Aktualności

ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM

W tym roku szkolnym klasa III e przystąpiła do projektu „Zdrowo jem, więcej wiem”, którego organizatorem jest Fundacja Banku Ochrony Środowiska, a patronat honorowy nad Projektem objęła Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser – Duda.

Uczniowie podczas realizacji zadań etapu jesienno – zimowego dowiedzieli się jak ważnym elementem naszej diety są warzywa i owoce. Dzieci narysowały ulubiony owoc lub warzywo i przedstawiały jego wartości odżywcze. Była to dla nich zachęta do zdrowego odżywiania.

Kolejnym zadaniem była realizacja zagadnień dotyczących spożywania słodyczy. Głównym celem było uświadomienie młodym ludziom, że jedzenie ulubionych przez nich przysmaków prowadzi do otyłości i wywołuje wiele chorób.
Uczniowie wraz z nauczycielem przeprowadzili dyskusję czym można zastąpić złe nawyki żywieniowe oraz omówili jak przyrządzić zdrowe przekąski.

Efektem końcowym była praca plastyczna dzieci i postanowienie naszych wychowanków, że lepsze jest jabłko od batonika.

Wszyscy złożyli obietnicę, że będą się zdrowo odżywiać!

Opracowała: B. Niklewicz

PIĘKNE CZYTANIE W BIBLIOTECE

"Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,
jaką sobie ludzkość wymyśliła."

W. Szymborska

Piękne czytanie to niełatwa sztuka. Mogli się o tym przekonać uczestnicy Konkursu Pięknego Czytania, zorganizowanego przez naszą szkolną bibliotekę już po raz dwunasty. 29 stycznia w piątkowe przedpołudnie do rywalizacji przystąpiło dziewięcioro uczniów klas trzecich. Ich zadaniem było zaprezentowanie, wcześniej przygotowanego, jednego z rozdziałów książki Marii Kownackiej "Kajtkowe przygody". Komisja konkursowa oceniała każdego z uczestników biorąc pod uwagę: wyrazistość , płynność, bezbłędność oraz intonację czytanego tekstu. Wszyscy byli doskonale przygotowani i bardzo się starali, aby jak najlepiej poradzić sobie z wyznaczonym zadaniem. Niestety niektórych sparaliżowała trema. Poziom był jednak bardzo wyrównany, dlatego komisja konkursowa postanowiła nagrodzić:

Jasia Lisiaka z klasy IIIe i Julię Wlodarczyk z klasy III d – I miejsce,

Karola Gomółkę z klasy IIIa – II miejsce,

Noemi Wiertelak i Oskara Sitnika z klasy IIIb – III miejsce,

a pozostałym uczestnikom: Bartoszowi Berkowskiemu z klasy IIId, Zosi Olszanowskiej z klasy IIIc, Maksymilianowi Pakule z klasy IIIe i Wiktorowi Miłoszowi z klasy IIIa , przyznać wyróżnienia.

Laureatom gratulujemy sukcesu! Pozostałym uczestnikom dziękujemy za udział w czytelniczych zmaganiach i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach organizowanych przez naszą bibliotekę.

Opracowała: M. Grobelna, R. Sikora

CHEMIA JEST CIEKAWA!

3 lutego 2021 r. dla dzieci z klasy II d odbyły się pokazy doświadczeń chemicznych. Na początku zajęć dzieci zapoznały się ze szkłem, sprzętem laboratoryjnym oraz zasadami bezpieczeństwa w trakcie doświadczeń chemicznych. Każde z dzieci miało swoje stanowisko pracy, przy którym wykonywało doświadczenia chemiczne. Eksperymenty związane było z badaniem odczynów roztworu, otrzymywaniem tlenku węgla(IV), przeprowadzeniem reakcji chemicznej przy użyciu wstążki magnezowej. Zdecydowanie najwięcej atrakcji i emocji dostarczyła dzieciom słynna „SŁONIOWA PASTA DO ZĘBÓW” wykonana przy użyciu nadtlenku wodoru 30%. Mali laboranci eksperymentowali, obserwowali i wnioskowali i na dłuższą chwilę stali się małymi odkrywcami.

Dzieci przekonały się, że nauka chemii może być ciekawa, kolorowa i zabawna. Daje możliwość do kreatywnego i praktycznego zdobywania wiedzy oraz rozwijania ich umiejętności. Dzięki fascynującym doświadczeniom zainspirowała dzieci do odkrywania świata pełnego chemicznych zagadek.

Opracowały: A. Szczurek, M. Łabęcka

BAL KARNAWAŁOWY W KLASIE II D

Karnawał to czas radości i zabawy. Dlatego w klasie II d odbył się bal karnawałowy. Były kolorowe postacie i wesoła muzyka. Dzieci przebrane były za bohaterów z serii książek o Harrym Potterze. Można było spotkać także Spider-Mana, astronautę, kwiatka, kotka, piłkarzy, Indiankę i wojskowych. Tego dnia od wejścia można było wyczuć niecodzienny nastrój. Wszyscy byli gotowi do zabawy. Do domu dzieci wracały we wspaniałych humorach, dzieląc się z rodzicami swoimi przeżyciami.

Opracowała: A. Szczurek

WOJEWÓDZKI KONKURS MATEMATYCZNY – ETAP REJONOWY

W miniony piątek (29.01.) dwoje uczniów klasy VIII a brało udział w II etapie Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego. Konkurs odbył się online ze względu na obowiązujące rozporządzenie. Uczestnicy zmagali się z zadaniami typu zamkniętego i otwartego o bardzo dużym stopniu trudności. Zakres materiału znacząco wykraczał poza program szkoły podstawowej. Nasi uczniowie bardzo dobrze poradzili sobie z rozwiązywaniem zadań, jednak nie uzyskali koniecznej liczby punktów, aby przejść do następnego etapu. Nad regulaminowym przebiegiem konkursu czuwała dwuosobowa komisja, której zadaniem było również sprawdzenie zadań otwartych.

Gratulujemy udziału w tym prestiżowym konkursie!

Opracowała: K. Wojtysiak

CO ROBIĄ BANKI?

26.01.2021 uczniowie klas Ic i Id wraz z opiekunkami SKO wzięli udział w zajęciach pn. „Co robią Banki?”. Pani Sylwia pokazał uczniom stare przedwojenne polskie banknoty. Dzieci z wielkim zainteresowaniem przyglądały się banknotom, największym zainteresowaniem cieszył się banknot marki polskiej będący w obiegu w czasach I wojny światowej. Wraz z Panią Małgosią uczniowie podjęli wyzwanie finansowe i na chwilę stali się bankierami, oszczędzającymi oraz kredytobiorcami. Dzieci zastanawiały się nad tym, czy lepiej oszczędzać pieniądze, brać kredyty, a może odkładać finanse w skarbonce. Podczas trakcie zajęć wykazali się dużą kreatywnością i pomysłowością.

Opracowały: M. Łabęcka, S. Larek

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

„My uczniowie pierwszej klasy, uroczyście przyrzekamy, że będziemy kochać książki..." - takimi słowami pierwszoklasiści rozpoczęli przyrzeczenie składane w czasie pasowania na czytelnika biblioteki szkolnej. Uroczystość ta wpisała się już na trwałe w kalendarz imprez bibliotecznych i szkolnych. Jest to zawsze ważne wydarzenie, zarówno dla naszej szkolnej książnicy, która zyskuje dużą grupę nowych czytelników, jak i dla uczniów klas pierwszych, którzy stają się od tej pory pełnoprawnymi użytkownikami biblioteki.

