W czwartkowy poranek uczniowie ostrowskiej dziewiątki oprócz niezbędnych podręczników, zeszytów i przyborów szkolnych, spakowali do plecaków swoje ulubione książki. A wszystko po to, by wspólnie celebrować Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, który już od 15 lat obchodzony jest właśnie 29 września.

To dzień, w którym czytają wszyscy – dzieci, rodzice i dziadkowie. Uczniowie klas IV – VI już od kilku dni przygotowywali się do zajęć, w trakcie których mieli możliwość głośnego przeczytania wybranych fragmentów swych ukochanych książek i podzielić się refleksjami na temat „osobistej przygody z czytaniem”.

Także biblioteka szkolna gościła dzisiaj wszystkich uczniów klas I - III, w celu popularyzowania twórczości Janiny Porazińskiej. Pierwszoklasiści poznali historię „Agaty, która nogą zamiata”, uczniowie klas drugich usłyszeli o przygodach „Szewczyka Dratewki", a trzecioklasiści wysłuchali kilku bajek o zwierzętach z tomu „Zuchwały strzyżyk". Teksty te zostały zaprezentowane przez zaproszonych gości: panią Justynę Uciechowską - dyrektora naszej szkoły, wicedyrektorów szkoły – panie: Iwonę Wojciechowską i Marię Gryczkę, a także panią Mirosławę Kordon- pracownika obsługi naszej szkoły oraz panie bibliotekarki: Renatę Sikorę i Marię Grobelną. Wspólnie z nami Dzień Głośnego Czytania celebrowali: pani Krystyna Pichet – Kierownik Referatu Oświaty oraz Przewodniczący Rady Rodziców – pan Hubert Kłopocki. Spotkanie stało się doskonałą okazją do zainaugurowania kampanii pod hasłem „Cała Polska czyta dzieciom".

Świetlica szkolna również przyłączyła się do obchodów tego święta. Dzień ten był wspaniałą okazją do wprowadzenia uczniów w magiczny świat bajek, baśni i opowiadań. Uczniowie starszych klas czytali młodszym kolegom wiersze Jana Brzechwy i Juliana Tuwima, natomiast wychowawcy świetlicy czytali wybrany fragment „Małego Księcia”. Akcja cieszyła się dużą popularnością zarówno wśród czytających jak i słuchaczy. Zważywszy na jej wszechstronne korzyści, będzie kontynuowana w kolejnych latach.  Czytanie dzieciom na głos stymuluje ich rozwój oraz wzbogaca słownictwo. Dziecko, któremu się czyta, uczy się słuchać, rozwija też zdolność koncentracji, chęć poznawania świata oraz zainteresowania. Tak spędzony czas wspólnie z dzieckiem procentuje w przyszłości, buduje wzajemne zaufanie i pozwala lepiej rozwiązywać problemy.

Podobne przedsięwzięcia utwierdzają nas w przekonaniu, iż wśród wielu obowiązków warto poświęcić chwilę na pielęgnowanie mądrego nawyku i potrzeby codziennej lektury, gdyż prawdziwym kluczem do wiedzy jest właśnie czytanie. Pamiętajmy o tym!

Opracowały: S. Napieralska, I. Trelka, R. Sikora, M. Kupczyk - Kubacka