MAŁA SZKOŁA MEDIALNA

 

MSM 11mmm

W roku szkolnym 2017/2018 powstała w naszej szkole Mała Szkoła Medialna. Jest to działanie innowacyjne i wyjątkowe. W ramach MSM prowadzone są warsztaty fotograficzne, filmowe, dziennikarskie, programistyczne. Absolutną nowością jest powstanie telewizji szkolnej, w której nasi uczniowie odgrywają role reporterów.

Uczestnicy MSM samodzielnie wykonują dokumentację fotograficzną i nagrywają reportaże filmowe z uroczystości szkolnych, przeprowadzają wywiady z odwiedzającymi szkołę gośćmi, tworzą animacje poklatkowe oraz zgłębiają tajniki edycji filmów i zdjęć. Biorą również udział w warsztatach programistycznych.

Warsztaty są prowadzone w nowoczesnej sali multimedialnej, w której od września uczniowie klas IV-VI pracują podczas lekcji informatyki. Sala wyposażona jest w nowe meble, 17 komputerów z odpowiednim oprogramowaniem, 65 calowy monitor interaktywny, a także roboty do nauki programowania - 10 Ozobotów i 2 Photony.

W roku szkolnym 2018/2019 salę multimedialną wyposażono także o profesjonalny sprzęt: wysokiej jakości kamerę, dwie lustrzanki fotograficzne z obiektywami, drukarkę do zdjęć, gimbal do kamery, statywy, mobilne studio nagraniowe z oświetleniem studyjnym, recorder dźwięku, mikrofon oraz oprogramowanie do edycji filmów.

Tę wspaniałą salę multimedialną mogliśmy wyposażyć częściowo dzięki funduszom z czerwcowego Festynu Szkolnego oraz wygranej w Ostrowskim Budżecie Obywatelskim, za co serdecznie dziękujemy wszystkim Rodzicom, Uczniom i Sponsorom, którzy wsparli to przedsięwzięcie.

Liczymy, że powstanie „Małej Szkoły Medialnej” stworzyło warunki do rozwijania zainteresowań dzieci nowoczesnymi technologiami.

A. Resler, K. Śliwińska, M. Berkowski

MAŁA SZKOŁA MEDIALNA

SOBOTNIE WARSZTATY FOTOGRAFICZNE W MAŁEJ SZKOLE MEDIALNEJ

     Weekend jest dla uczniów czasem odpoczynku od szkoły. Dwa wolne dni mają dać nam siłę na kolejny tydzień pracy. Jednak odpoczywać można na różne sposoby. Grupa 20 uczniów, która pojawiła się na sobotnich warsztatach fotograficznych udowodniła, że w wolnym czasie można spotkać się w szkole i spędzić popołudnie na rozwijaniu swoich pasji.

     W drugich warsztatach fotograficznych prowadzonych przez p. Katarzynę Śliwińską i p. Agnieszkę Resler uczestniczyli uczniowie klas IV- VI. Zadowalający jest fakt, że zdecydowana większość uczestników postanowiła kontynuować zgłębianie tajników fotografii i pojawiła się na zajęciach po raz drugi. Tym razem zajęcia rozpoczęły się od prezentacji wykonanych w poprzednim tygodniu zdjęć ukazujących temat: "szkoła w obiektywie". Już od pierwszej prezentacji prowadzące zajęcia zauważyły, że nauka nie poszła na marne. Uczniowie zaprezentowali wysoki poziom wykonanych zdjęć. Każde z nich było ciekawe i pomysłowe, a przede wszystkim zachowywało podstawowe zasady, o których mowa była na pierwszych warsztatach. Dzieci ujęły na fotografiach miejsca w szkole, które na co dzień są im dobrze znane, jednak wyjątkowa perspektywa, dobrze dobrana kompozycja i zwrócenie uwagi na szczegóły zaowocowało wspaniałymi pracami.

     Po prezentacji uczestnicy zasiedli do komputerów, aby poddać swoje zdjęcia podstawowej obróbce. Poznając program Photo Scape nauczyli się odpowiednio kadrować, poprawiać jasność, kontrast, czy barwy zdjęć. W skupieniu starali się dopracowywać wykonane fotografie, aby mogła je podziwiać szersza publiczność.

     Przed szkolnymi fotografami kolejne zadanie. Tym razem tematem zdjęć jest "uczeń w obiektywie". Prowadzące przekazały uczniom podstawowe zasady tworzenia fotoreportażu. Najważniejszą z nich jest zgoda osób sfotografowanych. Stąd apel do wszystkich uczniów naszej szkoły - jeśli zobaczycie kolegę lub koleżankę (z plakietką "Małej Szkoły Medialnej"), która robi Wam zdjęcie - uśmiechnijcie się! Być może to Wy będziecie bohaterami pracy, którą będzie można podziwiać na wystawie szkolnej. Jeśli jednak nie wyrażacie zgody na fotografowanie - nie martwcie się, Wasz wizerunek z pewnością nie zostanie upubliczniony, a zdjęcie będzie natychmiast usuwane. 

