ZNOWU GODALI PO NASZYMU…
28 marca 2023

Hej wiaruchna! Trzy fifne mele zez bakalorzem naskrobali i blubrali takie konkursowe wiersza. Nie ma co beblać ino gratulować! A nygusy nie szpekać zaa winkla, trza szrajbnąć gwarowego teksta i narychtować na zaś…

Po raz kolejny okazało się, że uczennice naszej szkoły doskonale posługują się gwarą wielkopolską. Tym razem udowodniły to: Nina Dąbrowska, Maja Dziuba i Lena Matecka z klasy 6a. Dziewczynki reprezentowały ostrowską dziewiątkę w drugiej edycji Międzyszkolnego Konkursu Gwarowego „Ostrowskie godanie” pod Patronatem Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego pani Beaty Klimek.

Na „godanie po naszymu” zdecydowało się 18 uczestników z klas IV, V i VI. Uczennice SP 9 przedstawiły scenkę zatytułowaną „Spółka kociambra z myszom”. Dziewczynki akuratnie wcieliły się w role – ejbra kociambra, gamuły myszy i narratora, uplasowując się na trzecim miejscu. Wszystkie prezentacje budziły wiele emocji i rozbawiały publiczność, która nagradzała występujących gromkimi brawami.

Pielęgnowanie gwary poznańskiej, utrwalanie świadomości istnienia odmian języka polskiego, umiejętność pięknego i sugestywnego wygłaszania tekstów, rozbudzanie zainteresowań regionalistycznych to cele jakie przyświecały temu spotkaniu.

Opracowały: A. Pietrzak, I. Pacholczyk

Skip to content