Kiedyś andrzejki były ostatnią okazją do zabawy przed rozpoczynającym się okresem Adwentu, w którym powstrzymywano się od zabaw.
Zgodnie ze zwyczajem, aby tradycji stało się zadość 29 listopada w naszej szkole zostały zorganizowane świetlicowe andrzejki. W tym dniu dzieci uczęszczające do świetlicy wzięły udział w licznych wróżbach. Na początek nauczyciel poprosił wszystkich uczestników o wymyślenie życzenia. Zadaniem wybranej osoby było wrzucić przez lewe ramię symboliczny grosik do miski z wodą i wypowiedzieć zaklęcie „hokus-pokus, czary mary, aby wróżba się spełniła złóżmy dary”. Moneta, która wpadła do miski dawała szansę na spełnienie życzenia. Kolejna wróżba polegała na zakręceniu czarodziejską butelką i odczytaniu wróżby, na której zatrzymała się butelka. Dalej uczniowie losowali przedmioty ukryte pod kubeczkami różaniec, pieniążek, bilet, klucze, skrawek papieru, listek oraz pierścionek. Następnie prowadzący zaprosił wszystkich do wybrania karteczek w sześciu kolorach, z których każdy oznaczał pewną przestrogę na przyszłość. Na koniec odbyła się wróżba z ustawianiem butów, osobno dla dziewczynek i chłopców oraz wróżba z imionami zapisanymi na czerwonych sercach. Szpilka, którą dzieci przekłuwały serca wskazywała imię przyszłego męża czy żony.
Podczas zabawy we „wróżenie” uczniom towarzyszyły wielkie emocje, radość i wszechobecny uśmiech. To był wyjątkowy dzień, który wszystkich wprowadził w dobry nastrój.
 
Opracowała: J. Marcinczak
 
 

 


stowarzyszenie
 szkola 2 0 talenty pasja bezpieczny internet

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd