Aktualności

MAŁA SZKOŁA MEDIALNA PROGRAMUJE

Uczniowie klasy 6e, którzy są uczestnikami eksperymentu pedagogicznego "Klasa o profilu medialnym w szkole podstawowej" początek roku szkolnego poświęcili programowaniu w Scratch. Stworzyli grę komputerową polegającą na łapaniu odpowiednich rybek przez pływającego pod wodą nurka.
Samodzielnie ułożyli skrypty, dzięki którym bohaterowie gry poruszają się po ekranie, utworzyli zmienną wskazującą ilość zdobytych punktów.
Projekt sprawił wiele radości i mimo, że nie należał do łatwych, to uczniowie chętnie pokonywali kolejne trudności, ponieważ na bieżąco widzieli efekty swojej pracy.

Niżej zamieszczamy linki do wykonanych prac Fabiana, Kacpra, Jakuba i zachęcamy do gry ;)

https://scratch.mit.edu/projects/422054553/

https://scratch.mit.edu/projects/428464618/

https://scratch.mit.edu/projects/422054944/


W planach mamy już kolejne projekty, tym razem filmowe.

Opracowała: K. Śliwińska

 

KOLEJNE SUKCESY LEKKOATLETYCZNE UCZNIÓW "DZIEWIĄTKI"!!!

We wtorek 05. października 2020 roku na kompleksie Piaski-Szczygliczka odbyły się Mistrzostwa Miasta i Powiatu ostrowskiego w Sztafetowych biegach przełajowych. Każdy uczestnik miał za zadanie przebiec jedno okrążenie wokół małego zalewu, po czym przekazać pałeczkę kolejnej osobie.

Zawody odbywały się osobno dla dziewcząt i chłopców w dwóch kategoriach wiekowych (Igrzyska Dzieci - rocznik 2008-2010 oraz Igrzyska Młodzieży Szkolnej - rocznik 2006-2007). W Igrzyskach Młodzieży Szkolnej oba nasze zespoły (dziewczęta i chłopcy) zdobyły wysokie III miejsca!!! W Igrzyskach Dzieci dziewczęta zajęły VI miejsce, a chłopcy VII miejsce. Organizatorem imprezy był Ostrowski Szkolny Związek Sportowy.

Poniżej prezentujemy naszych reprezentantów:

Dziewczęta 2006-2007: Weronika Kurczaba, Malwina Linka, Zuzanna Dudka, Anna Kurzac, Lena Kubicka, Anna Talaga (wszystkie z kl. 8d)

Chłopcy 2006-2007: Piotr Trzcieliński (8a), Adam Krawulski (8d), Kacper Adamczak (8d), Igor Ziółkowski (8d), Piotr Michalak (8d), Mateusz Kowalewski (8 d)

Dziewczęta 2008-2010: Amelia Kłysz (5a), Małgorzata Kurczaba (5b), Wiktoria Szlachetka (6a), Weronika Gomółka (6a), Natalia Rogala (6b), Oliwia Cerbińska (6e)  

Chłopcy 2008-2010: Iwo Borowicz (6b),Oskar Sobczak (6f), Jan Klimek (6f), Wiktor Pachołek (6f), Patryk Kowalewski (6f), Maksymilian Latajka (6f)

Wszystkim naszym uczniom należą się ogromne gratulacje!!!

Opracował: M. Staszak

 

FOTO KOLEJNE SUKCESY LEKKOATLETYCZNE UCZNIÓW "DZIEWIĄTKI"!!!

DZIEŃ CHŁOPCA W NASZEJ SZKOLE

30 września tradycyjnie w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Z tej okazji dziewczynki w każdej klasie przygotowały dla chłopców drobne upominki, poczęstunki aby wyróżnić i docenić swoich kolegów w tym sympatycznym dla nich dniu. Panowie mogli wykazać się swoimi umiejętnościami w różnych dziedzinach. Ciekawą atrakcję przygotowała klasa 7c. Chłopcy rozbijali zakrytymi oczami piniatę wypełnioną cukierkami. Wygrywał ten kto zebrał jak najwięcej słodkości.

