„Dziś cień wosku ci ukaże, co ci życie niesie w darze.”

     Koniec listopada to czas szczególny bowiem jest to czas wróżb. Andrzejki, znane też pod nazwą jędrzejki czy jędrzejówki, to wieczór wróżb obchodzony w nocy z 29 na 30 listopada. Nazwa ta wiąże się ze świętym Andrzejem – andrzejki są bowiem obchodzone w wigilię jego święta. Obecnie świętowany jest nie tylko przez panny na wydaniu ale także mężczyzn czy mężatki. Mimo iż niewiele osób wierzy w to, że wróżby andrzejkowe pomogą przewidzieć przyszłość, to samo święto na stałe zakorzeniło się w polskiej tradycji.

     W tym roku tradycje obchodzenia andrzejek zostały przypomniane w świetlicy szkolnej. Przed południem dzieci miały okazję wysłuchać gawędy związanej z andrzejkami, po której nauczyciel zaprosił wszystkich do wspólnej zabawy. Uczniowie rozpoczęli od rozwiązania andrzejkowej krzyżówki, której pytania znajdowały się w „czarodziejskiej szkatułce” a następnie przystąpiono do „wróżenia”. Wśród wielu wróżb znalazło się m.in.: wrzucanie monety do miski z wodą, czarodziejska butelka, losowanie przedmiotów, ustawianie butów czy losowanie kolorów. Dziewczynki brały również udział we wróżbie z kółeczkiem, po której przystąpiono do wróżby z imionami zapisanymi na serduszkach. Pod koniec zajęć wszyscy obecni w świetlicy uczniowie wspólnie z nauczycielem utworzyli krąg przyjaźni.

Opracowała: J. Marcinczak

 


stowarzyszenie
 szkola 2 0 talenty pasja bezpieczny internet

 

Our website is protected by DMC Firewall!