Rok w rok niezmiernie bogata przyroda staje się skromniejsza. Świat zwierzęcy ubożeje i to zarówno co do różnorodności gatunków, jak i stanu liczebnego wielu z nich. Sporo gadów, ptaków, ssaków, a nawet owadów zginęło albo znajduje się obecnie w przededniu całkowitej zagłady. Zajmowane niegdyś przez nie rozległe obszary skurczyły się do małych enklaw, w których dożywają one ostatnich swoich dni.

Liczba gatunków, które w długiej historii Ziemi wyginęły, znacznie przekracza liczbę gatunków, które obecnie występują. Naukowcy uważają, że w naszych czasach żyje nie więcej niż 10% z istniejących kiedyś gatunków. W ciągu ostatnich trzystu lat świat zwierząt stał się uboższy o przeszło dwieście taksonów ssaków i ptaków. Co przyczyniło się do ich zagłady?
Przyczyny mogą być rozmaite: proste i złożone, znane i jeszcze nieznane. Prawie zawsze jednak za wyniszczeniem jakiegoś gatunku zwierząt kryje się działalność człowieka.

Im więcej ludzi żyje na świecie, tym większa staje się liczba wytępionych gatunków zwierząt i roślin. Pomiędzy latami 1800 a 1900, a więc w ciągu stu lat wytępiono 33 gatunki dużych zwierząt. A w ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat już 50 gatunków. Ogółem od 1800 roku zniknęło z powierzchni ziemi ponad sto różnych gatunków ssaków. Z ptakami rzecz ma się jeszcze gorzej. W ostatnich stu pięćdziesięciu latach przestało istnieć na świecie ponad dwieście gatunków ptaków. Lista gatunków wytępionych w ostatnim stuleciu gadów, płazów, ryb, a także zwierząt bezkręgowych jest długa i zatrważająca.
W dzisiejszych czasach chodzi o to, aby uratować świat zwierząt przed potopem cywilizacji ludzkiej i powstrzymać wyniszczenia gatunków, które jeszcze istnieją. Przy tempie i skali przemian, jakie dokonują się obecnie na Ziemi, jest to zadanie nie tylko pilne, lecz także trudne do przeprowadzenia. Głównym zadaniem stojącym przed ludzkością jest podjęcie takich działań, aby nie musiały powstawać spisy zwierząt wymarłych oraz mapy ich występowania.

Zapraszamy do zaznajomienia z pracami uczniów klas VIII, który podczas zajęć biologii z p. Martyną Psikus pochylili się na problemem, jaki jest szóste masowe wymieranie. Opracowali oni plakaty, karty informacyjne, analizując dane statystyczne dotyczące szóstej katastrofy, poznając przyczyny tak masowej zagłady organizmów żywych oraz poznając gatunki zwierząt, które na zawsze zniknęły z naszego globu. Projekt został wpisany w obchody Dnia Ziemi, w tym roku odbywającego się pod hasłem: „Przywróć naszą ziemię”.

ZOBACZ PRACE

Opracowała: M. Psikus

 


stowarzyszenie
 szkola 2 0 talenty pasja bezpieczny internet

 

DMC Firewall is a Joomla Security extension!