     Najlepsze z wykonanych fotografii "szkoły w obiektywie" będzie można podziwiać już w najbliższych dniach w głównym holu szkoły. Zachęcamy do oglądania!

Opracowała: A. Resler

 

FOTO SOBOTNIE WARSZTATY FOTOGRAFICZNE W MAŁEJ SZKOLE MEDIALNEJ

NAGRODY DLA MŁODYCH PROGRAMISTÓW "DZIEWIĄTKI", ORAZ...

     ... II miejsce w I Międzyszkolnym Konkursie Scratch organizowanym w Szkole Podstawowej nr 7 im. Generała Józefa Bema w Ostrowie Wielkopolskim. W zmaganaich informatycznych udział wzięło sześć dwuosobowych zespołów z ostrowskich szkół podstawowych. Naszą szkołę reprezentowali: Krzysztof Kulak (6c), oraz Paweł Szaliński (6b).  Konkurs składał się z dwóch różnych, ściśle programistycznych etapów. Pierwszym z nich było tzw. "debugowanie", czyli znajdowanie błędów w kodzie, nastepnie poprawianie go w ten sposób, aby uzyskać porzadany efekt działania programu. Wszyscy uczestnicy otrzymali kilkanaście kodów z błędami, z któych większość nasi programiści doprowadzili do prawidłowej postaci. Drugi półtoragodzinny blok konkursu "Freestyle" to tworzenie programu edukacyjnego z 10 losowo wybranych bloczków Scratcha. Zadanie to wymagało kreaywnośći, pomysłowości, ale także wytrwałości w dążeniu do uzyskania satysfakcjonującego rezultatu. W tej kategorii nasi Koderzy spisali się wzorowo wykonując program uczący dzieci prawidłowej segregacji odpadów. Najlepsi w obu kategoriach okazali się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6, naszym uczniom przypadło drugie miejesce, na trzecim uplasowała się kadra Szkoły Podstawowej nr 7.

     Na zakończenie organizatorzy przygotowali dla uczestników miłą niespodziankę jaką był słodki poczęstunek w postaci tortu "Scratch". Krzysztof i Paweł wrócili do szkoły z pamiątkowymi dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi. Mamy nadzieję, że takie wydarzenia zachęcą dzieci i młodzież do zabawy i nauki programowania. Warto zaznaczyć, że konkurs odbywał się okresie trwania Europejskiego Tygodnia Kodowania "Meet and Code", podczas którego w wielu krajach odbywają się inicjatywy mające na celu promowanie nauki kodowania komputerowego. Dziękujemy Organizatorom za przeprowadzenie konkursu, gratulujemy zwycięcom, a naszym uczniom pierwszych międzyszkolnych sukcesów informatycznych. 

     Krzysztof i Paweł to uczniowie, którzy uczęszczają na zajęcia programowania w naszej szkole, biorąc jednocześnie udział w wielu projektach edukacyjnych. Wraz z innymi uczniami z kółka informatycznego stworzyli wiele gier i programów dla swoich młodszych i starszych kolegów i koleżanek, które mogły być z sukcesem wykorzystywane podczas zajeć przyrody, matematyki, czy języka angielskiego. Programowanie w Scratch to dla nich pasja, z którą chętnie się dzielą ze swoimi rówieśnikami. 

Opracował: M. Berkowski

 

FOTO NAGRODY DLA MŁODYCH PROGRAMISTÓW "DZIEWIĄTKI", ORAZ...

I WARSZTATY FOTOGRAFICZNE W RAMACH MAŁEJ SZKOŁY MEDIALNEJ

     W czwartkowe popołudnie w sali multimedialnej spotkała się szesnastoosobowa grupa miłośników fotografowania. Pierwsze warsztaty fotograficzne zorganizowane w ramach działającej w naszej szkole Małej Szkoły Medialnej poprowadziły: p. Katarzyna Śliwińska i p. Agnieszka Resler. 

     Warsztaty rozpoczęły się od ćwiczenia praktycznego. Każdy uczestnik zajęć przyniósł ze sobą dowolny aparat fotograficzny. Zadanie polegało na wykonaniu takiego samego zdjęcia przez każdego ucznia. Okazało się to niemożliwe. Uczestnicy zauważyli, że zdjęcia różnią się od siebie pod względem kolorów i szerokości kadru. Stało się to przyczyną do rozmowy na temat różnic aparatów fotograficznych. W dalszej części spotkania wszyscy w skupieniu wysłuchali prezentacji dotyczącej podstaw fotografowania. Poznali różne rodzaje aparatów i obiektywów, zapoznali się z kategoriami fotografii, obejrzeli mnóstwo artystycznych zdjęć. Bardzo istotnym punktem było zapoznanie się z ważnymi zasadami, którymi należyt kierować się fotografując. Prowadzące zapoznały obecnych m. in. z regułą trójpodziału podczas kadrowania, różnymi rodzajami perspektywy, czy zasadami wykorzystywania lampy błyskowej. Młodzi adepci fotografii mieli również okazję poznać sposoby na to, aby ich zdjĘcia stały się bardziej interesujące. Dowiedzieli się, co może stworzyć naturalną ramkę, gdzie poszukiwać symetrii i jak ją uchwycić na fotografii, a także zauważyli, jak ważne jest dobre światło podczas fotografowania.

