NARODOWE CZYTANIE 2021
6 września 2021

W sobotę 4. września b.r. w ostrowskiej Synagodze już po raz dziesiąty spotkali się lokalni miłośnicy literatury pięknej podczas ogólnopolskiej akcji – Narodowe Czytanie 2021. W tym roku cała Polska czytała dramat Gabrieli Zapolskiej pt. „Moralność pani Dulskiej”. Podczas tak ważnego wydarzenia nie mogło oczywiście zabraknąć młodzieży i nauczycieli polonistów z naszej szkoły.

Całe przedsięwzięcie objęte jest honorowym patronatem polskiej Pary Prezydenckiej, a w naszym mieście pieczę nad wydarzeniem sprawuje Prezydent Miasta, Pani Beata Klimek, którą można było zobaczyć i usłyszeć w roli tytułowej Dulskiej w trakcie czytania pierwszego aktu dzieła Zapolskiej. Wcześniej merytorycznie do odbioru utworu wprowadził publiczność literaturoznawca prof. dr hab. Jan Galant, który nakreślił w swej wypowiedzi tło historyczne oraz ukazał ciekawostki z życia pisarki. Gościem specjalnym tegorocznej imprezy była aktorka, Małgorzata Lewińska, z którą wywiad przeprowadził pan Marcin Michrowski.

Nasza delegacja, zwłaszcza uczniowie klas ósmych, z ogromnym zainteresowaniem uczestniczyli zarówno w wykładzie, wywiadzie, jak i samym czytaniu dramatu. Wierzymy, że to kulturalne spotkanie będzie inspiracją dla wszystkich do sięgania po literaturę, zwłaszcza tę narodową.

Opracowały: K. Kujawska-Meyer, B. Hadryan-Grzywna

Skip to content