Ludolfina, czyli co wiemy o liczbie π (Pi)?

Liczba Pi jest liczbą niewymierną, określającą stosunek obwodu koła (czyli długości okręgu) do długości jego średnicy.

Datę 14 marca w notacji amerykańskiej zapisuje się jako 3.14, co kojarzy się z przybliżeniem liczby pi. Wiele amerykańskich szkół obchodzi wtedy święto matematyki tzw. Pi Day. Przyjęto również nazwę ludolfina, na pamiątkę niemieckiego matematyka i szermierza Ludolfa van Ceulena, który w 1610 roku obliczył ją z dokładnością do 35 miejsc po przecinku. Od 2020 roku 14 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Matematyki proklamowany rezolucją 40. sesji Konferencji Generalnej UNESCO w listopadzie 2019 roku.

W tym roku również w naszej szkole obchodzono Dzień liczby Pi. W związku ze Świętem Liczby Pi ogłoszony został szkolny konkurs w formie prezentacji liczby Pi dla uczniów klas VI-VIII. Uczniowie zaskoczyli swoją pomysłowością i kreatywnością w przygotowaniu prezentacji o liczbie pi. Spośród nadesłanych prac konkursowych wyłoniono troje zwycięzców.

Pierwsze miejsce przyznano Lilianie Wojciechowskiej z klasy 8d, II miejsce otrzymała Agnieszka Włodarczyk z klasy 6d oraz III miejsce przyznano Karolowi Nieruchalskiemu z klasy 7i.

Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy za udział, a zwycięzcom gratulujemy.

Opracowały: M. Łabęcka. E. Waleńska

 


stowarzyszenie
 szkola 2 0 talenty pasja bezpieczny internet

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd