Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci został ustanowiony, aby promować piękną literaturę i grafikę dla młodego czytelnika. Obchodzony jest 2 kwietnia, w dniu urodzin Hansa Christiana Andersena. Co roku inny sekcja IBBY przygotowuje list do dzieci całego świata i plakat z mottem.

W tym roku gospodarzem jest Amerykańska Izba ds. Książek dla Młodych Ludzi (USBBY), a święto przebiega pod hasłem „Muzyka słów”

Plakat zaprojektował zdobywca nagrody IBBY im. Hansa Christiana Andersena w 2014 roku, Roger Mello z Brazylii.

Przesłanie dla dzieci napisała światowej sławy autorka dla dzieci, Margarita Engle ze Stanów Zjednoczonych, a przetłumaczyła na język polski Katarzyna Ryrych.

MUZYKA SŁÓW

Czytając, umysły nasze w przestrzeń wysyłamy.

Pisząc, palcom naszym śpiewać pozwalamy.

Słowa to głośne bębny i flety na stronie,

to śpiewające ptaki, to trąbiące słonie,

szum wodospadów,

rzeki, co płyną przed siebie,

motyle, co nad nami wirują gdzieś w niebie!

Zaproszenie do tańca – słowa, rytmy, rymy,

serca, skrzydła, kopyta biją, gdy tańczymy,

opowieści – te nowe, historie leciwe,

fantazje i te inne, codzienne, prawdziwe.

Czy jesteś teraz w domu i dobrze się czujesz,

czy przez granice w stronę nieznanego wędrujesz –

opowiadania i wiersze należą do Ciebie.

A kiedy dzielisz słowa – twój głos to muzyka przyszłości,

pokój, przyjaźń, nadzieja

– zwycięstwo radości.

Komentarz  autorki Margarity Engle do tekstu  „Muzyka słów”:

Dla mnie słowa przywracające pokój są osobiste. Pochodzę ze skomplikowanej rodziny uchodźców, imigrantów i ludzi, którzy zdecydowali się zostać tam, gdzie się urodzili. Wolę kochać ich wszystkich jednakowo. Poezja i historie pomagają mi poczuć nadzieję. Rymy, rytmy, a nawet puste przestrzenie między słowami na stronie wywołują w moim umyśle echo, jak piękne dźwięki, które słyszysz przez długi czas po dzwonku. Język to muzyka. Płynie w sposób naturalny i ludzki. Kiedy dzielimy się naszymi historiami i wierszami, nasze umysły uskrzydlają się, latają i spotykają się w powietrzu. Zaczynamy się rozumieć. Stajemy się sąsiadami, a nie obcymi.

Opracowały: R.Sikora, M.Grobelna