     Celem półtoragodzinnych warsztatów było przekazanie najważniejszej wiedzy "w pigułce". Podczas podsumowania wszyscy uczestnicy otrzymali podstawowe informacje w formie notatki. Będzie ona z pewnością pomocna podczas wykonania zadania na kolejne zajęcia, które odbędą się 28 października. Każdy uczestnik warsztatów wykona zdjęcia ukazujące temat: "Moja szkoła w obiektywie". W listopadzie najlepsze fotografie będzie można podziwiać podczas wystawy w holu szkoły.

     Mamy nadzieję, że Mała Szkoła Medialna będzie dynamicznie się rozwijać, zachęcamy do udziału w kolejnych warsztatach tematycznych (programistycznych, fotograficznych, filmowych, dziennikarskich) uczniów klas IV - VI, którzy chcą dołączyć do tego wyjątkowego projektu!

Opracowała: A. Resler

 

FOTO I WARSZTATY FOTOGRAFICZNE W RAMACH MAŁEJ SZKOŁY MEDIALNEJ

PIERWSZE KROKI W SCRATCH W MAŁEJ SZKOLE MEDIALNEJ

   Za uczniami naszej szkoły pierwsze zajęcia w ramach działalności Małej Szkoły Medialnej. Uczniowie klas IV - VI odbyli dwudniowe warsztaty programowania podczas których wykonali animację związaną z cyberbezpieczeństwem, oraz grę komputerową. Dzięki zajęciom uczniowie postawili pierwszy krok w kierunku bardziej świadomego odbioru komunikatów medialnych, a także mogli stać się prawdziwymi programistami i zobaczyć, że rola twórcy gier,  jest równie, a może i bardziej fascynującą od roli zwykłego gracza. Warto zaznaczyć, że zajęcia te odbywały się okresie tyogdnia kodowania "Meet and Code", który jest obchodzony w społeczności międzynarodowej. Celem tej inicjatywy jest przygotowanie dzieci do wyzwań szybko zmieniającego się świata cyfrowego.

   Gratuluję wszystkim uczestnikom wasztatów i zapraszam na kolejne spotkanie, które odbędzie się w zapowiedzianym terminie.

Opracował: M. Berkowski

 

FOTO PIERWSZE KROKI W SCRATCH W MAŁEJ SZKOLE MEDIALNEJ

PODWÓJNA WYGRANA W OSTROWSKIM BUDŻECIE OBYWATELSKIM!

     16 października odbyła się finałowa gala Ostrowskiego Budżetu Obywatelskiego. W tym roku nauczyciele naszej szkoły zgłosili dwa projekty, które zakwalifikowały się do głosowania przez mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego.

     Pierwszy projekt, tzw. "duży" został opracowany przez nauczycieli wychowania fizycznego: p. Pawła Staszaka i p. Marcina Krzyżanowskiego i obejmował wyposażenie siłowni wewnętrznej w nowej części szkoły, w której utworzone zostanie nowoczesne studio fitness.

      Projekt tzw. "mały" to z kolei doposażenie powstałej w tym roku innowacji, jaką jest Mała Szkoła Medialna. Projekt obejmuje zakup kamer, lustrzanek cyfrowych, statywów, drukarek itp., które służyć będą zarówno uczniom podczas zajęć dodatkowych, ale także umożliwią zorganizowanie warsztatów dla uczniów wszystkich szkół podstawowych oraz seniorów. Projekt opracowali: p. Agnieszka Resler i p. Marek Berkowski.

     Dzięki głosom mieszkańców naszego miasta, w dużej części oddanych przez Rodziców uczniów SP9 oraz nauczycieli w tym roku udało nam się odnieść podwójny sukces. Na każdy z naszych projektów zebrano ponad 2700 głosów, które oznaczały wygraną w obu kategoriach. Pamiątkowe tabliczki, będące dowodem wygranej, z rąk Pani Prezydent Beaty Klimek odebrały: Dyrektor Szkoły Pani Justyna Uciechowska oraz nauczycielki: p. Agnieszka Resler i p. Katarzyna Śliwińska.

     Dyrekcja SP9 oraz autorzy projektów serdecznie dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu. Z całego serca dziękujemy Rodzicom naszych uczniów, którzy wsparli projekty i pomogli nam uzyskać tak wspaniały wynik w głosowaniu!

Opracowała: A. Resler

Wyniki głosowania zadań "dużych": ZOBACZ

Wyniki głosowania zadań "małych": ZOBACZ

 

FOTO PODWÓJNA WYGRANA W OSTROWSKIM BUDŻECIE OBYWATELSKIM!

 


stowarzyszenie
 szkola 2 0 talenty pasja bezpieczny internet

 

Our website is protected by DMC Firewall!