Początek kwietnia to już tradycyjny termin, w którym solidaryzujemy się z osobami w spektrum autyzmu. Szkoła Podstawowa nr 9 im. Jana Pawła II w Ostrowie Wielkopolskim przy wsparciu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej po raz trzeci była organizatorem niepowtarzalnego wydarzenia, jakim jest Ostrowski Dzień Świadomości Autyzmu. Obchody tego święta podzielone zostały na dwa dni.
W czwartek 4. kwietnia zorganizowany został “niebieski” przemarsz ulicami miasta, w którym udział wzięli uczniowie i nauczyciele ostrowskich szkół, natomiast w piątek 5. kwietnia miała miejsce główna część uroczystości – konferencja i wykład. Do SP9 przybyli goście specjalni – pani Monika Richardson – dziennikarka i prezenterka telewizyjna oraz radiowa, mama dorosłego autysty, która opowiedziała o własnych doświadczeniach w diagnozowaniu syna i procesie akceptacji autyzmu. Drugim gościem specjalnym była pani Izabela Fornalik – doktor nauk humanistycznych, pedagożka specjalna i seksuolożka kliniczna, która podczas panelu wygłosiła wykład pt. “Dojrzewanie i spektrum autyzmu. Garść praktycznych porad dla specjalistów i rodziców”.
Zarówno w czwartek, jak i piątek, oprawą artystyczną wydarzenia zajął się zespół taneczny Mariposa z Raszkowa, prowadzony przez pana Adama Dutkowskiego przy współpracy z panią Iloną Mańkowską. “Mariposa” to po hiszpańsku “motyl” – wpisujący się doskonale w symbolikę autyzmu.
Otwarcia uroczystości dokonała pani Justyna Uciechowska – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 9, która w swym przemówieniu zwróciła uwagę na stopniowy wzrost świadomości o autyzmie wśród ludzi, między innymi dzięki temu wydarzeniu. Podczas przemówień mogliśmy również wysłuchać słów pani Violetty Miszkin, Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Ostrowie Wielkopolskim, która wskazała na skokowy wzrost ilości diagnozowanych dzieci i młodzieży oraz wydawanych orzeczeń.
Swoją obecnością zaszczycili nas goście, bez których pomocy Ostrowski Dzień Świadomości Autyzmu nie mógłby się odbyć – pani Ewa Matecka – Senator RP, która wzorem lat ubiegłych objęła swym patronatem nasze przedsięwzięcie. W imieniu wspierającego nas Starosty Ostrowskiego, pana Pawła Rajskiego, gościliśmy Dyrektora Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu – pana Rafała Lucińskiego, a w imieniu pani Beaty Klimek – Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, przybyła do nas pani Sławomira Kisielewska – naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu przy Urzędzie Miasta.
Podziękowania popłynęły także w kierunku wspierających osób i instytucji: do pana Andrzeja Strykowskiego – Prezesa MZO SA; Fundacji im. Królowej Polski św. Jadwigi w Puszczykowie; Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wlkp.- za zabezpieczenie marszu; pani Magdaleny Wojtasz – Dyrektor ZST – za zorganizowanie oprawy technicznej; pana Tomasza Gulińskiego – Dyrektora ZSP CKU w Przygodzicach, za pomoc w organizacji przemarszu ulicami miasta.
Wśród gości znaleźli się również ostrowscy radni – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, pan Zygmunt Banasiak oraz radna Powiatu Ostrowskiego – pani Anita Świątek. Ponadto gościliśmy dyrektorów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, przedszkoli, przedstawicieli Rady Osiedla nr 4 czy Radę Kobiet. Przybyły też lokalne media – TV Proart, Ostrów 24TV, Kurier Ostrowski, Radio ESKA, Tuba Ostrowa i WLKP24.Info.
Podczas konferencji mogliśmy po raz kolejny spotkać Natalię Mielczarek – uczennicę klasy 7. SP9, która wraz z panią Marią Kasprzak-Raszewską, nauczycielem współorganizującym proces kształcenia, wręczyła statuetki w ramach podziękowań dla pani Moniki Richardson i pani Izabeli Fornalik.
Autyzm to nie choroba – pamiętajmy o tym na co dzień, nie tylko w kwietniu. Istnieje rozwiązanie dla każdego z nas, które jest darmowe i dostępne tuż za rogiem, a nazywa się: miłość, wsparcie i akceptacja. Do zobaczenia za rok!
Opracowała: K. Kujawska-Meyer