27 stycznia wszyscy pierwszoklasiści gościli w szkolnej książnicy. W trakcie pierwszej wizyty w bibliotece zapoznali się z regulaminem wypożyczalni, z zasadami zachowania się i wypożyczania oraz poszanowania książek, zdali egzamin na czytelnika oraz złożyli przyrzeczenie. Tym samym dołączyły do szkolnej braci czytelników naszej biblioteki. Z naszymi nowymi czytelnikami spotkała się pani dyrektor – Justyna Uciechowska oraz panie wicedyrektor: Iwona Wojciechowska i Maria Gryczka, która życzyła wielu ciekawych lektur i niezapomnianych przeżyć z książkami.

Podsumowaniem imprezy było wypożyczenie przez każde dziecko pierwszej książki, do której otrzymało zakładkę, a także ogłoszenie konkursu plastycznego „Moja ulubiona postać z bajki”

Zapraszamy naszych najmłodszych czytelników do częstych odwiedzin w wypożyczalni naszej szkolnej biblioteki i życzymy wielu mądrych i ciekawych książek, fascynujących podróży przez labirynty wyobraźni, wypraw do niezwykłych światów stworzonych przez autorów oraz bogactwa przeżyć i wielu emocji w towarzystwie ulubionych bohaterów literackich.

Opracowały: R. Sikora, M. Grobelna

RAZEM NA ŚWIĘTA

W grudniu ubiegłego roku została ogłoszona trzecia edycja akcji „Razem na Święta”. Jest to inicjatywa Ministerstwa Edukacji Narodowej, której celem jest zachęcenie uczniów do niesienia pomocy innym, jak również budowanie wspólnot i więzi międzypokoleniowych oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za drugą osobę. Tegoroczna edycja akcji miała nieco odmienny charakter ze względu na ograniczenia wynikające ze stanu epidemii. Nie można było jednak rezygnować z pomagania, ponieważ szczególnie w tym okresie wiele osób czekało na nasze wsparcie i zwykłe gesty życzliwości.

W grudniu uczniowie wzięli udział w zajęciach propagujących idee wolontariatu. Rodzice, uczniowie i nauczyciele bardzo chętnie włączyli się w działania zaproponowane przez szkolne koło wolontariatu „Podaj dalej”. Przed świętami Bożego Narodzenia została zorganizowana w naszej szkole zbiórka żywności z przeznaczeniem dla najbardziej potrzebujących mieszkańców naszego miasta. Mieszkańcom Domu Opieki Społecznej w Ostrowie przekazaliśmy ponad 40 kartek z życzeniami, które wykonali uczniowie naszej szkoły. Również w grudniu przeprowadziliśmy zbiórkę fantów na rzecz chorego Marcelka. Wymienione działania zostały szerzej opisane we wcześniejszych artykułach.

Miło nam poinformować, że za udział w akcji „Razem na Święta” otrzymaliśmy z Ministerstwa Edukacji Narodowej dyplom. Wszystkim, którzy zaangażowali się w pomoc, dziękujemy!

Opracowała: E. Waleńska

 

PODSUMOWANIE PRZEDŚWIĄTECZNEJ ZABAWY LITERACKIEJ

Przedświąteczny okres stał się okazją do promocji literatury o tematyce świąteczno – zimowej. Biblioteka szkolna od 1 do 22 grudnia zaprosiła swoich czytelników do literackiej zabawy online za pośrednictwem strony internetowej szkoły. Każdego dnia w zakładce Biblioteka ukazywał się artykuł popularyzujący książki związane ze świętami i zimą. Do każdego promocyjnego tekstu o książkach było dołączone zdjęcie – wystawka i związane z nim zadanie. Wraz z ostatnim udostępnieniem artykułu (tekstu i zdjęcia) pojawiła się ostatnia litera hasła, które należało przesłać do biblioteki. Dodatkowo, w ramach zaproponowanej zabawy literackiej, należało wypożyczyć jedną z proponowanych książek o tematyce zimowo – świątecznej. Każdy z uczestników naszej przedświątecznej akcji został podwójnie nagrodzony. Zaraz po przesłaniu prawidłowego hasła  – pochwałą, natomiast po feriach zimowych – pamiątkowym dyplomem i nagrodą książkową.

20 stycznia odbyła się skromna uroczystość wręczenia nagród uczniom klas I – III, którzy wzięli udział w literackim przedsięwzięciu. Dyrektor szkoły – pani Justyna Uciechowska i panie bibliotekarki podziękowały za aktywny udział w wydarzeniu czytelniczym, po czym pani dyrektor wręczyła dyplomy i nagrody. Wszystko odbyło się  zgodnie z zachowaniem obostrzeń sanitarnych.

Nagrodzeni uczniowie z klas I - III to: Gabrysia Graj z klasy Ia, Filip Pietryk z klasy Ib, Jakub Biernaczyk z klasy IIa, Adam Biernaczyk i Karol Gomółka z klasy IIIa, Noemi Wiertelak z klasy IIIb, Amelia i Maksymilian Pakuła z klasy IIIe.

Uczniowie klas IV – VI  biorący udział w przedświątecznej zabawie literackiej ze względu na obostrzenia związane z pandemią oraz zdalne nauczanie, odbierali podziękowania i nagrody za pośrednictwem młodszego rodzeństwa lub osobiście w bibliotece w różnych godzinach. Byli to: Hanna Zimna z klasy IVa, Weronika Gomółka i Lena Szubert z klasy VIa.

Biblioteka szkolna dziękuje wszystkim uczestnikom za aktywny udział w imprezie czytelniczej oraz zaprasza wszystkich uczniów do biblioteki od poniedziałku do piątku, od godziny 8.00 do 16.00. Na wszystkich czkają fascynujące przygody zawarte w wielu ciekawych książkach.

ZAPRASZAMY!

Opracowały: M. Grobelna, R. Sikora

 

II POWIATOWY KONKURS POETYCKI ZMOWA SŁOWA

W październiku 2020 r. Młodzieżowy Dom Kultury w Ostrowie Wielkopolskim po raz drugi zachęcił uczniów z Powiatu Ostrowskiego do wzięcia udziału w konkursie poetyckim pod hasłem „Zmowa słowa”. Wśród młodych literatów nie mogło zabraknąć uczniów naszej szkoły.

Organizator poetyckich zmagań nie narzucił tematyki wierszy, dlatego uczestnicy wykazali się tym większą kreatywnością i różnorodnością podjętych rozważań. Powstały wiersze będące wyrazem emocji, zainteresowań, obserwacji świata prowadzonych przez dzieci, a nawet takie, które obrazowały przekonania wrażliwych adeptów słowa. Każdy uczestnik mógł zaprezentować jeden autorski utwór, który nie został wcześniej nigdzie opublikowany.

Oceniając prace w trzech kategoriach wiekowych: klasy III – V, VI - VIII oraz młodzież do 25 roku życia, jury doceniło kunszt literacki uczennic ze Szkoły Podstawowej nr 9 i przyznało nagrody w I kategorii - II miejsce przypadło Mai Marcinkowskiej z klasy III d (opiekun p. Wioleta Oscenda) i III miejsce – Hannie Zimnej z klasy IV a (opiekun p. Izabela Trelka).

Ze względu na trudną sytuację epidemiczną, Młodzieżowy Dom Kultury poprosił uczestników o przesłanie prezentacji utworów, co dało artystkom możliwość własnej interpretacji napisanego tekstu. Na stronie MDK można obejrzeć interesującą relację podsumowującą drugą edycję konkursowych zmagań.

Gratulujemy młodym poetkom i zachęcamy wszystkich do rozwijania kompetencji kluczowych, pośród których wyrażanie swoich myśli, uczuć i opisywanie zdarzeń w języku ojczystym zajmuje podstawowe miejsce.

Opracowały: I. Trelka, W. Oscenda

 

 


stowarzyszenie
 szkola 2 0 talenty pasja bezpieczny internet

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd