MAŁA SZKOŁA MEDIALNA

 

MSM 11mmm

W roku szkolnym 2017/2018 powstała w naszej szkole Mała Szkoła Medialna. Jest to działanie innowacyjne i wyjątkowe. W ramach MSM prowadzone są warsztaty fotograficzne, filmowe, dziennikarskie, programistyczne. Absolutną nowością jest powstanie telewizji szkolnej, w której nasi uczniowie odgrywają role reporterów.

Uczestnicy MSM samodzielnie wykonują dokumentację fotograficzną i nagrywają reportaże filmowe z uroczystości szkolnych, przeprowadzają wywiady z odwiedzającymi szkołę gośćmi, tworzą animacje poklatkowe oraz zgłębiają tajniki edycji filmów i zdjęć. Biorą również udział w warsztatach programistycznych.

Warsztaty są prowadzone w nowoczesnej sali multimedialnej, w której od września uczniowie klas IV-VI pracują podczas lekcji informatyki. Sala wyposażona jest w nowe meble, 17 komputerów z odpowiednim oprogramowaniem, 65 calowy monitor interaktywny, a także roboty do nauki programowania - 10 Ozobotów i 2 Photony.

W roku szkolnym 2018/2019 salę multimedialną wyposażono także o profesjonalny sprzęt: wysokiej jakości kamerę, dwie lustrzanki fotograficzne z obiektywami, drukarkę do zdjęć, gimbal do kamery, statywy, mobilne studio nagraniowe z oświetleniem studyjnym, recorder dźwięku, mikrofon oraz oprogramowanie do edycji filmów.

Tę wspaniałą salę multimedialną mogliśmy wyposażyć częściowo dzięki funduszom z czerwcowego Festynu Szkolnego oraz wygranej w Ostrowskim Budżecie Obywatelskim, za co serdecznie dziękujemy wszystkim Rodzicom, Uczniom i Sponsorom, którzy wsparli to przedsięwzięcie.

Liczymy, że powstanie „Małej Szkoły Medialnej” stworzyło warunki do rozwijania zainteresowań dzieci nowoczesnymi technologiami.

A. Resler, K. Śliwińska, M. Berkowski

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego stanowi doskonałą okazję do podjęcia nowych wyzwań. Jednym z nowatorskich działań było powstanie Małej Szkoły Medialnej, w której dzieci mogły realizować swoje fotograficzne i filmowe pasje. Innowacja spotkała się z ogromnym zainteresowaniem, w związku z tym pod koniec ubiegłego roku szkolnego nasza placówka zwróciła się do Ministra Edukacji Narodowej z wnioskiem o wyrażenie zgody na przeprowadzenie eksperymentu pedagogicznego pod nazwą "Klasa o profilu medialnym w szkole podstawowej". Grupą eksperymantalną została klasa 5e (wych. p. Katarzyna Śliwińska), która w ramach zajęć rozwijających, dodatkowych oraz niektórych przedmiotów będzie realizować tematy związane z fotografią, filmowaniem, dziennikarstwem oraz programowaniem.

Klasa o profilu medialnym zajmie się redagowaniem wirtualnej gazetki szkolnej, prowadzeniem zajęć z programowania, będzie odpowiadać za reportaże fotograficzne i filmowe. Dzieci będą uczyć się sztuki dziennikarskiej w ramach warsztatów prowadzonych przez opiekuna naukowego oraz podczas zaplanowanych wizyt np. w Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie, w siedzibie Wiadomości, czy Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi.

Jednostką naukową, która będzie czuwać nad przebiegiem eksperymentu będzie Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (Wydział Pedagogiczno - Artystyczny w Kaliszu).

Uczniom i nauczycielom, którzy podjęli się tego zadania gratulujemy i życzymy powodzenia!

Opracowała: K. Śliwińska

 


stowarzyszenie
 szkola 2 0 talenty pasja bezpieczny internet

 

Our website is protected by DMC Firewall!