Aktualności

„MAŁA KSIĄŻKA – WIELKI CZŁOWIEK”

Przygoda z książką i czytelnictwem powinna zaczynać się jak najwcześniej.  Dobrze dobrane książki  rozwijają umysł i emocje dziecka , kształtują kompetencje językowe i rozbudzają wyobraźnię. Taka idea towarzyszy kampanii Instytutu Książki, która przebiega pod hasłem „Mała książka – wielki człowiek”. Projekt ten realizowany jest od 2017 roku i obejmuje swoimi działaniami dzieci w trzech grupach wiekowych: niemowlęta, dzieci w wieku przedszkolnym, a od 2020 roku pierwszoklasistów, jak również ich rodziców, dziadków i opiekunów, podkreślając rolę i wartość czytania międzypokoleniowego. W ramach tego ogólnopolskiego projektu nasza szkoła również otrzymała zestawy czytelnicze dla pierwszoklasistów. Okazją do uroczystego ich przekazania stały się obchody Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek organizowane rok rocznie przez naszą szkolną bibliotekę. Na spotkanie z bajkowymi postaciami zaproszeni zostali uczniowie klas pierwszych. Po obejrzeniu wystawy książek i „Alfabetycznego korowodu postaci z bajek” oraz rozwiązaniu bajkowego quizu nastąpił uroczysty moment obdarowania najmłodszych uczniów czytelniczymi  prezentami. Pani dyrektor – Justyna Uciechowska i pani wicedyrektor – Maria Gryczka wręczyły każdemu pierwszoklasiście Wyprawkę Czytelniczą, zakładkę do książki i plan lekcji. Na zakończenie spotkania podzieliły się z dziećmi własnymi fascynacjami czytelniczymi oraz życzyły niezapomnianej przygody z książkami. Wyprawka Czytelnika , w skład której wchodzą: książka „Pierwsze abecadło”, broszura informacyjna dla rodziców i opiekunów „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” oraz kreatywny alfabet. Motywem przewodnim książki „Pierwsze abecadło”, do której ilustracje stworzyła Iwona Chmielewska, stanowią kolejne litery alfabetu, które pomagają dzieciom w nauce ich rozpoznawania, a następnie składania w wyrazy i całe zdania. Wyprawka Czytelnika może stać się prawdziwą pomocą w nauce czytania oraz pozwoli rozbudzić dziecięcą wyobraźnię, wrażliwość na drugiego człowieka i nigdy niekończącą się pasję do czytania, zdobywania wiedzy i poszerzania swoich horyzontów.

Projekt „Mała książka – wielki człowiek” realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka.

Opracowała: R. Sikora

 

FOTO „MAŁA KSIĄŻKA – WIELKI CZŁOWIEK”

FAJNIAKI ZAWITAŁY DO ŚWIETLICY

Troska o środowisko naturalne powinna być ważnym elementem życia codziennego każdego z nas. Dobre nawyki ekologiczne należy wpajać już od najmłodszych lat, dlatego też uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej biorą udział w programie edukacyjnym. Wraz z Gangiem Fajniaków będą poznawać tajemnice i magię natury, ucząc się przy tym wrażliwości ekologicznej i troski o środowisko. Program przewiduje, między innymi, cykl doświadczeń inspirowanych czterema żywiołami – powietrzem, wodą, ziemią i ogniem.

Opracowała: S. Larek

 

FOTO FAJNIAKI ZAWITAŁY DO ŚWIETLICY

SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW W WOJEWÓDZKIM KONKURSIE FIZYCZNYM

28 października odbył się szkolny etap Wojewódzkiego Konkursu Fizycznego, w którym naszą szkołę reprezentowało 17 uczniów. Dwoje uczniów klas ósmych otrzymało wynik, który pozwolił przejść do etapu rejonowego konkursu, uzyskując 83,33% i 80% poprawnych odpowiedzi. Gratulujemy i trzymamy kciuki 11 stycznia 2021 roku.

Kilkorgu uczniom  do zakwalifikowania się do etapu rejonowego zabrakło od 4 do 10 punktów, co także jest wynikiem bardzo dobrym, bo trudność zmagania się z zadaniami fizycznymi była bardzo duża, co spotęgowała jeszcze konieczność pracy w wersji zdalnej.

Opracował: P. Sobański

DOSTOJNY JUBILAT W BIBLIOTECE

26 i 27 października w naszej bibliotece po raz kolejny odbyły się Ogólnopolskie Urodziny Książkowego Misia. Impreza organizowana jest corocznie w ramach kampanii społecznej "Cała Polska czyta dzieciom". Książkę o przygodach Kubusia Puchatka autorstwa brytyjskiego pisarza Alana Alexandra Milne wydano po raz pierwszy 14 października 1926 roku i od tamtej pory jest on ulubieńcem najmłodszych, ale i trochę starszych. Puchatek jest kultową postacią dla przedstawicieli kilku pokoleń. Dzieci doskonale wiedzą kim jest Kubuś i składają mu życzenia z okazji urodzin.

Drugoklasiści, bo o nich tu mowa, zapoznali się z historią najpopularniejszego misia oraz poznali przyjaciół szacownego jubilata, a wszystko to za sprawą wystawki "Kubuś Puchatek i jego przyjaciele " i prezentacji multimedialnej "94 urodziny Kubusia Puchatka". W tak uroczystym dniu nie mogło zabraknąć głośnego czytania książki "Kubuś Puchatek". Panie bibliotekarki zaprezentowały uczniom rozdział, w którym Krzyś wydaje przyjęcie na cześć Puchatka. Na zakończenie dzieci zaśpiewały dostojnemu jubilatowi tradycyjne "Sto lat".

Na kolejne uroczyste urodziny przesympatycznego misia zapraszamy za rok.

Opracowała: R. Sikora

 

FOTO DOSTOJNY JUBILAT W BIBLIOTECE

KUBUŚ PUCHATEK W OCZACH DZIECI

Kubuś Puchatek to postać pełna uroku i swoistego wdzięku. Miś o małym rozumku rozbraja swoimi słowami niejednego smutasa. Książka opowiadająca o przygodach Kubusia i jego przyjaciół jest pełna liryzmu i na pewno mądrości. Stanowi ona już klasykę literatury dziecięcej.

Biblioteka szkolna już od ponad dziesięciu lat obchodzi uroczyście Urodziny Książkowego Misia, które przypadają 14 października. Obchodom towarzyszy konkurs plastyczny pod tytułem „Portret Kubusia Puchatka”. Celem tego przedsięwzięcia jest popularyzacja twórczości Alana Aleksandra Milne, a przede wszystkim poznanie książek o Kubusiu Puchatku. Zamiarem organizatorów jest także pobudzenie wrażliwości oraz wyobraźni plastycznej dzieci.

W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 50 uczniów klas drugich. Wśród nich znalazło się jedenaści prac, które wyróżniła komisja konkursowa. Dokonała ona oceny prac według następujących kryteriów: zgodność z tematyką, wykorzystana technika plastyczna, estetyka i pomysłowość oraz samodzielność wykonania.

Najładniejsze portrety Kubusia Puchatka wykonali: Lena Borecka, Matylda Jędroch i Barbara Skomro z klasy II a, Olga Klopocka, Maria Staszak i Piotr Tomala z klasy II b, Marta Lisiecka i Alicja Minta z klasy II c oraz Antonina Netter, Mateusz Wiotczak i Maja Żebrowska z klasy II d.

Wyróżnionym drugoklasistom nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy wręczyła pani dyrektor – Justyna Uciechowska oraz pani wicedyrektor – Maria Gryczka w czasie uroczystości Ogólnopolskich Urodzin Książkowego Misia.

Gratulujemy laureatom i życzymy dalszych sukcesów!

Opracowała: R. Sikora

 

FOTO KUBUŚ PUCHATEK W OCZACH DZIECI

NARODOWE CZYTANIE 2020

„Ufam, że każdy odkryje swoją "Balladynę", oddając się refleksji nad uniwersalnym przesłaniem tego utworu, który obnaża ludzkie słabości i wady, a zarazem opowiada się po stronie zgody, porozumienia i ukazuje zwycięstwo dobra nad złem” – tak o tegorocznej lekturze Narodowego Czytania mówił Prezydent RP -  Andrzej Duda. Warto dodać, że – jak co roku -  Para Prezydencka objęła Narodowe Czytanie swoim patronatem. 

Ogólnopolską akcję zainicjowała lektura „Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W kolejnych latach czytano: utwory Aleksandra Fredry, „Trylogię" Henryka Sienkiewicza, „Lalkę" Bolesława Prusa, „Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, „Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego oraz polskie nowele. Tegorocznym „poczytnym dziełem” stała się „Balladyna” Juliusza Słowackiego.

Dbałość o język polski i lektura najważniejszych dzieł w wykonaniu uczniów oraz nauczycieli naszej szkoły na stałe zostały wpisane do kalendarza imprez. W bieżącym roku Szkoła Podstawowa nr 9 już po raz piąty oficjalnie przystąpiła do kolejnej edycji Narodowego Czytania. Mimo trudnej tematyki, spotkanie z utworem Juliusza Słowackiego dostarczyło wychowankom SP 9 prawdziwej przyjemności obcowania z wybitną polską literaturą epoki romantyzmu. Równie miłą niespodzianką okazał się list od Prezydenta RP – Andrzeja Dudy przesłany do naszej szkoły, w którym zawarł podziękowania za inwencję, pomysłowość, a przede wszystkim za współtworzenie Narodowego Czytania, mimo trudnego dla wszystkich czasu. Do listu dołączył także piękne wydanie „Balladyny”. To kolejny pamiątkowy egzemplarz, który wzbogaci księgozbiór szkolnej biblioteki.

Opracowały: A. Pietrzak, B. Hadryan-Grzywna

 

FOTO NARODOWE CZYTANIE 2020

KOLEJNY SUKCES NASZEJ UCZENNICY

26 października odbył się szkolny etap Wojewódzkiego Konkursu Biologicznego. Po raz pierwszy przeprowadzony był on w wersji zdalnej. Czworo uczniów wykorzystując platformę moodle zmierzyło się z zestawem zadań dotyczących człowieka w mikroświecie. Ich zmagania pilnie śledziła komisja konkursowa wykorzystujaca w tym celu łączę aplikacji Teams. Uczennica klasy 8 otrzymała wynik 82,5% prawidłowych odpowiedzi, co otworzyło jej wrota do etapu rejonowego konkursu. Mocno trzymamy za nią kciuki 5 stycznia.

Opracowała: M.Psikus

EUROPEJSKI TYDZIEŃ KODOWANIA 2020

W dniach 19 – 23 października uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem nauczycieli informatyki wzięli udział w Europejskim Tygodniu Kodowania Codeweek 2020. Celem akcji jest popularyzacja i promocja nauki programowania wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.

W ramach tego wydarzenia uczniowie klas 4-8 podczas lekcji informatyki uczyli się programować, wykorzystując w tym celu platformę code.org. Programowanie ruchu bohaterów ulubionego Minecrafta przyniosło wiele radości, ale przede wszystkim rozwinęło w uczniach umiejętność logicznego myślenia, planowania i poszukiwania rozwiązań.

Podczas zajęć rozwijających zdolności informatyczne zorganizowanych zdalnie uczniowie klasy 7b tworzyli "hip-hopowe" animacje w Scratchu, których efekty można zobaczyć po kliknięciu w linki zamieszczone poniżej.

Nauka programowania – choć często trudna i wymagająca dużego skupienia – za każdym razem daje uczniom wiele satysfakcji i wzmacnia poczucie, że ostatecznie każdy problem da się rozwiązać, trzeba tylko znaleźć sposób.

Opracowała: A. Resler

Projekty "Hip hop": 1  2 

 

FOTO EUROPEJSKI TYDZIEŃ KODOWANIA 2020

AKCJA CARTOON NETWORK "BĄDŹ KUMPLEM, NIE DOKUCZAJ" W KLASIE 6D

Niemal co drugi uczeń szkoły podstawowej doświadcza różnych form dokuczania ze strony rówieśników. Cartoon Network, w swojej kampanii społecznej „Bądź kumplem, nie dokuczaj”, uświadamia, jak krzywdzące wobec innych dzieci mogą być niekoleżeńskie zachowania. 

Uczniowie klasy 6d również zaangażowali się w udział w akcji. W trakcie cyklu zajęć, uczniowie obejrzeli ciekawe filmy i materiały przygotowane przez ekspertów, które pomogą im radzić sobie z problemem dokuczania. Następnie, uczniowie wspólnie stworzyli „Kodeks Kumpla” i pracowali w grupach nad projektem, który miał na celu rozbudzenie kreatywności, promowanie życzliwości, przyjaźni i integracje.  

Dokuczanie to poważny, powszechny problem. Bardzo ważne, by od początku uczyć dzieci koleżeńskich zachowań i gry "fair play”. Program „Bądź kumplem, nie dokuczaj” nie tylko propaguje koleżeńskie zachowania i uczy wrażliwości, ale też podpowiada dzieciom jak radzić sobie z problemem i gdzie szukać pomocy.

Opracowała: A.Poczta

OBCHODY ROKU ŚWIETEGO JANA PAWŁA II W NASZEJ BIBLIOTECE

Sejm ustanowił rok 2020 Rokiem Świętego Jana Pawła II, który w historii Polski i Świata odegrał niepowtarzalną rolę. 18 maja obchodziliśmy 100. rocznicę urodzin Papieża Polaka, 2 kwietnia 15. rocznicę śmierci, a 16 października  42. rocznicę pontyfikatu Jana Pawła II. Ta ostatnia data jest szczególnie ważna dla naszej społeczności szkolnej, ponieważ wtedy świętujemy Dzień Patrona. Biblioteka szkolna  uświetniła obchody Roku Świętego Jana Pawła II i Dzień Patrona szkoły organizując wystawę, przybliżającą postać Papieża Polaka. Głównym członem ekspozycji była literatura polska - pisma i książki autorstwa Karola Wojtyły, wiersze,  dramaty, poematy, listy,  homilie,  encykliki oraz przede wszystkim publikacje i albumy poświęcone naszemu Wielkiemu Rodakowi. Prezentowane książki obejmowały pozycje literatury dziecięcej, młodzieżowej, popularnonaukowej oraz zbiory audiowizualne. Z kolekcją dzieł literackich oraz innymi elementami wystawy można się było zapoznać od  08 do 16 października. Na ekspozycję zaproszono uczniów klas drugich i trzecich w ramach lekcji religii. Pokazowi i omówieniu wystawy towarzyszyło głośne czytanie książki Elizy Piotrowskiej z serii „Święci Uśmiechnięci” pod tytułem „Święty Jan Paweł II”. Dla uczniów klas starszych, w ramach lekcji bibliotecznych,  bibliotekarki przygotowały także projekcję zbiorów audiowizualnych. Członkinie koła bibliotecznego z klasy VI a, pod opieką i wsparciem bibliotekarki, przygotowały dla swoich klasowych kolegów krótki poranek poetycki. Dziewczęta czytały wiersze Karola Wojtyły z tomu „Poezje” oraz fragmenty listów, przemówień i homilii skierowanych do młodzieży przez Jana Pawła II, a zawartych w książce „Kochana młodzieży!”. Wystawa stała się także inspiracją i pomocą dla uczniów wykonujących zadania w Dniu Patrona. Wyeksponowane w ciekawy sposób pozycje były chętnie wypożyczane przez uczestników zajęć oraz odwiedzających czytelników.

Opracowały: R. Sikora, M. Grobelna

 

FOTO OBCHODY ROKU ŚWIETEGO JANA PAWŁA II W NASZEJ BIBLIOTECE

 


stowarzyszenie
 szkola 2 0 talenty pasja bezpieczny internet

 

Our website is protected by DMC Firewall!