W bieżącym roku kalendarzowym przypada okrągła 75 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Już od kilku lat w naszym kraju przeprowadzana jest ogólnopolska akcja „BohaterOn” upamiętniająca to wydarzenie poprzez wysyłanie kartek do żyjących Powstańców. Nazwa akcji stanowi połączenie dwóch słów – polskiego „bohater” oraz angielskiego „ON”, czyli „włączyć”. Angielskie „ON”, zapożyczone z popularnych przyimków „on-off”, dosłownie włącza historię bohatera – film lub prezentację. Nazwa projektu ma również sygnalizować chęć włączenia do świadomości społecznej wydarzeń realizowanych w celu promocji dziejów naszego narodu oraz historii ludzi żyjących w czasach II wojny światowej i wykazujących się patriotyczną postawą – osób, które nie chciały zostać bohaterami i wcale się za nich nie uważają, ale narażając swoje zdrowie za walkę o ojczyznę, stały się wzorami do naśladowania.

W tym roku szkolnym po raz pierwszy do tej pięknej akcji dołączyła również nasza świetlica szkolna. Dzięki materiałom, które otrzymaliśmy od wrocławskiej Fundacji Rosa możliwe było przeprowadzenie tej małej lekcji historii. Uczestnikami zajęć byli uczniowie z kl. II-V, którzy z wielkim zainteresowaniem słuchali informacji dotyczących Powstania Warszawskiego. Równie chętnie odpowiadali na wszelkie zadane przez nauczyciela pytania dotyczące poruszanej tematyki. Niektórzy z nich wykazali się również niemałą wiedzą historyczną z zakresu samej II wojny światowej. Udowodnili to poprawnie wskazując na przygotowane przez nauczyciela kartki z zapisanymi datami oraz nazywając związane z nimi konkretne wydarzenia. Z dużą ciekawością przyglądali się przyniesionym przez nauczyciela mapom z zaznaczonymi miejscami związanymi z Powstaniem Warszawskim oraz kartkom z kalendarza przywiezionym z Muzeum Powstania Warszawskiego. Uczniowie chętnie współpracowali w grupie przy rozwiązywaniu poszczególnych zadań. Po wykonaniu kart pracy zabrano się za przygotowanie kartek z podziękowaniami dla żyjących Powstańców.                      

Z przygotowanych przez nauczyciela materiałów uczniowie stworzyli piękne, kolorowe laurki. Już teraz możemy śmiało potwierdzić nasz udział w przyszłorocznym projekcie. To była i zawsze będzie dla nas świetna lekcja historii! :)

BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz historii Polski XX wieku. Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną. Jest realizowana od 2016 roku przez dwie wrocławskie organizacje: Fundację Rosa i Fundację Sensoria, których działaniom przyświeca hasło: Pamięć – Edukacja – Pomoc.

Opracowała: Joanna Marcinczak

 

 

 

 


stowarzyszenie
 szkola 2 0 talenty pasja bezpieczny internet

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd