Aktualności

WARTO ŻYĆ ZDROWO

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9 wybierają  zdrowy czynny odpoczynek, zdrowe żywienie i ruch na świeżym powietrzu. Promując  zdrowy styl życia i wiedzę prozdrowotną wzięli udział w  Międzyszkolnym  Konkurs Wiedzy  o Zdrowiu „Warto żyć zdrowo”. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie wykonać  plakat o tematyce prozdrowotnej. Konkurs odbywał się pod honorowym patronatem Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, którego organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 6 im. Macieja Rataja. Przyznano następujące miejsca na podium:
I miejsce  -zespół Szkoły Podstawowej nr 1
II miejsce -zespół  Szkoły Podstawowej nr 6 
III  miejsce ex aequo  -  zespół  Szkoły Podstawowej nr 9 oraz zespół  Szkoły Podstawowej nr 4.
Szkołę Podstawową nr 9  im. Jana Pawła II reprezentowała drużyna uczniów  klasy IIIc w składzie: Zofia Olszanowska, Emilia Stasiak, Bartosz Przybyłowicz. Serdecznie gratulujemy młodym plastykom, życzymy kolejnych osiągnięć i sukcesów  w promowaniu zdrowego stylu życia.
Opracowała: S. Larek 

LAUREATKA I MIEJSCA W KONKURSIE „PALIĆ, NIE PALIĆ – OTO JEST PYTANIE?”

21 kwietnia rozstrzygnięto na etapie powiatowym konkurs „Palić, nie palić – oto jest pytanie?”. Do Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Ostrowie Wielkopolskim wpłynęło dokładnie 14 prac uczniów i uczennic z 14 szkół podstawowych powiatu ostrowskiego. Wychowanka naszej szkoły - Lena Myszkowska z klasy 5a odniosła ogromny sukces, zajmując I miejsce w powiecie ostrowskim.

Uczestnicy konkursu mieli za zadanie przygotować prezentację multimedialną, na temat szkodliwości palenia tytoniu oraz propagowania zdrowego stylu życia, wolnego od nałogu palenia papierosów i inhalowania e-papierosów.

Organizatorem konkursu jest Wojewódzka Stacja Sanitarno –Epidemiologiczna w Poznaniu. Konkurs ma na celu promocję zdrowego stylu życia wolnego od palenia, poszerzanie wiedzy dzieci na temat składu papierosów i e-papierosów, ich wpływu na organizm nastolatka i osoby dorosłej oraz negatywnych skutków palenia tytoniu i używania e-papierosów (zdrowotnych, społecznych, ekonomicznych).

Mamy nadzieję, że Lenka skutecznie wypromuje modę na niepalenie i pomoże w kształtowaniu wśród młodzieży szkolnej, asertywnej postawy wobec osób palących.

Laureatce gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w etapie wojewódzkim!

Opracowały: A. Pietrzak, M. Łabęcka

MIĘDZYNARODOWY KONKURS KANGUR MATEMATYCZNY

Czwartkowy poranek 22 kwietnia rozpoczął się bardzo pracowicie dla miłośników matematyki, których w naszej szkole nie brakuje. O godzinie dziewiątej 62 uczniów klas II – VIII rozpoczęło zmagania w Międzynarodowym Konkursie Kangur Matematyczny. Konkurs odbywał się w hali sportowej ( klasy II – IV) oraz w dużej sali gimnastycznej (klasy V – VIII) z zachowaniem reżimu sanitarnego. Uczestników konkursu powitała pani wicedyrektor Iwona Wojciechowska ( starsza grupa) oraz pani wicedyrektor Maria Gryczka (młodsza grupa).

Konwencja konkursu polega na rozwiązaniu w ciągu 75 minut testu z zadaniami zamkniętymi o różnym stopniu trudności. Rozwiązanie testu wymagało dużej pomysłowości, spostrzegawczości, sprawnego liczenia oraz ugruntowanej wiedzy matematycznej. Po zakończeniu konkursu każdy uczestnik otrzymał przestrzenną układankę w formie breloczka. Nad sprawnym przebiegiem konkursu czuwały panie: Maria Gryczka, Małgorzata Młoda, Ewa Waleńska i Małgorzata Łabęcka.

Na wyniki uczestnicy muszą poczekać do końca maja.

Opracowały: E. Waleńska, M. Młoda, M. Łabęcka

DZIEŃ ZIEMI 2021 - "PRZYWRÓĆ NASZĄ ZIEMIĘ"

Rok w rok niezmiernie bogata przyroda staje się skromniejsza. Świat zwierzęcy ubożeje i to zarówno co do różnorodności gatunków, jak i stanu liczebnego wielu z nich. Sporo gadów, ptaków, ssaków, a nawet owadów zginęło albo znajduje się obecnie w przededniu całkowitej zagłady. Zajmowane niegdyś przez nie rozległe obszary skurczyły się do małych enklaw, w których dożywają one ostatnich swoich dni.

Liczba gatunków, które w długiej historii Ziemi wyginęły, znacznie przekracza liczbę gatunków, które obecnie występują. Naukowcy uważają, że w naszych czasach żyje nie więcej niż 10% z istniejących kiedyś gatunków. W ciągu ostatnich trzystu lat świat zwierząt stał się uboższy o przeszło dwieście taksonów ssaków i ptaków. Co przyczyniło się do ich zagłady?
Przyczyny mogą być rozmaite: proste i złożone, znane i jeszcze nieznane. Prawie zawsze jednak za wyniszczeniem jakiegoś gatunku zwierząt kryje się działalność człowieka.

Im więcej ludzi żyje na świecie, tym większa staje się liczba wytępionych gatunków zwierząt i roślin. Pomiędzy latami 1800 a 1900, a więc w ciągu stu lat wytępiono 33 gatunki dużych zwierząt. A w ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat już 50 gatunków. Ogółem od 1800 roku zniknęło z powierzchni ziemi ponad sto różnych gatunków ssaków. Z ptakami rzecz ma się jeszcze gorzej. W ostatnich stu pięćdziesięciu latach przestało istnieć na świecie ponad dwieście gatunków ptaków. Lista gatunków wytępionych w ostatnim stuleciu gadów, płazów, ryb, a także zwierząt bezkręgowych jest długa i zatrważająca.
W dzisiejszych czasach chodzi o to, aby uratować świat zwierząt przed potopem cywilizacji ludzkiej i powstrzymać wyniszczenia gatunków, które jeszcze istnieją. Przy tempie i skali przemian, jakie dokonują się obecnie na Ziemi, jest to zadanie nie tylko pilne, lecz także trudne do przeprowadzenia. Głównym zadaniem stojącym przed ludzkością jest podjęcie takich działań, aby nie musiały powstawać spisy zwierząt wymarłych oraz mapy ich występowania.

Zapraszamy do zaznajomienia z pracami uczniów klas VIII, który podczas zajęć biologii z p. Martyną Psikus pochylili się na problemem, jaki jest szóste masowe wymieranie. Opracowali oni plakaty, karty informacyjne, analizując dane statystyczne dotyczące szóstej katastrofy, poznając przyczyny tak masowej zagłady organizmów żywych oraz poznając gatunki zwierząt, które na zawsze zniknęły z naszego globu. Projekt został wpisany w obchody Dnia Ziemi, w tym roku odbywającego się pod hasłem: „Przywróć naszą ziemię”.

ZOBACZ PRACE

Opracowała: M. Psikus

LAUREAT OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU INSTA-LOGIK W NASZEJ SZKOLE

Edycja 2020/2021 ogólnopolskiego konkursu matematyczno - programistycznego zakonvzyła się ogromnym sukcesem dla ucznia klasy 6d - Krzysztofa Kubery Szymanowkiego, który zdobył tytuł laureata II stopnia, przechodząc przez bardzo trudne, trwające od października, trzyetapowe zmagania.

InstaLogik to popularyzatorski konkurs matematyczno-informatyczny dla uczniów klas 4-8 SP. Konkurs organizowany jest przez InstaKod Sp z o.o., twórcę programu nauczania, środowiska programistycznego i podręczników informatyki w klasach 4-8 oraz Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie, publiczną placówkę doskonalenia nauczycieli.

Celem konkursu jest zachęcenie uczniów do zmierzenia się z zadaniami logicznymi oraz prostymi zadaniami programistycznymi, które wprowadzają uczniów w świat programowania. W ogólności jego celem jest rozwijanie zainteresowań matematycznych i programistycznych młodzieży oraz propagowanie myślenia komputacyjnego.

Finalistą konkursu został również Radosław Wojdal (6c).

Serdecznie gratulujemy!

Opracowała: K. Śliwińska

PRZEDŚWIĄTECZNA ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI

Dwa tygodnie przed świętami Wielkiej Nocy Szkolne Koło PCK oraz Szkolne Koło Wolontariatu ogłosiło zbiórkę żywności, aby w ten sposób pomóc najbardziej potrzebującym i sprawić, że nikt nie zasiądzie głodny do świątecznego stołu. Mimo trudnej pandemicznej sytuacji, ilość zebranych produktów przewyższyła nasze oczekiwania. Przekazane artykuły żywnościowe to produkty o przedłużonym terminie ważności. Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom, uczniom oraz pracownikom szkoły za zaangażowanie się w tę akcję charytatywną, za tak dużą ofiarność i ogromny dar serca. To dzięki Wam wielkanocne stoły w wielu domach nie były puste.

