Aktualności

JAN PAWEŁ II - PAPIEŻ, KTÓRY ZAWIERZYŁ MARYI

Tegoroczne wspomnienie Świętego Jana Pawła II, patrona naszej szkoły przypadło 16 października pod hasłem „Totus tuus” – „Cały twój”. Odniesienie do motywu maryjnego miało swoje uzasadnienie. Jan Paweł II chciał być nazwany papieżem „odpowiedzialnego rodzicielstwa”, papieżem rodziny, nad którą czuwa niewidzialna dłoń Maryi. Zawierzenie Matce Kościoła w wymiarze religijnym, duchowym a także pedagogicznym do końca obecne było w posłudze ziemskiego pielgrzymowania niestrudzonego papieża Polaka. Wychodząc naprzeciw tej idei uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9 postanowili nawiązać do hasła tegorocznego dnia papieskiego, ukazując wizerunek Matki Bożej w dowolnej technice plastycznej. By uniknąć drobnych powtórzeń a zarazem by urozmaicić zadnie, uczniowie poszczególnych klas mieli ukazać wizerunki Madonny czczone w wybranych województwach czy diecezjach. Przy wykonywaniu prac szczególną uwagę miano zwrócić na te miejsca kultu maryjnego, w których swoją obecność zaznaczył Karol Wojtyła, zarówno jako ksiądz, biskup i papież. W ten sposób powstała niepowtarzalna Galeria Mariali, która została zaprezentowana w holu szkoły.

         Opracowała: K. Wiertelak

 

FOTO JAN PAWEŁ II - PAPIEŻ, KTÓRY ZAWIERZYŁ MARYI

MŁODZI CHEMICY NA START…

Czwartkowy dzień 15.10.2020r. na długo zapisze się w pamięci uczniów klasy 2c, którzy już od samego poranka zostali wprowadzeni w świat eksperymentów. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem słuchali oraz odpowiadali na pytania związane z pracą laboranta i zachowaniem bezpieczeństwa w trakcie pracy w laboratorium. Uczniowie zapoznali się z wybranym szkłem i sprzętem laboratoryjnym.  Bardzo aktywnie uczestniczyli w wykonywaniu prac plastycznych przy użyciu kwasku cytrynowego oraz sody oczyszczonej. Na koniec uczniowie obejrzeli doświadczenie chemiczne pn. „Lokomotywa” to efekt reakcji perhydrolu i manganianu(VII) potasu.

Opracowały: M. Łabęcka, M. Młoda

 

FOTO MŁODZI CHEMICY NA START…

EUROPEJSKI TYDZIEŃ SPORTU

Już po raz kolejny, jak co roku nasza szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję "Europejski Tydzień Sportu dla wszystkich". W ramach Tygodnia Sportu, który przypada w dniach od 1 do 8 października odbywały się w naszej szkole konkurencje indywidualne jak i gry drużynowe, między innymi piłka nożna, piłka siatkowa, gry i zabawy na świeżym powietrzu oraz wiele innych…!

Najważniejszym celem zajęć było pokazanie  jak fajne jest uprawianie sportu, ile przynosi to radości, jak pozytywnie wpływa na sprawność, samopoczucie, jak buduje relacje z innymi członkami grupy. Ćwiczyć można praktycznie zawsze i prawie wszędzie. Nie od dziś wiadomo, zdrowe dzieci to zdrowi dorośli. Chociaż Europejski Tydzień Sportu dla wszystkich dobiegł końca, nie oznacza to, iż w naszej szkole zakończyły się zajęcia sportowe.

Uczniowie i wychowawcy będą w dalszym ciągu propagowali zdrowy styl życia i aktywne spędzanie wolnego czasu.

Poniżej prezentujemy wyniki poszczególnych konkurencji:

1. SIATKÓWKA
    I miejsce – VIII D
    II miejsce – VIII D
    III miejsce – VII B

2. PIŁKA NOŻNA
    I miejsce – VI A
    II miejsce – VI E
    III miejsce – VI D

3. TRÓJKI KOSZYKARSKIE
               Dziewczynki           Chłopcy
    I miejsce – VIII D                VIII D
    II miejsce – VIII D               VIII D
    III miejsce – VII B                VII E

4. DWA OGNIE
    I miejsce – V A
    II miejsce – IV B
    III miejsce – IV C

5. Ringo
    I miejsce – VI F
    II miejsce – VI F

Opracował: P. Staszak

 

FOTO EUROPEJSKI TYDZIEŃ SPORTU

ŚLUBUJEMY! - UROCZYSTE PASOWANIE NA UCZNIA

Uczyć się, by świat poznawać,
Ślubujemy dziś!”

W piątek, 16 października, nasza szkoła pozyskała 90 nowych wychowanków. Tego dnia uczniowie czterech klas pierwszych zostali pełnoprawnymi członkami społeczności "dziewiątki" - przyjmując ślubowanie. Na tę niecodzienną uroczystość czekały z wielką niecierpliwością przede wszystkim dzieci. Z uwagi na panującą pandemię koronawirusa uroczystość ta odbyła się bez obecności rodziców. Mieli oni jednak możliwość wspólnego przeżywania tej chwili ze swoimi dziećmi dzięki transmisji na żywo, która emitowana była na facebookowym profilu szkoły.

W trakcie przygotowań tej świątecznej chwili, wszyscy uczniowie stanęli na wysokości zadania – wzorowo opanowali słowa hymnu naszej placówki oraz zaznajomili się ze sztandarem szkoły – jego elementami, symboliką i ceremoniałem.  
„Pasowanie na pierwszoklasistę” podzielone zostało na dwie części. W pierwszej brali udział uczniowie z klasy 1a i 1b, natomiast w drugiej uczniowie z klasy 1c i 1d. Rozpoczęto tradycyjnie, czyli wprowadzeniem sztandaru i odśpiewaniem hymnu szkoły. Wszystkich zebranych uczniów, nauczycieli, dyrekcję oraz rodziców przed ekranami, na pięknie przystrojonej hali sportowej, powitała prowadząca uroczystość pani Wioleta Oscenda.
W granatowych biretach na głowach, odświętnie ubrani uczniowie byli głównymi bohaterami tej niecodziennej chwili. Dzieci głośno odśpiewały hymn szkoły, wypowiedziały tekst ślubowania i z uwagą wysłuchały przemówienia dyrektor szkoły pani Justyny Uciechowskiej. Po części oficjalnej pierwszoklasiści zaprezentowali swoje poetyckie i muzyczne umiejętności, doskonalone na tę okazję już od kilku tygodni.

Na zakończenie spotkania, uczniowie odebrali z rąk pani dyrektor listy gratulacyjne i upominki – imiennie grawerowane kuferki z akcesoriami plastycznymi od Prezydenta Miasta pani Beaty Klimek oraz otrzymały legitymacje szkolne - swój pierwszy, poważny dokument. Podsumowaniem tej części były fotografie klas z wychowawcami i dyrekcją szkoły.  
Życzymy pierwszoklasistom, aby cały okres pobytu w naszej szkole był tak radosny, pełen wrażeń i sukcesów jak Dzień Ślubowania.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji, którą wykonały: p. M. Kasprzak - Raszewska, Zuzia (6e), Marta i Kinga (7b)

TUTAJ - klasy 1a, 1b

TUTAJ - klasy 1c, 1d

Opracowała: A. Pyszel

NON OMNIS MORIAR – W HOŁDZIE JANOWI PAWŁOWI II

Bywają ludzie, których życie i nauczanie zmienia oblicze świata. Do takich autorytetów należał z pewnością patron Szkoły Podstawowej nr 9 w Ostrowie Wielkopolskim – Jan Paweł II.

W tym roku minęła 100. rocznica urodzin papieża z Polski. Taka data nie mogła pozostać bez echa, szczególnie w placówce, która obierając wielkiego Polaka za swego przewodnika, stara się w codziennej pracy kierować dziedzictwem, jakie Ojciec Święty pozostawił po sobie. W planie pracy szkoły pojawiły się liczne prelekcje, konkursy, lekcje i przedsięwzięcia artystyczne, mające integrować społeczność uczniowską wokół nauczania Karola Wojtyły i przypominać postać tego, który został wezwany na Stolicę Piotrową z dalekiego kraju.

Na krótko przed przypadającą 16 października rocznicą pontyfikatu Karola Wojtyły, uczniowie, dyrekcja i pracownicy ostrowskiej dziewiątki uczcili pamięć papieża wzruszającym koncertem, w scenariuszu którego znalazły się zarówno odniesienia do biografii wadowiczanina, jak i jego roli w inspirowaniu przemian na świecie. Po raz kolejny w murach szkoły wybrzmiała ulubiona pieśń następcy świętego Piotra - „Barka”, a zebrani usłyszeli o Janie Pawle II – myślicielu i filozofie, niestrudzonym pielgrzymie, człowieku wiary, pokoju i dialogu.

W „Tryptyku rzymskim” datowanym na 2003 r. Jan Paweł II powtórzył za rzymskim poetą Horacym Non omnis moriar (Nie wszystek umrę). I tak niewątpliwie się stanie. Nauczanie papieża, a także pamięć o jego otwartości, serdeczności i umiejętności zjednywania młodych serc pozostaną dla nas szkołą prawdziwego człowieczeństwa.

Opracowała: I. Trelka

KASZTAN NA WAGĘ ŻYCIA

W ubiegłym tygodniu szkolne koło wolontariatu „Podaj dalej” zaprosiło społeczność „dziewiątki” do udziału w akcji „Kasztan na wagę życia”. Celem akcji jest pomoc dla chorego dziecka - Sandry Wolniak z Niedźwiad. Mała Sandra choruje na SMA typu 1 - najcięższą postać rdzeniowego zaniku mięśni. Na rozpoczęcie leczenia potrzebne jest 10 mln zł. Organizując licytacje, festyny i zbiórki, udało się uzbierać już ponad 5 mln zł.

Przez cały tydzień uczniowie zbierali w różnych miejscach kasztany i w ostatni poniedziałek przynieśli swoje zbiory do szkoły. Dzięki uprzejmości Pana Olka i Pana Michała kasztany zostały przewiezione do wyznaczonego punktu w Ligocie. Nasze zbiory zostały odebrane przez strażaków z miejscowej OSP, którzy również włączyli się w akcję pomocy dla Sandry. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży kasztanów zostaną przekazane na specjalne konto.

Mieliśmy okazję rozmawiać z tatą chorej dziewczynki. Sandra z powodu dodatkowej infekcji przebywała ostatnio w szpitalu w Ostrowie, na szczęście jej stan się poprawił i dziecko wróciło już do domu. Ojciec dziewczynki przekazał serdeczne podziękowania dla naszej szkoły za pomoc dla Sandry.

My również dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w akcję „Kasztan na wagę życia” - uczniom, rodzicom i pracownikom szkoły. Niektórzy, chcąc zebrać jak najwięcej kasztanów, organizowali wyprawy rodzinne za miasto. Jednak liczyła się każda ilość, najważniejsze jest okazane serce i chęć pomocy.

Opracowała: E. Waleńska

 

FOTO KASZTAN NA WAGĘ ŻYCIA

XII EUROPEJSKI TYDZIEŃ SPORTU

W dniach 1-7 października 2020 r. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9 włączyli się w obchody Europejskiego Tygodnia Sportu, mającego na celu zachęcenie dzieci i młodzieży do aktywnego trybu życia.

Uczniowie mogli przekonać się o wartościach płynących dla zdrowia z aktywności ruchowej na świeżym powietrzu. Udowodnili, że wysiłek fizyczny to także przyjemność.
Dzieci uczestniczyły w grach i zabawach ruchowych, w czasie których musieli się wykazać siłą i zręcznością. Na przerwach szkolnych królowały gry i zabawy. Uczniowie sprawdzili swoje umiejętności m.in. na torze przeszkód, w rzutach piłką, w ćwiczeniach równoważnych, w wyścigu piłek dwuszeregach.
Najistotniejszym celem było pokazanie, że wysiłek fizyczny to także zabawa i radość. Dzieci udowodniły, że aktywność fizyczna nie zależy od pogody czy pory roku, a do wykonywania ćwiczeń nie jest potrzebny sprzęt, można ruszać się wszędzie.

Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i aktywny udział w zajęciach.

Opracowała: A. Szczurek

 

ŚWIATOWY DZIEŃ ZWIERZĄT

Światowy Dzień Zwierząt (Wordl Animal Day), przypadający na 4. października, został ustanowiony w 1931 roku na konwencji ekologicznej we Florencji (w Polsce jest obchodzony od 1993 roku) i rozpoczyna obchody Światowego Tygodnia Zwierząt, trwające do 10. października. Ustanowienie tego święta miało na celu zmianę zachowania ludzi wobec zwierząt poprzez uświadomienie im, że zwierzęta to istoty czujące i mające swoje prawa.

W tych dniach w sposób szczególny uczula się opinię publiczną na problem bezdomności zwierząt, złe ich traktowanie i łamanie ich praw. W obchody tego święta włączyła się społeczność naszej szkoły. Uczniowie i nauczyciele przynieśli zdjęcia swoich pupili i w ten sposób powstała wystawa wywołująca uśmiech na twarzach oglądających ją dorosłych i dzieci. Pomysł został zrealizowany przez panie: J. Bury i A. Lisiak.

Opracowała: J. Bury

 

FOTO ŚWIATOWY DZIEŃ ZWIERZĄT

WIELKIE OSIĄGNIĘCIE NASZEJ UCZENNICY

Z wielką radością przyjęliśmy informację o zakwalifikowaniu się Marii Michałowskiej-Rzeźnik – uczennicy klasy VIIc do trzeciego stopnia Wojewódzkiego Konkursu Kształcenia Słuchu "Ptaków śpiew". Marysia znalazła się w gronie 14 najlepszych młodych ornitologów z naszego województwa. Ścisła czołówka podczas rozgrywek finałowych, które odbyły  1 października 2020 r. w Kolegium Stanisława Rungego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, przystąpiła do trzech rund konkursu, odpowiadając publicznie na zadane przez Jury pytania. Marysia bezbłędnie rozpoznała gatunek ptaka śpiewającego na pięciosekundowym nagraniu, określiła używając terminologii muzycznej charakter śpiewu jednego wylosowanego (z puli 80) przedstawiciela ornitofauny polskiej, opisała ekologię i behawior rozpoznanego po glosie taksonu, jednocześnie wykazując się wiedzą specjalistyczną z zakresu ornitologii oraz muzyki. Serdecznie gratulujemy zaszczytnej pozycji i życzymy dalszych sukcesów.  

Opracowała: M.Psikus

 

FOTO WIELKIE OSIĄGNIĘCIE NASZEJ UCZENNICY

DOŚWIADCZANIE POPRZEZ EKSPERYMENTOWANIE – ŚWIAT WIDZIANY OKIEM MŁODEGO CHEMIKA

W tym tygodniu uczniowie klas Va i Vb zamienili się w młodych chemików. W trakcie zajęć uczniowie zapoznali się z Tablicą D. Mendelejewa, czyli Układem Okresowym Pierwiastków Chemicznych. Uczniowie poprzez eksperymentowanie zapoznali się z właściwościami wybranych metali magnezu i sodu. Doświadczalnie mogli zobaczyć jak zachowują się wybrane metale tj. jak magnez reaguje z tlenem zawartym w powietrzu oraz jak bardzo reaktywny chemicznie jest sód. Doświadczanie poprzez eksperymentowanie zakończyliśmy efektownym wulkanem chemicznym, czyli sięgnęliśmy po ocet i sodę oczyszczoną. Młodych chemików pozdrawiamy i mówimy do zobaczenia…

Opracowały: M. Łabęcka, U. Kupczyk

 

FOTO DOŚWIADCZANIE POPRZEZ EKSPERYMENTOWANIE – ŚWIAT WIDZIANY OKIEM MŁODEGO CHEMIKA

 


stowarzyszenie
 szkola 2 0 talenty pasja bezpieczny internet

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd