MAŁA SZKOŁA MEDIALNA

 

MSM 11mmm

W roku szkolnym 2017/2018 powstała w naszej szkole Mała Szkoła Medialna. Jest to działanie innowacyjne i wyjątkowe. W ramach MSM prowadzone są warsztaty fotograficzne, filmowe, dziennikarskie, programistyczne. Absolutną nowością jest powstanie telewizji szkolnej, w której nasi uczniowie odgrywają role reporterów.

Uczestnicy MSM samodzielnie wykonują dokumentację fotograficzną i nagrywają reportaże filmowe z uroczystości szkolnych, przeprowadzają wywiady z odwiedzającymi szkołę gośćmi, tworzą animacje poklatkowe oraz zgłębiają tajniki edycji filmów i zdjęć. Biorą również udział w warsztatach programistycznych.

Warsztaty są prowadzone w nowoczesnej sali multimedialnej, w której od września uczniowie klas IV-VI pracują podczas lekcji informatyki. Sala wyposażona jest w nowe meble, 17 komputerów z odpowiednim oprogramowaniem, 65 calowy monitor interaktywny, a także roboty do nauki programowania - 10 Ozobotów i 2 Photony.

W roku szkolnym 2018/2019 salę multimedialną wyposażono także o profesjonalny sprzęt: wysokiej jakości kamerę, dwie lustrzanki fotograficzne z obiektywami, drukarkę do zdjęć, gimbal do kamery, statywy, mobilne studio nagraniowe z oświetleniem studyjnym, recorder dźwięku, mikrofon oraz oprogramowanie do edycji filmów.

Tę wspaniałą salę multimedialną mogliśmy wyposażyć częściowo dzięki funduszom z czerwcowego Festynu Szkolnego oraz wygranej w Ostrowskim Budżecie Obywatelskim, za co serdecznie dziękujemy wszystkim Rodzicom, Uczniom i Sponsorom, którzy wsparli to przedsięwzięcie.

Liczymy, że powstanie „Małej Szkoły Medialnej” stworzyło warunki do rozwijania zainteresowań dzieci nowoczesnymi technologiami.

A. Resler, K. Śliwińska, M. Berkowski

MAŁA SZKOŁA MEDIALNA

O! POLSKA ANIMACJA, CZYLI TERAZ DZIECI MAJĄ GŁOS!

Miło nam poinformować, że w dniach od 1 marca do 14 kwietnia najmłodsi uczniowie naszej szkoły podczas 7. Ogólnopolskiego Festiwalu Animacji O!PLA będą mogli zagłosować na najlepszy film festiwalowy podczas konkursu TERAZ DZIECI MAJĄ GŁOS! im. Leszka Gałysza.

Ponadto wszyscy uczniowie „dziewiątki” będą mieć okazję obejrzeć najnowsze polskie animacje, nagradzane na wielu różnych festiwalach filmowych, których autorami są profesjonalni twórcy, ale także, m.in. uczniowie szkół podstawowych, których pasją jest tworzenie filmów animowanych.

 Filmy biorące udział w konkursie TERAZ DZIECI MAJĄ GŁOS! 2019

https://polskaanimacja.wordpress.com/konkurs-tdmg-kategoria-wczesnoszkolna7/

 

Filmy okołofestiwalowe O!PLA 2019

CAŁY TEN SMOG (2017, 31'), reżyseria Tomasz Wełna - Film edukacyjno-dokumentalny z elementami animacji, poświęcony wpływowi smogu na nasze zdrowie. Laureat zeszłorocznej O!PLA (Duplom Uznania)oraz Festiwal EDUKINO (Wyróżnienie), któy zachwycił młodą publiczność w 13 miejscowoścach na trasie O!PLA 2018.

SKĄD I DOKĄD (2017, 29’), Marcin Wołkowicz & Iwona Wołkowicz (Tutto Arts & Media) – film edukacyjny poświęcony tematyce zależności między przyrodą a człowiekiem. Wyróżnienie Specjalne O!PLA 2018 – Dyplom Uznania za „zabranie widzów w fascynjącą i inspirującą podróż z nurtem największej polskiej rzeki – Wisły”. 

Opracował: M. Berkowski

 

FOTO O! POLSKA ANIMACJA, CZYLI TERAZ DZIECI MAJĄ GŁOS!

DRZWI OTWARTE 2019

Uczniowie Małej Szkoły Medialnej wykonali dokumentację filmową i fotograficzną z Drzwi Otwartych Szkoły.

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć TUTAJ.

Opracowała: E. Nawrocka

Relacja video: 

 

FOTODRZWI OTWARTE 2019

MAŁA SZKOŁA MEDIALNA Z WIZYTĄ U SENIORÓW

W ubiegłym tygodniu aktywni seniorzy z Klubu Senior+ w Ostrowie Wielkopolskim mieli okazję zapoznać się ze sprzętem fotograficznym oraz poznać działalność Małej Szkoły Medialnej, która z powodzeniem działa od dłuższego czasu w naszej szkole. Seniorzy bejrzeli prezentację dotyczącą podstawowych zasad fotografowania, poznali właściwości obiektywów i innego sprzętu fotograficznego. Oprócz specjalistycznej wiedzy pojawiły się również wskazówki przydatne w czasie robienia zdjęć telefonem. 

Warto przypomnieć, że Mała Szkoła Medialna wyposażona została ze środków Ostrowskiego Budżetu Obywatelskiego i swoim zasięgiem obejmuje nie tylko dzieci naszej szkoły, ale również szersze grono naszej społeczności.

Opracowała: K. Śliwińska

I ŚWIĄTECZNA OLIMPIADA TECHNOLOGICZNA

W naszej szkole od kilku dni można poczuć świąteczną atmosferę. W tym wyjątkowym czasie Mała Szkoła Medialna zrealizowała kolejne duże przedsięwzięcie - Świąteczną Olimpiadę Technologiczną.

Konkurs o zasięgu międzyszkolnym rozpoczął się od powitania przez panią Justynę Uciechowską - Dyrektora naszej szkoły. Następnie koordynatorzy wyjaśnili zasady olimpiady. Do udziału zgłosiły się trzyosobowe drużyny z sześciu ostrowskich szkół podstawowych - SP5, SP6, SP7, SP11, SP13, SP14. Każda z nich musiała wykonać cztery punktowane zadania, a także odwiedzić stoiska z technologicznymi atrakcjami. Uczestnicy mieli okazję zaprogramować trasy dla robotów Photon i Ozobot, zagrać w grę z wykorzystaniem okularów VR, zapoznać się z rzeczywistością rozszerzoną w aplikacji Quiver, czy zrobić sobie zdjęcie w fotobudce. Za niektóre aktywności drużyny otrzymywały kody QR niezbędne do wykonania zadania finałowego w aplikacji Actionbound. Podsumowaniem wszystkich działań był quiz na platformie Kahoot!, który obejmował zagadnienia związane z tematem olimpiady.

Wszystkie drużyny rewelacyjnie poradziły sobie z zaproponowanymi zadaniami. Ostatecznie, po podliczeniu punktacji, wyłoniono 3 zwycięskie drużyny.

Laureatami zostali:

Maksymilian Zwierz, Sebastian Pokładek, Jan Szydłowski (SP7) - I miejsce

Wiktoria Właśniak, Maja Maryniaczyk, Oliwia Panowicz (SP6) - II miejsce

Mateusz Świtała, Dawid Lamek, Piotr Kałużny (SP11) - III miejsce

Nasza szkoła nie brała udziału w etapie międzyszkolnym. Wśród uczniów klas 7 wyłoniono natomiast laureatów etapu szkolnego, którymi zostali: Eryk Marcinkowski, Jakub Pietrzak i Remigiusz Zalewski (7b).

Serdecznie dziękujemy fundatorom nagród: Radzie Rodziców naszej szkoły oraz firmom "All For You" i "Moje Bambino". Koordynatorami olimpiady były: p. Katarzyna Śliwińska i p. Agnieszka Resler. 