Ponadto otrzymali "pachnące cukierki", w których zapakowane były perfumy. Dziewczynki z klasy 6b również wykazały się kreatywnością. Dla swoich kolegów przygotowały ciekawe fryzury z krepy oraz słodkie upominki. W tym dniu śmiech i dobry humor nie opuszczał nikogo.

Wszystkim Chłopcom dużym i małym jeszcze raz życzymy wszystkiego najlepszego!!!

Opracowała: M. Migaj

 

FOTO DZIEŃ CHŁOPCA W NASZEJ SZKOLE

ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

W pierwszy piątek października, w klasach „dziewiątki” sprawdzano umiejętności tabliczki mnożenia. Każdy, kto wykonał prawidłowo działania mnożenia i dzielenia na liczbach naturalnych w zakresie 100 otrzymał odznakę Eksperta Tabliczki Mnożenia i został nagrodzony oceną z matematyki. Była to już piąta edycja Światowgo Dnia Tabliczki Mnożenia w naszej szkole. Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji.

Opracowała: M.Ligęza

 

FOTO ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

ZDOBYWAMY KARTĘ ROWEROWĄ

Pod koniec września uczniowie klas Va i Vb przystąpili do egzaminu na kartę rowerową. Odbył się on z opóźnieniem ze względu na pandemię wirusa COVID-19. Egzamin składał się z dwóch etapów - rozwiązywania testu sprawdzającego wiedzę teoretyczną z przepisów ruchu drogowego oraz do sprawdzianu umiejętności praktycznej jazdy rowerem. Test z wiedzy teoretycznej składał się z 20 pytań, obejmujących zakres wiadomości zdobytych na lekcjach techniki. Uczniowie musieli poprawnie odpowiedzieć na co najmniej 16 pytań aby stać się posiadaczem karty rowerowej. Nad sprawnym przebiegiem tej części sprawdzianu czuwały panie: Maria Grobelna i Monika Wróblewska.

Część praktyczną, która polegała na prawidłowym przejechaniu wyznaczonej trasy rowerowej nadzorowały panie: Urszula Kupczyk, Katarzyna Motyl i Maria Grobelna. Dużym plusem tego dnia była piękna, słoneczna pogoda, szczególnie ważna dla zdających jazdę praktyczną rowerem na boisku szkolnym.

Mamy nadzieję, że zdobyte wiadomości i umiejętności pozwolą naszym uczniom na bezpieczne korzystanie z dróg.  Gratulujemy i życzymy bezpiecznej jazdy.

Opracowała: M. Grobelna

 

FOTO ZDOBYWAMY KARTĘ ROWEROWĄ

ŚWIATOWY DZIEŃ PTAKÓW

Kiedy w powietrzu czuć pierwsze oznaki jesieni, drzewa niepewnie rozpoczynają wybuchać serią żółci, pomarańczów, złota i czerwieni, a ptaki szukują się do dalekiej wędrówki, ornitolodzy z całego świata spotykają się, by w ramach Światowego Dnia Ptaków obserwować ten niezwykły spektakl natury.  Również 14 młodych ornitologów z naszej szkoły przyłączyło się do obchodów tego święta i skorzystało z zaproszenia Wielkopolskiego Towarzystwa Przyrodniczo-Krajoznawczego. Podczas spaceru przyrodniczego po kompleksie Piaski-Szczygliczka, pod czujnym okiem pana Pawła T. Dolaty oraz p. Martyny Psikus i p. Beaty Hadryan-Grzywny, uczniowie mieli możliwość obserwacji naszych lotnych przyjaciół. Spotkaliśmy 10 gatunków ptaków, a także liczne bezkręgowce. Jak co roku niezawiodły nas kaczki krzyżówki, których naliczyliśmy aż 111 sztuk. Nad naszymi głowami wdzięcznie przelatywały sójki. Nasze uszy pieścił delikatny śpiew sikor bogatek. Obserwowalismy liczne gatunki ptaków środowisk wodnych: czaple siwe, mewy śmieszki, mewę srebrzystą, cyraneczki, czy klucz dzikich gęsi. Już nie możemy doczekać się kolejnych spacerów.

Opracowała: M.Psikus

 

FOTO ŚWIATOWY DZIEŃ PTAKÓW

POWITANIE JESIENI

"Idzie jesień idzie, a owoce dzwonią,
gruszki pod gruszami,
jabłka pod jabłonią.
A ja jak wiewiórka,
orzech, jabłko, gruszkę,
na zimowy wieczór,
schowam pod poduszkę."

Stało się tradycją, że witamy i cieszymy się tylko z wiosny, ale także inne pory roku mają nam wiele do zaoferowania.     

W dniach  28 i 29 września uczniowie klas młodszych powitali nową porę roku „Jesień”. Z tej okazji wszystkie dzieci w tych dniach przyszły do szkoły ubrane w kolory jesieni. "Imprezę" powitalną rozpoczęliśmy od pobytu na świeżym powietrzu na boisku szkolnym.  Przy sprzyjającej pogodzie, w jesiennym słońcu, śpiewem wywoływaliśmy jesień. Oczywiście nie obyło się bez konkurencji sportowych, podczas których uczestnicy wykazali się sprawnością, kondycją oraz wytrwałością.      

Pani Jesień obdarowała nas koszem pełnym darów z sadu, lasu i ogrodu, które dzieci zebrały podczas spacerów z rodzicami i przyniosły do swoich klas. Zadbała również o to, by w tych dniach dzieci „bawiąc się uczyły” - degustowały owoce i warzywa, rozwiązywały jesienne zagadki, segregowały i przeliczały jesienne dary. Finałem tych pięknych dni było zrobienie klasowych, jesiennych kącików przyrody. Dzieci tworzyły także przepiękne, jesienne prace z darów jesieni. Malowały farbami jesienne krajobrazy pełne ciepłych barw. Układały jesienne kwiaty do kolorowych wazonów kolorową kredą na płycie szkolnego chodnika. Podczas edukacji polonistycznych czytały wraz z nauczycielami piękną poezję jesienną przeznaczoną dla młodych odbiorców. Dyskutowały o jesiennej liryce pełnej ciepłych i słonecznych strof.   

Powitanie jesieni nadal trwa w jesiennych pracach, ćwiczeniach sportowych i smacznym, pełnym witamin pożywieniu.

                                                                Opracowała: B. Czekalska,  B. Gruszczyńska-Kozan

 

FOTO POWITANIE JESIENI

GRA O TRON, CZYLI… NARODOWE CZYTANIE „BALLADYNY”

We wtorkowe popołudnie uczniowie klas VI i VII wzięli udział w akcji NARODOWE CZYTANIE, organizowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej od 2012 roku. Do wspólnej lektury „Balladyny” Juliusza Słowackiego dołączyły, pani dyrektor - Justyna Uciechowska i pani wicedyrektor – Iwona Wojciechowska.

W atmosferę baśniowości i tajemniczości wprowadził czytelników niecodzienny wystrój – oprócz dzieł słynnego romantyka na stole pojawił się symboliczny dzban pełen malin. Prezydent RP - Andrzej Duda w liście zachęcającym do współtworzenia akcji napisał: „Wierzę, że w tym szczególnym dla wszystkich czasie wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy”.

29 września to także Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, który ustanowiono 18 lat temu  z inicjatywy Polskiej Izby Książki, zatem połączenie obu akcji to doskonały pomysł i  jednocześnie okazja do przypomnienia dzieła literackiego, które – jak wiele innych – poruszało pokolenia naszych przodków. 

Opracowały: B. Hadryan - Grzywna, A. Pietrzak

 

FOTO GRA O TRON, CZYLI… NARODOWE CZYTANIE „BALLADYNY”

DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA…. Z „BALLADYNĄ W TLE”

Czytanie pozwala poszerzać horyzonty, uczy rozumienia innych ludzi, empatii i patrzenia na świat z różnych perspektyw. Podążając za przesłaniem starej maksymy KTO CZYTA, NIE BŁĄDZI, wiele instytucji kulturalnych organizuje Dzień Głośnego Czytania.

Ogólnopolska akcja czytelnicza została ustanowiona z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Jej data nie jest przypadkowa, gdyż 29 września świat literacki obchodzi urodziny Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.

Wybór tegorocznej lektury nawiązywał do akcji Narodowe Czytanie 2020, w ramach której na warsztat wzięto dramat Juliusza Słowackiego pt. „Balladyna”. Uczniowie klas ósmych postanowili „zmierzyć się” z dziełem wieszcza i wraz z nauczycielami języka polskiego i biblioteki przygotowali interpretacje fragmentów tekstu.

Zaproszenie na kulturalne spotkanie przyjęła dyrektor szkoły pani Justyna Uciechowska, aktywnie włączająca się w prezentowanie tekstu wybranego dzieła. Uczestnicy zadbali nie tylko o właściwą intonację głosową, ale również mistrzowsko wcielili się w role bohaterów: Balladyny, Aliny, Kirkora, wdowy czy giermka.

Przygotowana prezentacja multimedialna, krótki rys historyczny i ekspozycja kolejnych wydań „Balladyny” pozwoliły zebranym przenieść się w baśniowy świat utworu Słowackiego. Pośród zgromadzonych rekwizytów oczywiście nie mogło zabraknąć… malin.

Opracowały: S. Napieralska, I.Trelka

 

FOTO DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA…. Z „BALLADYNĄ W TLE”

ŚWIETLICA SZKOLNA UCZY, BAWI, WYCHOWUJE

Za nami kilkanaście dni nowego roku szkolnego. Minęły wakacje, a wraz z nimi wakacyjne przygody i czas błogiej beztroski. Pełni zapału i chęci do nauki po dłuższej przerwie wróciliśmy ponownie w mury ostrowskiej dziewiątki. Ucieszyliśmy się, że możemy znów spotkać naszych szkolnych kolegów i koleżanki, a także przywitać się z nauczycielami. Swoją działalność wznowiła także szkolna świetlica, w której uczniowie mogą miło, przyjemnie i aktywnie spędzać czas.

Dzieci uczęszczające do świetlicy mogą korzystać z niej przed i po zajęciach lekcyjnych, jak również oczekując na wszelkie dodatkowe zajęcia. Nasza świetlica czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 6.30 do 17.00. Głównym jej celem jest zapewnienie uczniom opieki w czasie wolnym od zajęć dydaktycznych. Dodatkowo dzieci przebywające  w świetlicy biorą udział w różnych zajęciach organizowanych przez nauczycieli. W tym roku są to m.in.: zajęcia plastyczne, czytelnicze, ruchowe, językowe oraz gry i zabawy stolikowe. Uczniowie mają także czas na swobodne zabawy zgodnie ze swoimi zainteresowaniami. Wśród wielu różnorodnych form zajęć świetlicowych najbardziej lubianymi są te o charakterze plastyczno-technicznym, zabawy ruchowe oraz możliwość oglądania filmów animowanych. Uczniowie mogą również odrabiać prace domowe pod czujnym okiem wychowawców świetlicy, którzy służą im pomocą w każdej chwili.

Korzystając z pięknej jesiennej pogody spędzamy również wiele czasu na szkolnym placu zabaw oraz boisku. Uczymy się od siebie nawzajem i staramy się zgodnie współpracować w grupie.

Opracowała: J. Marcinczak

 

FOTO ŚWIETLICA SZKOLNA UCZY, BAWI, WYCHOWUJE

 


stowarzyszenie
 szkola 2 0 talenty pasja bezpieczny internet

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd