SZKOLNE KOŁO WOLONTARIATU "PODAJ DALEJ"

„Człowiek jest wielki nie przez to,
 co ma, nie przez to, kim jest,
wolontariatlogo2lecz przez to, czym dzieli się z innymi”

Jan Paweł II

Wolontariat to przede wszystkim powołanie, a nie praca za darmo. To jedna z możliwości angażowania się w sprawy społeczne. Szkolne Koło Wolontariatu „Podaj dalej”  powstało w roku szkolnym 2016/2017 z inicjatywy pani dyrektor  Justyny Uciechowskiej. Członkami koła są uczniowie klas IV-VI pod kierunkiem p. Ewy Waleńskiej, p. Urszuli Kupczyk, zainteresowani ideą wolontariatu (łac. voluntarius - dobrowolny), czyli bezinteresownego niesienia pomocy ludziom potrzebującym.

W ramach działalności Szkolnego Koła Wolontariatu „Podaj dalej” organizowane są spotkania popularyzujące wiedzę o wolontariacie, służące organizacji wszelakich zbiórek i akcji charytatywnych. Przed nami kolejne wyzwania  i działania na rzecz niesienia bezinteresownej pomocy: „Zbiórka nakrętek dla chorego Jakuba”, akcja „Szkoło pomóż i TY”,  „Szlachetna Paczka” ,Świąteczne kartki dla więźniów”, „Niech Wszyscy Mają Święta”, „Kiermasz Bożonarodzeniowy” „Kiermasz Wielkanocny” i wiele innych…  Do szkoły zapraszane są osoby, które aktywnie działają w środowisku lokalnym na rzecz wolontariatu. Praca wolontariuszy w Szkolnym Kole Wolontariatu „Podaj dalej” stwarza każdemu młodemu człowiekowi szansę na rozwój własnej osobowości. Pozwala na rozwijanie posiadanych umiejętności. Przyczynia się do odkrywania nowych talentów, nawiązywania nowych znajomości i przyjaźni, uczy też pracy. Buduje poczucia sensu z faktu pomagania innym i uzyskanie poczucia satysfakcji. Przede wszystkim przyczynia się do ciekawego i twórczego spędzenia wolnego czasu przez młodych ludzi.

REGULAMIN SZKOLNEGO KOŁA WOLONTARIATU "PODAJ DALEJ" W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 9
IM. JANA PAWŁA II W OSTROWIE WIELKOPOLSKIM
ROK SZKOLNY 2017/18

Wolontariat to bezpłatne, świadome i dobrowolne działanie na rzecz innych.

Wolontariusz – osoba pracująca na zasadzie wolontariatu.

Szkolne Koło Wolontariatu jest inicjatywą skierowaną do uczniów klas IV - VI, którzy chcą pomagać najbardziej potrzebującym, reagować czynnie na potrzeby środowiska, inicjować działania w środowisku szkolnym i lokalnym, wspomagać różnego typu inicjatywy charytatywne i kulturalne.

Cechy wolontariusza:
· dużo optymizmu i chęci do działania
· motywacja do niesienia pomocy potrzebującym,
· umiejętność gospodarowania czasu,
· odwaga, empatia i otwartość,
· odpowiedzialność, wrażliwość, systematyczność,
· kultura osobista.

Prawa wolontariusza
1. Wolontariusz ma prawo do zgłaszania własnych propozycji i inicjatyw.
2. Wolontariusz ma prawo do podejmowania pracy w wymiarze nieutrudniającym nauki w szkole, pomocy w domu oraz własnego odpoczynku.
3. Wolontariusz ma prawo do wsparcia ze strony opiekunów i innych członków wolontariatu.
4. Wolontariusz ma prawo do otrzymania konkretnego zakresu obowiązków związanych z jego posługą.
5. Nie wolno wywierać na wolontariuszach presji moralnej w związku zrealizowanym zadaniem pozostającym w konflikcie z jego przekonaniami.
6. Wolontariusz ma prawo do rezygnacji z pracy na rzecz wolontariatu uprzedzając odpowiednio wcześniej opiekuna Koła.

Obowiązki wolontariusza
1. Uczniowie są zobowiązani przedstawić pisemną zgodę rodziców lub opiekunów na działanie w Wolontariacie.
2. Członkowie Wolontariatu systematycznie uczestniczą w pracach wolontariatu, a także w spotkaniach i warsztatach.
3. Wolontariusze są słowni i wywiązują się ze swoich obowiązków.
4. Wolontariusz szanuje godność osobistą, dobre imię i własność osoby, której pomaga.
5. Wolontariusz dochowuje tajemnicy dotyczącej swojej pracy.
6. Wolontariusze działają w zespole i pomagają sobie wzajemnie.
7. Wolontariusze nie otrzymują wynagrodzenia ani żadnych świadczeń za swoją pracę.
8. Członkowie Wolontariatu starają się w szkole i poza nią zachowywać kulturalnie i być wzorem dla innych uczniów, przestrzegać zasad etyki.
9. Wolontariusz może zostać skreślony z listy wolontariuszy za nieprzestrzeganie Regulaminu.

Nagradzanie wolontariuszy
Członkowie wolontariatu mogą być nagrodzeni poprzez:
a) wyrażenie uznania słownego,
b) pochwałę na forum szkoły,
c) wręczenie listów pochwalnych i dyplomów.

Opracowała: U. Kupczyk

W ubiegłym tygodniu szkolne koło wolontariatu „Podaj dalej” zaprosiło społeczność „dziewiątki” do udziału w akcji „Kasztan na wagę życia”. Celem akcji jest pomoc dla chorego dziecka - Sandry Wolniak z Niedźwiad. Mała Sandra choruje na SMA typu 1 - najcięższą postać rdzeniowego zaniku mięśni. Na rozpoczęcie leczenia potrzebne jest 10 mln zł. Organizując licytacje, festyny i zbiórki, udało się uzbierać już ponad 5 mln zł.

Przez cały tydzień uczniowie zbierali w różnych miejscach kasztany i w ostatni poniedziałek przynieśli swoje zbiory do szkoły. Dzięki uprzejmości Pana Olka i Pana Michała kasztany zostały przewiezione do wyznaczonego punktu w Ligocie. Nasze zbiory zostały odebrane przez strażaków z miejscowej OSP, którzy również włączyli się w akcję pomocy dla Sandry. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży kasztanów zostaną przekazane na specjalne konto.

Mieliśmy okazję rozmawiać z tatą chorej dziewczynki. Sandra z powodu dodatkowej infekcji przebywała ostatnio w szpitalu w Ostrowie, na szczęście jej stan się poprawił i dziecko wróciło już do domu. Ojciec dziewczynki przekazał serdeczne podziękowania dla naszej szkoły za pomoc dla Sandry.

My również dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w akcję „Kasztan na wagę życia” - uczniom, rodzicom i pracownikom szkoły. Niektórzy, chcąc zebrać jak najwięcej kasztanów, organizowali wyprawy rodzinne za miasto. Jednak liczyła się każda ilość, najważniejsze jest okazane serce i chęć pomocy.

Opracowała: E. Waleńska

DMC Firewall is a Joomla Security extension!