PROJEKT ERASMUS+ „SCIENCE IN OUR HANDS” – DELEGECJA SP 9 W TURCJI
25 października 2021

W dniach 11 – 15 października 2021 roku delegacja z naszej Szkoły wzięła udział w kolejnej mobilności związanej z realizacją projektu Erasmus+ „Science in our hands”. Projekt realizowany jest od września 2019 roku ze szkołami partnerskimi z Hiszpanii, Łotwy, Rumunii oraz Turcji, a wszystkie aktywności i zadania związane są z promowaniem nauk ścisłych wśród młodzieży, oraz zastosowaniem zdobytej wiedzy w praktyce. Na skutek panującej sytuacji epidemiologicznej zawieszne zostały wszelkie wyjazdy w roku szkolnym 2020/2021. Na szczęcie udało się do nich powrócić w bieżącym roku szkolnym. Pierwsze spotkanie w ramach tego projektu miało miejsce w lutym 2020 r., szkołą goszczącą była Colegio Ruta de la Plata w Almendralejo w Hiszpanii (główny koordynator projektu). Natomiast drugie spotkanie zorganizowała szkoła Merkez Ilkokulu z miejscowości Yenipazar/ Aydin w Turcji.

Ze strony polskiej we wyjeździe edukacyjnym do Turcji uczestniczyło czworo uczniów: Zofia Robakowska, Zuzanna Łukasiewicz, Kinga Kaźmierczak oraz Marta Mrowińska. Opiekę nad uczniami sprawowali następujący nauczyciele: Justyna Uciechowska (dyrektor szkoły) oraz Ewa Sobczak (szkolny koordynator projektu).

Edukacyjna podróż rozpoczęła się w godzinach porannych 9 października, by o czasie dotrzeć na lotnisko w Warszawie. Stamtąd lot do Stambułu i oczekiwanie na kolejny lot do Izmiru dnia następnego. Była więc możliwość odbyć niezwykłą lekcję historii w dawnym Konstantynopolu. Na liście zwiedzania nie zabrakło Hagia Sophia, Blue Mosque, Topkapi Palace czy słynnego hipodromu ze starożytnymi obeliskami.

10 października delegacja z naszej szkoły wyruszyła w dalszą podróż samolotem do Izmiru, następnie busem do Sultanhisar, gdzie wszyscy uczestnicy spotkania zostali zakwaterowni w hotelu. Kolejne dni przemijały niezwykle pracowicie, na wykonywaniu zadań projektowych (np. puszczaniu rakiet wodnych, budowie samochodów solarnych, obserwowaniu zjawisk atmosferycznych). Specjalnie na przyjazd delegacji zaproszono do szkoły mobilne planetarium, a wcześniej zorganizowano wyjazd do muzeum kosmosu do pobliskiego Aydinu. Był też czas na zwiedzanie, w programie wyjazdu były wizyty w zabytkach wpisanych na listę dziedzictwa UNESCO, np. miasto Efez z X w. p.n.e , czy słynnego Pamukkale, z wapiennymi osadami na zboczu góry (była tu też okazja wykąpać się w basenie Kleopatry pośród starożytnych budowli). Niezapomniane wrażenia pozostaną również po wjeździe kolejką linową na górę położoną 1400 m n.p.m w Denizli.

Szkoła z Yenipazar zorganizowała również ciekawe warsztaty w muzeum archeologicznym (gdzie uczniowie mieli możliwość samodzielnie dokonywać wykopalisk) oraz w muzeum słynnego tureckiego matematyka Talesa. Niestety wyjazd musiał dobiec końca, tak więc 16 października delegacja z naszej dziewiątki udała się w podróż powrotną do Polski.

Wrażenia po wyjeździe, nawiązane przyjaźnie, możliwość rozmowy w języku angielskim,

 

Opracowała : E. Sobczak

Skip to content