Kolejna świąteczna olimpiada już za rok. Do zobaczenia!

Zdjęcia z tego wydarzenia wykonały uczennice Małej Szkoły Medialnej: Julia Maleszka i Weronika Zielezińska. Fotoreportaż można zobaczyć TUTAJ.

Operatorem kamery w tym dniu był Remigiusz Zalewski.

Opracowała: A. Resler

XV WARSZTATY DZIENNIKARSKIE

11 grudnia 2018 roku w Szkole Podstawowej nr 1 w Ostrowie Wielkopolskim odbyły się XV Warsztaty Dziennikarskie. Naszą szkołę reprezentowały uczennice z klasy 5b Marta Mrowińska, Olga Włodarczyk, Julia Ruda wraz z opiekunem Moniką Migaj. Tegoroczne warsztaty, w których uczestniczyli ostrowscy genealodzy nawiązywały do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wśród zaproszonych gości byli: pani Grażyna Karolek regionalistka, sekretarz Zarządu  Ostrowskiego Towarzystwa Genealogicznego, pan  Marian Nowak, prezes Ostrowskiego Towarzystwa Genealogicznego i redaktor naczelny ,,Rocznika OTG” oraz pan Edmund Radziszewski, historyk, regionalista autor wielu publikacji o tematyce historycznej. ,,Powstańcy wielkopolscy przykładem bohaterów walczących o niepodległość w naszym regionie”, takie hasło przyświecało spotkaniu adeptów dziennikarstwa. W pierwszej części warsztatów uczestnicy poznali mechanizmy tworzenia drzewa genealogicznego, rolę genealogii w tworzeniu tekstów historycznych  a także usłyszeli opowieść historyka o wydarzeniach, które zdominowały Powstanie Wielkopolskie. Młodzi dziennikarze dowiedzieli się również o Mertce i Ratajczaku  pierwszych  poległych  powstańcach wielkopolski. W drugiej części spotkania uczniowie wspólnie  tworzyli wywiad z ostrowskimi genealogami, którzy wskazali rolę źródeł historycznych w tworzeniu tekstów historycznych. Uczennice z naszej szkoły dzięki warsztatom dziennikarskim udoskonaliły technikę wywiadu a przede wszystkim poznały umiejętność pisania artykułu historycznego. Wiedza, którą zdobyły pozwoliła im innym okiem  spojrzeć na wydarzenia historyczne, które miały miejsce w najbliższej okolicy. Spotkanie z  niezwykłymi gośćmi, pasjonatami  potwierdziły słowa Tytusa Liwiusza, że historia jest nauczycielką życia.

Opracowała: M. Migaj

 

FOTO XV WARSZTATY DZIENNIKARSKIE

I WYDANIE "GAZETKI MEDIALNEJ"

W bieżącym roku szkolnym Mała Szkoła Medialna rozszerzyła swoją działalność. Dzięki pozyskanemu w ramach Ostrowskiego Budżetu Obywatelskiego sprzętowi, m. in. profesjonalnym drukarkom, uczniowie zainteresowani dziennikarstwem zredagowali i opublikowali I wydanie "Gazetki Medialnej". 

"Gazetka Medialna" to kolejna innowacja w naszej szkole. Ma na celu przede wszystkim rozbudzenie wśród uczniów zainteresowań i zdolności dziennikarskich, rozwój poczucia estetyki i umiejętności planowania pracy oraz udoskonalenie umiejętności posługiwania się językiem z uwzględnieniem zasad ortograficznych, stylistycznych i gramatycznych.

Innowacja polega na realizacji projektu Junior Media. Jest to edukacyjny projekt dzienników regionalnych Polska Press Grupy skierowany do szkół – uczniów i nauczycieli. Junior Media to internetowa platforma do tworzenia gazet. To prosty system, który krok po kroku poprowadzi uczniów przez proces powstawania gazety. Chętni uczniowie klas 4-7 wezmą udział w zajęciach dodatkowych, podczas których dowiedzą się jak poprawnie redagować artykuły do gazetki. Gotowe artykuły nauczą się wstawiać do aplikacji online. Efektem działań będzie zredagowanie, wydrukowanie i rozprowadzenie wśród uczniów czterech wydań „Gazetki Medialnej”. 

W składzie redakcji pierwszego (jesiennego) numeru gazetki znaleźli się: Marta Mrowińska (5b), Olga Włodarczyk (5b), Wiktoria Czerniak (7b), Zuzanna WIśniewska (7a), Klaudia Urbaniak (7a), Zuzanna Skraburska (4e), Dionizy Galewski (7a), Kinga Kaźmierczak (5b), Aleksandra Bury - Przybylska (4c).

Pomysł gazetki szkolnej okazał się "strzałem w dziesiątkę". Podczas dwóch dni sprzedaży rozprowadzono niemal 80 egzemplarzy. Całkowity dochód ze sprzedaży zostanie przekazany na zakup tonera do drukarki, aby umożliwić kontynuację projektu w kolejnym roku szkolnym.

Rozpoczynają się już prace nad zimowym wydaniem gazetki, który będzie sprzedawany tuż przed przerwą świąteczną. Z pewnością znajdzie się w nim wiele ciekawych informacji. Już dziś zachęcamy do zakupu! :)

Opracowała: A. Resler

 

FOTO I WYDANIE "GAZETKI MEDIALNEJ"

HAŁAS W SZKOLE - SONDA

Najmłodsi adepci Małej Szkoły Medialnej przygotowali sondę, podczas której rozmawiali z uczniami naszej szkoły na temat hałasu oraz jego wpływu na samopoczucie uczniów. 

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z materiałem! :)

Opracowała: K. Śliwińska

WARSZTATY DZIENNIKARSKIE PROWADZONE W RAMACH ZAJĘĆ ROZWIJAJĄCYCH

Kreatywna, pełna pasji, ambitna, obiektywna…, to tylko niektóre z cech dziennikarki Kariny – bohaterki warsztatów dziennikarskich -  prowadzonych w bieżącym roku szkolnym. Adresatami cyklu zajęć są uczniowie klas piątych.

Wzbogacanie życia kulturalnego, wspieranie wielopłaszczyznowego rozwoju intelektualnego oraz emocjonalnego  dzieci, to jedno z ważniejszych zadań współczesnej szkoły. Forma proponowanych zajęć rozwijających uzdolnienia umożliwia ich realizację. Do tej pory młode adeptki sztuki dziennikarskiej poznały już rodzaje mediów i gatunki wypowiedzi w prasie. Ponadto selekcjonowały informacje, dokonywały celowych zabiegów z zakresu korekty tekstów, bogaciły słownictwo, a także doskonaliły dykcję i artykulację.

W trakcie jednego z projektów uczennice klas piątych stworzyły sylwetkę idealnej dziennikarki. Zadbały przy tym o najdrobniejsze szczegóły – zarówno w kwestii wyglądu, jak i cech charakteru oraz usposobienia. Oczywiście nie pominęły tego, co najważniejsze, czyli podstawowych zasad etyki dziennikarskiej.  W trakcie pracy warsztatowej piątoklasistki wykazały się niesamowitą ekspresją twórczą i udowodniły, że potrafią współpracować w grupie. Cotygodniowe spotkania zaplanowane w ramach zajęć rozwijających dowodzą temu, że to znakomita alternatywa spędzania czasu wolnego, dzięki której uczniowie doskonalą umiejętności, poszerzają wiedzę i rozwijają zainteresowania.

                                                                                                   Opracowała: S. Napieralska

 

FOTO WARSZTATY DZIENNIKARSKIE PROWADZONE W RAMACH ZAJĘĆ ROZWIJAJĄCYCH

 


stowarzyszenie
 szkola 2 0 talenty pasja bezpieczny internet

 

Our website is protected by DMC Firewall!