Opracowała: E.Szóstak

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI 2021

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci został ustanowiony, aby promować piękną literaturę i grafikę dla młodego czytelnika. Obchodzony jest 2 kwietnia, w dniu urodzin Hansa Christiana Andersena. Co roku inny sekcja IBBY przygotowuje list do dzieci całego świata i plakat z mottem. 

W tym roku gospodarzem jest Amerykańska Izba ds. Książek dla Młodych Ludzi (USBBY), a święto przebiega pod hasłem „Muzyka słów”

Plakat zaprojektował zdobywca nagrody IBBY im. Hansa Christiana Andersena w 2014 roku, Roger Mello z Brazylii.

Przesłanie dla dzieci napisała światowej sławy autorka dla dzieci, Margarita Engle ze Stanów Zjednoczonych, a przetłumaczyła na język polski Katarzyna Ryrych.

 

MUZYKA SŁÓW 

Czytając, umysły nasze w przestrzeń wysyłamy.

Pisząc, palcom naszym śpiewać pozwalamy.

 

Słowa to głośne bębny i flety na stronie,

to śpiewające ptaki, to trąbiące słonie,

szum wodospadów,

rzeki, co płyną przed siebie,

motyle, co nad nami wirują gdzieś w niebie!

 

 Zaproszenie do tańca – słowa, rytmy, rymy,

serca, skrzydła, kopyta biją, gdy tańczymy,

opowieści – te nowe, historie leciwe,

fantazje i te inne, codzienne, prawdziwe.

 

 Czy jesteś teraz w domu i dobrze się czujesz,

czy przez granice w stronę nieznanego wędrujesz –

opowiadania i wiersze należą do Ciebie.

A kiedy dzielisz słowa – twój głos to muzyka przyszłości,

pokój, przyjaźń, nadzieja

– zwycięstwo radości.

 

Komentarz  autorki Margarity Engle do tekstu  „Muzyka słów”: 

Dla mnie słowa przywracające pokój są osobiste. Pochodzę ze skomplikowanej rodziny uchodźców, imigrantów i ludzi, którzy zdecydowali się zostać tam, gdzie się urodzili. Wolę kochać ich wszystkich jednakowo. Poezja i historie pomagają mi poczuć nadzieję. Rymy, rytmy, a nawet puste przestrzenie między słowami na stronie wywołują w moim umyśle echo, jak piękne dźwięki, które słyszysz przez długi czas po dzwonku. Język to muzyka. Płynie w sposób naturalny i ludzki. Kiedy dzielimy się naszymi historiami i wierszami, nasze umysły uskrzydlają się, latają i spotykają się w powietrzu. Zaczynamy się rozumieć. Stajemy się sąsiadami, a nie obcymi.

Opracowały: R.Sikora, M.Grobelna

KONKURS PLASTYCZNY „KOLOROWY ŚWIAT PLASTUSIA”

30 marca został rozstrzygnięty konkurs plastyczny dla klas pierwszych pt. „Kolorowy świat Plastusia”, którego organizatorem była biblioteka szkolna. Ideą konkursu było przybliżenie postaci Plastusia – literackiego bohatera uwielbianego przez kilka pokoleń najmłodszych czytelników, z okazji Jego 90. urodzin. Tekst ”Plastusiowego pamiętnika” autorstwa Marii Kownackiej po raz pierwszy został zamieszczony w „Płomyczku” (czasopismo dla dzieci)we wrześniu 1931 roku, a jako książka ukazał się w 1936 roku. Konkurs został zrealizowany w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci.

Do biblioteki wpłynęło ponad 20 prac plastycznych pierwszoklasistów , które przedstawiały postać bohatera „Plastusiowego pamiętnika”. Portrety Plastusia były wykonane jako mozaika lub płaskorzeźba z plasteliny. Komisja konkursowa dokonała oceny prac uczniów, a jako kryterium przyjęto: zgodność z tematyką, pomysłowość i wrażenia artystyczne, estetykę i staranność oraz samodzielność wykonania.

Najładniejsze plastelinowe Plastusie wyczarowali: Iga Banach, Antonina Kubacka i Elena Dziekan – La Corte z klasy I a, Olga Hanisch i Małgorzata Konieczna z klasy I b, Lena Wosińska i Nadia Kostera z klasy I c, Alan Adamczyk, Zuzanna Kuroszczyk i Milena Rossa z klasy I d.

Gratulujemy wyróżnionym, a wszystkich czytelników zapraszamy do biblioteki, do podziwiania wyróżnionych prac.

Opracowały: M. Grobelna, R. Sikora

PAMIĘTAMY O INNYCH

Święta Wielkanocne to szczególny czas radości i nadziei, czas, w którym nikt nie powinien czuć się sam. Szkolne koło wolontariatu „Podaj dalej” zaprosiło społeczność szkolną do włączenia się w działania mające na celu pomoc innym.

Jedną z propozycji była zbiórka żywności dla osób potrzebujących pomocy. Mimo ograniczeń związanych z trwającą pandemią udało się zebrać dużo darów żywnościowych.

Druga inicjatywa to złożenie życzeń świątecznych mieszkańcom Domu Opieki Społecznej w Ostrowie. Wielu uczniów, starszych i młodszych, zdecydowało się sprawić radość innym i wykonało własnoręcznie piękne kartki z życzeniami. Kartki te dostarczyliśmy do DPS-u kilka dni przed świętami. Dowiedzieliśmy się, życzenia, które przekazaliśmy kilka miesięcy temu – z okazji świąt Bożego Narodzenia – bardzo ucieszyły mieszkających tam podopiecznych.

Kartek wykonanych przez uczniów było bardzo dużo, drugą część dołączyliśmy do darów żywnościowych, które zostały przekazane osobom potrzebującym pomocy, mieszkającym na terenie parafii św. Pawła.

Dziękujemy wszystkim, którzy się zaangażowali i okazali serce: uczniom, rodzicom i nauczycielom.

Opracowała: E. Waleńska

Deklaracja dostępności

Deklaracja dostępności Szkoła Podstawowa nr 9 im. Jana Pawła II w Ostrowie Wielkopolskim.

Szkoła Podstawowa nr 9 im. Jana Pawła II w Ostrowie Wielkopolskim zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej Szkoła Podstawowa nr 9 im. Jana Pawła II w Ostrowie Wielkopolskim.

Data publikacji strony internetowej: 2016-09-01

Data ostatniej istotnej aktualizacji: 2018-07-01

Status pod względem zgodności z ustawą

Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej.

Treści niedostępne

Brak sformułowanych napisów dla niesłyszących w odniesieniu do filmów prezentowanych na stronie.
W częściach strony stworzonych przed 2018 rokiem znajdują się fragmenty treści będące faktycznie listami elementów ale nie są one zdefiniowane w kodzie strony jako listy.
Część archiwalna strony szkoły zawiera linki prowadzące do dokumentów do pobrania, które nie zawierają informacji o ich formacie oraz rozmiarze.
W częściach strony stworzonych przed 2018 rokiem są elementy nietekstowe, które nie mają przypisanego poprawnie sformułowanego atrybutu alt.
Zdarzają się przypadki akronimów i skrótów, które nie muszą być zrozumiałe dla wszystkich.

Przygotowanie deklaracji w sprawie dostępności

Deklarację sporządzono dnia: 2021-01-21

Deklaracja została ostatnio poddana przeglądowi i aktualizacji dnia: 2020-01-27

Deklarację sporządzono na podstawie samooceny.

Informacje zwrotne i dane kontaktowe

Za rozpatrywanie uwag i wniosków odpowiada: Dyrektor szkoły – Justyna Uciechowska

E-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Telefon: 62 591-23-81

Każdy ma prawo:

- zgłosić uwagi dotyczące dostępności cyfrowej strony lub jej elementu,
- zgłosić żądanie zapewnienia dostępności cyfrowej strony lub jej elementu,
- wnioskować o udostępnienie niedostępnej informacji w innej alternatywnej formie.

Żądanie musi zawierać:
- dane kontaktowe osoby zgłaszającej,
- wskazanie strony lub elementu strony, której dotyczy żądanie,
- wskazanie dogodnej formy udostępnienia informacji, jeśli żądanie dotyczy udostępnienia w formie alternatywnej informacji niedostępnej.

Rozpatrzenie zgłoszenia powinno nastąpić niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 7 dni. Jeśli w tym terminie zapewnienie dostępności albo zapewnienie dostępu w alternatywnej formie nie jest możliwe, powinno nastąpić najdalej w ciągu 2 miesięcy od daty zgłoszenia.

Skargi i odwołania

Na niedotrzymanie tych terminów oraz na odmowę realizacji żądania można złożyć skargę do organu nadzorującego pocztą lub drogą elektroniczną na adres:

Organ nadzorujący: Urząd Miejski w Ostrowie Wielkopolskim

Adres: Al. Powstańców Wielkopolskich 18; 63-400 Ostrów Wielkopolski

E-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it., This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Telefon: 62 58 22 400, 62 591 78 88

Skargę można złożyć również do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Dostępność architektoniczna

Szkoła posiada podjazd do wejścia głównego przystosowany dla osób niepełnosprawnych.

W szkole znajduje się toaleta dostosowana na potrzeby osób niepełnosprawnych.

Budynek posiada platformę dostosowaną na potrzeby osób niepełnosprawnych.

 


stowarzyszenie
 szkola 2 0 talenty pasja bezpieczny internet

 

DMC Firewall is a Joomla Security extension!