DZIEŃ PASJONATÓW PO RAZ ÓSMY
13 maja 2023

12 maja był kolejnym szczególnym dniem w Szkole Podstawowej nr 9. Tego dnia po raz ósmy odbył się Dzień Pasjonatów. Dzień ten ma na celu stworzenie przestrzeni, w której uczniowie mogą prezentować swoje pasje społeczności szkolnej. Tradycją są też prelekcje zaproszonych gości, którzy dzielą się z uczniami tym, co robią z zamiłowaniem i entuzjazmem. Każde z wystąpień niesie ze sobą kolejne inspiracje dla uczniów, którzy w nich uczestniczą.

Tego dnia dyrektor szkoły pani Justyna Uciechowska, przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego oraz przedstawiciele Rady Rodziców wspólnie zainaugurowali to wydarzenie przecinając wstęgę.

Młodzi pasjonaci „Dziewiątki“ przygotowali blisko 80 stoisk, prezentując różnorodne, często niezwykłe zainteresowania i zbiory. Wielką radością napawa fakt, że w tym roku aż o 20 uczniów więcej, niż w poprzednim zechciało podzielić się swymi zainteresowaniami z innymi!

„Dziewiątka“ powitała także w murach szkoły niezwykłych gości – pasjonatów, prezentujących swoje różnorodne zamiłowania, co wywołało wielki entuzjazm wśród społeczności szkolnej.

Dzień ten uświetniły niezrównane prelekcje i występy zaproszonych gości. Pan Tomasz „Quiz Orzech” Orzechowski przybył do „Dziewiątki” specjalnie ze Szczecina, aby opowiedzieć, jak wygrywa się milion. Dokonał tego w teleturnieju „Milionerzy” i jest rekordzistą pod względem wygranych pieniędzy w polskich teleturniejach. Jest znany z memów jako „syn koleżanki Twojej starej”. Pan Tomasz pobił rekord punktowy w teleturnieju „Jeden z dziesięciu”. Jest profesjonalnym graczem quizowym, który traktuje proces nauki jako sport. Wielokrotny uczestnik Mistrzostw Świata w Quizach i twórca serii na Tik Toku pt. „Jak się uczyć?” Tego dnia odwiedził szkołę także pan Łukasz Meyer – zawodnik teleturniejowy biorący udział w ośmiu różnych programach. Zwycięzca m. in. 1z10, Familiady, Gry Słów Krzyżówki, pięciu odcinków Va Banque. Mistrz Wielkopolski Kibiców Sportowych (konkurs wiedzy o sporcie). Swego czasu gracz a później twórca pytań do Pub Quiz Polska. Interesuje się niemal wszystkimi dziedzinami wiedzy. Prywatnie mąż nauczycieli SP9 – pani Katarzyny Kujawskiej –Meyer. Pasjonat aktywnego trybu życia, pan Grzegorz Leśniak opowiedział o tym, jak przygotowuje się do swoich licznych wyczynów sportowych, bo m.in. biega on maratony, pływa i jeździ na rowerze. Jego ważne osiągnięcia sportowe to: 1000 Miles Adventures – 2015 r. – 800 km.; 1000 Miles Adventures – 2016 r. – 1680 km. po górach czeskich i słowackich; Pierścień 1000 jezior – 600 km. po Mazurach; Bałtyk – Bieszczady – 1008 km. – Świnoujście do Ustrzyk; 20K Ultratrail – 2019 r. – 700 km. po Alpach; Sudety Gravel Race – 2021 km. po Sudetach; Iron Man 2022 Gdynia (pełen dystans); Korona Gór Polskich – 28 szczytów na rowerze. Świat kloców LEGO i robotyki przybliżyła uczniom pani Magdalena Rosińska, która od 2017 roku prowadzi zajęcia z robotyki dla dzieci. Dzięki swej pasji już w najmłodszych latach zaczęła kształtować swoją smykałkę do nauk technicznych. Misją Pani Magdaleny jest propagowanie przedmiotów ścisłych wśród najmłodszych. Z jej wiedzy skorzystało już 700 uczniów. Osiągają oni wysokie lokaty w ogólnopolskich turniejach robotów organizowanych przez Politechnikę Warszawską. Reprezentanci Stowarzyszenia Hodowców Kanarków i Ptaków Egzotycznych „CANARIA” w Ostrowie Wielkopolskim, panowie Rafał Kalina i Hubert Sikora opowiedzieli o historii stowarzyszenia, przybliżyli uczniom gatunki papug Australii, Ameryki, Afryki i Azji, a także przedstawili ptaki z własnych hodowli. Natomiast uczniowie z Zespołu Szkół Usługowych, realizując swe pasje projektowania i szycia, przygotowali pokaz mody, autorstwa Oliwii Strąk („Lapis lazuli“) oraz Mateusza Cieszyńskiego („Upside down“). Uczniom towarzyszyła pani Katarzyna Stawicka.

Wyjątkowe i nagradzane projekty zaprezentowali także uczniowie Zespół Szkół Technicznych. O swoich pasjach opowiedzieli: Hubert Żarnowski i Kacper Kaczmarek (warsztatowy głośnik,

zgrzewarka do ogniw litowo-jonowych i niklowo kadmowych, retro radio fm, bruzdownica 3D, Power Bank. Z kolei Jakub Stasierski, Mateusz Pasik i Artur Płóciennik opowiedzieli o projekcie „ZAPogoda – Przewidywanie zanieczyszczenia powietrza”. Antoni Ciesielski interesujący się robotyką przedstawił „ZAPwizjer” – zdalny robot z funkcją kamery”. Natomiast Bioniczną Rękę – alternatywę dla ręki ludzkiej zaprezentowali pasjonaci: Kamil Kaniewski, Patryk Grobelny, Jakub Markowski.

Tego dnia można było także podziwiać wystawy. Pani Bogumiła Gruszczyńska-Kozan zaprezentowała swoje prace – ikony tkane haftem krzyżykowym. Swoją wystawę „ Kolory w moim życiu” zadedykowała wszystkim Dzieciom i Młodzieży z Ukrainy przebywającym w Szkole Podstawowej Nr 9 od roku. Dzięki życzliwości Grupy Motocykolowej PGM – MB można było podziwiać przed budynkiem szkoły niecodzienną wystawę motocykli; podobny zachwyt wzbudziły modele aut zabytkowych, które zaprezentowali tego dnia ich miłośnicy: pan Michał Bargiel i pan Tadeusz Zając. Całości dopełniła możliwość „zwiedzenia“ wozu strażackiego, co odbyło się dzięki uprzejmości Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej.

Gdy mowa o pasjonatach, nie sposób pominąć miłośników świata mediów, przedstawicieli szkolnej Małej Szkoły Medialnej, którzy pod okiem pań Agnieszki Resler i Katarzyny Śliwińskiej prowadzili tego dnia wywiady i dokumentowali wszystkie wydarzenia.

Tak liczny udział uczniów „Dziewiątki“ cieszy i z pewnością inspiruje do dalszego rozwijania, bądź poszukiwania swoich pasji, bo „piękny jest człowiek, który robi coś z pasją“!

Koordynatorem Dnia Pasjonatów była pani Ewa Mucha – Lewicka.

ZDJĘCIA

Opracowała: E. Mucha-Lewicka

Skip to content